За вісімнадцять років незалежності влада в Україні так і не спромоглася вирішити територіальні проблеми з сусідніми країнами - Росією, Білоруссю та Молдовою. Саме демаркацію кордонів з цими країнами перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш визнав головною загрозою національній безпеці України.
"Ми маємо ключову загрозу, яка пов'язана з тим, що близько п'яти тисяч кілометрів східного кордону не є демаркованими з трьома державами. Ця тема є найбільш важливою", - наголосив він.
Окрім кордонів, за словами Степана Гавриша, є ще кілька проблем, що ставлять під сумнів національну безпеку України.
"Ми маємо загрозу для суверенності з тим, що постійно відчуваємо напруження на Кримському півострові. Зрозуміло, що сепаратизм і в цьому, і в інших місцях України штучно підігрівається, щоб підтримувати нас у турбулентному стані. Думаю, що дискусія навколо "ширки" була пов'язана із певними зовнішніми впливами. Ми зараз бачимо дуже серйозні впливи з точки зору оцінки в російській пресі ситуації в Україні, в тому числі з діяльністю "Нафтогазу", - наголосив Степан Гавриш.
Окремо заступник секретаря РНБО виділив питання економічної безпеки: "Саме економічні проблеми держави "є одним з основних викликів, оскільки ситуація в українській економіці є достатньо складною, попри оптимістичні заяви уряду, ми маємо глибоку рецесії, падіння ВВП 21%".
Степан Гавриш розкритикував боротьбу держави з сепаратизмом, заявивши, що Україна зайняла досить м'яку позицію в цьому питанні. "Ми досить толерантно ставимося до критики будьяких проблем, пов'язаних із державним розвитком. Але ця терпимість є надмірною, коли лунають прямі заклики до від'єднання частини української держави і передачі іншій державі, до того, щоб українці, порушуючи Конституцію, отримували подвійне громадянство. Дискусії навколо спірності тих чи інших територій не є свободою слова, це класичний сепаратизм, який загрожує не тільки стабільності України, але й Європи у цілому", - наголосив Степан Гавриш. Водночас він визнав, що Україна сьогодні має найглибшу за часів незалежності кризу у відносинах із Росією.