А ви впевнені, де саме народилися і що вас звати так, як записано у паспорті?
Жителі Львівщини почали отримувати запрошення до регіональних представництв Державного реєстру виборців. І хоча, згідно з постановою Кабміну, ще 15 вересня мав би завершитися процес уточнення первинного реєстру, наразі навіть не всі громадяни підозрюють про його існування. Не кажучи вже про те, що бачили скромний папірець з цієї установи. Натомість чимало з тих, кому вже таки пощастило їх отримати, із подивом дізнавалися про нові місця чи дати свого народження.
Чи спровоковані помилки у реєстрі політичним умислом, чи, може, звичайною людською недбалістю, - наразі з приводу цього думки експертів розходяться. Проте очевидно, що зіграти на цьому спробують усі політичні сили. До прикладу, Партія регіонів першою поквапилася висловити стурбованість неточностями у державному реєстрі виборців. На погоджувальній раді лідерів фракцій перший заступник голови фракції ПР Олександр Єфремов наголосив, що, за розрахунками ПР, у держреєстрі зменшується кількість виборців, які проживають на південному сході країни, натомість вона збільшується у західних областях, щоправда, несуттєво. За його словами, "ці цифри потребують перевірки і уточнення".
- Із формуванням реєстру виборців дуже затягнули - як це роблять з усіма важливими речами в нашій країні. Традиційно цю додаткову роботу "кинули" на органи місцевого самоврядування. А це дуже складна процедура, яка потребує кількаразового уточнення даних виборців, - прокоментував "Пошті" Юрій Шведа, політолог, доцент Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат політологічних наук. - Тож, на мою думку, помилки в даних виборців - це технічні моменти. Хоча вони однозначно вигідні тій політичній силі, яка прогнозовано набере менше голосів: на заході - регіоналам, на сході - "Нашій Україні" і БЮТу. Адже що більше помилок буде в реєстрі, то більше людей не зможе проголосувати, а отже, є шанс оскаржити результати виборів. А зважаючи на пасивність наших громадян, які не уточняють своїх даних, це дуже прогнозовано.
В органах місцевого самоврядування факту великої кількості помилок у реєстрі не заперечують, проте схильні пояснювати їх банальними описками.
- Помилок справді багато, оскільки базу почали формувати ще 2006 року і багато інформації записували від руки. Тож зараз "вилазять" помилки у році народження, місці та інших даних, але це переважно описки, - розповіла "Пошті" Світлана Пушкар, в.о. начальника відділу реєстру виборців Галицької РА Львова. - Ми тільки розіслали запрошення, а до нас вже почали телефонувати дуже багато людей і уточнювати дані. Щодня це 2030 лише письмових заяв із проханням виправити неправильні дані. Ми були здивовані такою активністю. Однак дуже багато людей телефонують, але не приходять.
Загалом у Галицькому районі Львова близько 50ти тисяч виборців. Банальна арифметика свідчить, що навіть коли щодня до відділу реєстру виборців звертатиметься близько 50 осіб, то за 116 днів, які залишилися до дати виборів, помилки вдасться виправити не більше ніж у 12% виборців цього району.
Та який відсоток неправильних даних містить реєстр, наразі не береться прогнозувати ніхто. Це може стати відомо лише тоді, коли усі виборці перевірять інформацію про себе у реєстрі. А такий розвиток подій, з огляду на низьку активність українців, є доволі сумнівним. Куди імовірніший інший - побачивши помилку у запрошенні, люди можуть взагалі передумати прийти на виборчу дільницю, навіть якщо попередньо мали такий намір. Бо ж кому у без того доволі нелегкі часи кризи хочеться витрачати час та нерви на виправлення "не своїх" помилок. Тож кількість голосів громадян, які у день виборів через неправильні дані вдасться залучити до якоїсь чергової виборчої каруселі, гіпотетично збільшується.
За словами ж Олександра Черненка, голови правління Комітету виборців України, наразі отримали запрошення лише близько 20%, а уточнювали дані лише 1% виборців.
Відмова ж про звичайні описки виглядає доволі сумнівною, бо ж звідки у графі місце народження може взятися місто, у якому людина не була ніколи в житті!? І який клерк недобачає настільки, щоб переплутати, до прикладу, Коломию із Волгоградом?!
- Найчастіше виявляли такі помилки, як неправильно зазначений рік народження і місце народження. І часто це не просто описки, а вигадані дані! Тож за два місяці до виборів ми маємо далекий від ідеалу реєстр виборців, у який, по суті, перекочували всі недоліки виборчих списків. І зараз пізно кардинально виправляти ситуацію. Єдина надія на те, що виборці активізуються, і ті, хто отримав запрошення, і ті, хто їх не отримав, виявлять ініціативу та перевірять свої дані. Зараз така можливість ще є, - каже Олександр Черненко.
Уточнювати свої дані можна аж до самих виборів. Для цього потрібно прийти в райадміністрацію з паспортом і, якщо є якісь помилки у даних, написати заяву з проханням виправити їх.