Щеплення від "ширки"

Провал створення широкої коаліції викликав різноманітну реакцію українського політикуму. І ті, хто намагався розшматувати без дозволу Основний Закон задля задоволення власних інтересів та амбіцій, і ті, кому конституційна змова перекреслювала будьякі політичні перспективи, зробили низку більш­менш гучних заяв

Провал створення широкої коаліції викликав різноманітну реакцію українського політикуму. І ті, хто намагався розшматувати без дозволу Основний Закон задля задоволення власних інтересів та амбіцій, і ті, кому конституційна змова перекреслювала будьякі політичні перспективи, зробили низку більш­менш гучних заяв. Варто зазначити, що на фоні цього багатоголосся Арсеній Яценюк запропонував дієвий план боротьби з "ширкою" - проведення всеукраїнського референдуму, здатного повернути Україні народовладдя.

Усі майбутні учасники президентської кампанії грають нині за власними партитурами. Віктор Ющенко продовжує енергійно критикувати Ти­мошенко та Януковича за спробу переписати Конституцію, просуваючи власну редакцію Основного Закону. Президент намагається зберегти обличчя і стверджує, що мав реальні важелі для блокування можливого внесення змін у Конституцію. Які саме, не коментує - очевидно, побоюється, що завбачливі "сердечні" юристи запропонують дієву проти­отруту. Віктор Андрійович діє, безумовно, з власних інтересів, адже конституційні зміни припускали не лише обрання нового Президента в парламенті, але й вже в останню декаду цього року. В такій ситуації Ющенку залишалось би хіба що обирати - у Хоружівці чи в Безрадичах - перебувати на політичній пенсії. Зрозуміло, що нині чинний глава держави намагається підвищити власний політичний рейтинг на провалі широкої коаліції, щоб отримати плацдарм для старту в президентських перегонах.

Ще кілька політиків спробували набрати політичні очки на самому факті краху спроб створити широку коаліцію. Один "блискуче викрив" Тимошенко та Януковича, визнавши, що обнародуваний у ЗМІ проект конституційних змін був погоджений представниками обох найбільших парламентських фракцій. Інший, на публіку гучно заявляючи про "бульдозерну коаліцію" та "хунту", водночас підкилимно проводив переговори з представниками Партії регіонів та БЮТ, виказуючи готовність працювати на будьяких посадах у широкій коаліції. Третій, намагаючись демонструвати буцімто повну власну незалежність, і взагалі змовчав, наче загроза кулуарного переписування Конституції аж ніяк його не стосувалась.

До речі, не варто вважати, що Янукович та Ти­мошенко назавжди відмовились від планів переписати Основний Закон. Віктор Федорович пообіцяв повернутись до переговорів після президентської кампанії, зазначивши, що не хоче відкидати все напрацьоване в ході переговорів з БЮТ. Прем'єр, зі свого боку, обіцяє внести на розгляд парламенту власний проект Конституції, запевняючи виборців у його відповідності нинішнім реаліям. Прикро та гірко спостерігати, як два політики, котрі більше року вводили в оману громадян України, заперечуючи факт ведення двосторонніх переговорів, нині намагаються перекласти відповідальність один на одного. При цьому ані лідер БЮТу, ані керманич регіоналів не приховують бажання вносити зміни до Конституції шляхом кулуарних домовленостей.

І ще один важливий момент - більшість політиків залишилась у форматі конституційних змін, котрі може прийняти парламент, що так нічим позитивним не відзначився майже за два роки своєї роботи.

Тільки Арсеній Яценюк запропонував змінити і формат, і тональність обговорення розвитку ситуації у країні. Він нагадав, що спроби переписати Основний Закон здійснювались неодноразово, і проект Конституції парламентської республіки він бачив ще восени 2008 року, що підтвердили й інші політики. Тому лідер "Фронту змін" припустив, що деякі партійні лідери, які мають важелі впливу на конституційну більшість у Верховній Раді, зроблять ще одну спробу переписати Основний Закон під себе. Наприклад, створити союзну державу з сусідньою країною, не запитавши на це згоди громадян України.

Яценюк пропонує винести на референдум ключові питання, без вирішення яких неможливо забезпечити реальну процедуру народовладдя. Він пропонує надати рішенням всеукраїнського референдуму силу закону, категорично заборонити продовження повноважень будьякого органу влади й закріпити можливість прийняття змін до Конституції тільки шляхом всеукраїнського референдуму. Подібні "запобіжники" від свавілля політиків існують у всіх цивілізованих країнах, і молодій українській демократії вони аж ніяк не завадять.

Лідер "Фронту змін" зазначив, що зарано святкувати перемогу над групою змовників, які наважились посягнути на Основний Закон. Необхідно позбавити їх можливості будьяких подальших спроб переписати Конституцію країни без участі її громадян. Сьогодні, коли інтерес до політики стабільно високий, а президентська кампанія ще не стартувала, мабуть, найбільш слушний час народу повернути своє право на управління державою, зробити політикам всенародне "щеплення" від бажання створити "ширку".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4679 / 1.58MB / SQL:{query_count}