Чи здатні українські політики визначити межу пристойності, змагаючись за владу?
Убивство пенсіонера Валерія Олійника, до якого причетний народний депутат Віктор Лозинський, та розрекламована у засобах масової інформації стрілянина в одному з київських ресторанів за участю сина Віктора Ющенка Андрія - дві події з однієї політичної площини. Обидві дають підставу припустити, що інформаційна кампанія між конкурентами на президентських перегонах дочасно стартувала і одразу ж у хід пішли найбрудніші методи. Недарма політичні експерти пророкують, що президентські перегони будуть чи не найдешевшими за час незалежності. Економія на дорогих політичних технологіях очевидна, бруд та недозволені прийоми коштують значно менше...
Жоден із фактів наразі не є доведеним слідчими, тим паче судами, а отже, звинувачувати когось у вбивстві чи хуліганстві принаймні поза законом. Та для політиків важливе інше - кинути звинувачення в опонента, хай відтак виправдовується, а електоральні наслідки не забаряться.
У справі Валерія Лозинського наслідків більш ніж достатньо. Посад уже позбулися прокурор та головний міліціонер Ульянівського району, в якому й трапилося убивство селянина. Обох екссиловиків поміщено до СІЗО, проти них порушені кримінальні справи.
Зовсім не очікуваним стало звільнення "без суду й слідства" голови Кіровоградської облдержадміністрації Василя Моцного. Тепер губернатор хоче оскаржувати своє звільнення у суді.
- Коли я в п'ятницю був на нараді в Секретаріаті Президента, то не мав жодної розмови з приводу мого звільнення. Ні тетатет, ні назагал ніяких розмов не було, - сказав Василь Моцний. Він розповів, що отримав smsповідомлення про своє звільнення від одного з учасників з'їзду "Нашої України", коли Віктор Ющенко зробив відповідну заяву.
Закінчення.
Початок - с.1
На офіційному сайті Президента указ про звільнення Василя Моцного обґрунтований промовистим формулюванням "звільнити за неналежне виконання вимог статті 119 Конституції України щодо забезпечення законності і правопорядку, додержання прав і свобод громадян".
Як голова ОДА може прослідкувати за витівками народних депутатів, провінційних очільників прокуратури, міліції та інших установ. Крім того, чому посадовця такого високого рангу звільняють ще до завершення слідства, без жодного попередження, - загадка передвиборних реалій.
Про культуру поведінки українських владоможців цього тижня знову гучно заговорили. І знову у негативному контексті.
За непідтвердженою інформацією, "відзначився" син Президента Андрій Ющенко, який уночі 28 червня біля ресторану "Козачок" влаштував стрілянину із пристрою для відстрілу ґумових куль. Зокрема, пише ОРД, одного вечора із ресторану "Козачок", після святкування свого 50річного ювілею виїжджав ексзаступник міністра із питань надзвичайних ситуацій Олександр Капітула. В цей час йому перегородив дорогу "Cadillac", за кермом якого був Андрій Ющенко. "Ющенко був досить п'яний, нецензурно лаявся на адресу Капітули, а потім зробив кілька пострілів у напрямку ексзаступника міністра", - зазначає видання. Потім відвідувачі ресторану бачили, як з "Cadillac" вискочили Андрій Ющенко та його товариш і, не чекаючи прибуття міліції, втекли. Багіров залишився на місці пригоди.
Капітула звернувся до працівників ресторану "Козачок" з проханням викликати міліцію, однак ті в грубій формі порадили йому самому вирішувати свої особисті проблеми, зазначає ОРД.
Після цього Капітула викликав міліцію. Багіров, якого співробітники міліції вважали винуватцем інциденту, був доставлений у Дарницьке відділення міліції, де був складений протокол, а Капітула написав заяву.
Видання зазначає, що синові Президента вдалося швидко зникнути з місця події, а замість себе підставити свого родича - Валі Багірова.
Працівник ресторану і ще один свідок упевнено заявили ОРД, що не могли помилитися, і стріляв дійсно Ющенкомолодший, а Багіров лише потім узяв на себе його провину. Чомусь жодних коментарів МВС з цього приводу не було. Віктор Андрійович обмежився короткою реплікою, з якої випливає, що БЮТ таким чином вирішив помститися за надмірно роздмухану історію з Лозинським
Із появою цієї новини активізувалися депутати з фракції БЮТ у Верховній Раді. Юрій Прокопчук, Роман Забзалюк і Сергій Міщенко миттєво відреагували на інцидент і запропонували створити у парламенті слідчу комісію, мабуть, керуючись принципом: що більше розголосу, то краще.
"Якщо причетність Андрія Ющенка до пострілів у центрі столиці підтвердить незалежне розслідування, Віктор Андрійович має понести політичну і моральну відповідальність і подати у відставку. Це стане логічним продовженням відставок глав райдержадміністрації та облдержадміністрації на Кіровоградщині, які були ініційовані Президентом на підставі одних звинувачень без якогонебудь рішення суду", - наголосили депутати. Поки що у цій справі жодних відставок не було, не кажучи про порушення кримінальних справ.
Однак наразі в одному інциденті повне затишшя, в іншому спостерігається бурхлива зміна подій. Виявляється, колишній прокурор Голованівського району Євген Горбенко та колишній начальник Голованівського РВ УМВС Михайло Ковальський, яких затримала Генеральна прокуратура за підозрою у причетності до загибелі Валерія Олійника, зізналися у 15 убивствах. Тобто прокурор та міліціонер були такими собі "чикатилами" в мундирах і впродовж кількох років творили беззаконня в своєму районі. Про це "Кіровоград.proUA.com" повідомило джерело у Генеральній прокуратурі, наближене до слідчої групи: "Вже у 15 вбивствах зізналися, і це ще, скоріше всього, не межа". За словами джерела, більшість трупів схована на території лісових угідь у Голованівському районі.
У пресслужбі Генеральної прокуратури не змогли ні підтвердити, ні скасувати цю інформацію.
"Офіційних даних до нас ще не надходило. Тому ми не можемо ані підтвердити, ані спростувати це", - зазначили у пресслужбі.
На темі убивства Валерія Олійника цього тижня знову зіграла Рада національної безпеки та оборони. Її секретар Раїса Богатирьова закликала народних депутатів внести зміни до Конституції і відмовитися від недоторканності, даючи зрозуміти, що Віктора Лозинського треба притягнути до відповідальності.
"Випадок у Голованівському районі не залишає права замовчати реформу статусу народного депутата або вкотре її заговорити...Треба негайно внести зміни до чинної Конституції, аби у вересніжовтні цього року депутатська недоторканність перестала бути джерелом корупції в Україні", - йдеться в заяві.
Також Богатирьова пропонує негайно, за підписами всіх народних депутатів, прийняти спеціальну постанову Ради про відмову обранців народу від депутатської недоторканності на час до кінця виконання їхніх обов'язків у Верховній Раді сьомого скликання.
"Мені тут зрозумілі юридичні заперечення. Але питання надання згоди Верховною Радою України на притягнення до кримінальної відповідальності щодо затримання або арешту народного депутата є насамперед політичним актом. Тому, приймаючи таке політикоправове рішення, парламент зробить перший крок на шляху виходу країни зі стану глибокої кризи верховенства права і закону. Також це принципово створить умови для більш ефективної та результативної діяльності Генеральної прокуратури і суду", - переконана Богатирьова.