Львівські депутати вимагають розпустити Верховну Раду
Позачергова сесія Львівської обласної ради виявилася не менш цікавою, ніж сесія у Верховній Раді - політичні пристрасті вирували, депутати сварилися і не могли дійти згоди з одногоєдиного питання - створення коаліції між Партією регіонів та БЮТ.
Підготований напередодні проект рішення зранку виявився зовсім не прийнятним для частини депутатів через гострі оціночні судження потенційних коаліціянтів - насамперед БЮТ.
Документу справді не бракувало "перцю" - "олігархічні клани", "підкилимні домовленості", "антиконституційна змова", а також звинувачення у "дестабілізації ситуації в державі, антиукраїнські дії на замовлення Кремля" тощо.
Після того, як депутат фракції "Наша Україна" Олесь Старовойт зачитав проект рішення, у залі розгорілися запеклі баталії, апогеєм яких був емоційний виступ лідера фракції ВО "Свобода" Олега Тягнибока. З трибуни він кинув немало "каменів" у депутатів інших фракцій, а на вигуки зі зали Олеся Старовойта навіть наказав йому мовчати.
"Я не можу терпіти, коли відверту брехню просто кидають в очі, - пояснив пізніше свій емоційний виступ Олег Тягнибок. - Коли створювалася остання так звана коаліція, хто дав необхідну кількість голосів для цієї коаліції? Вони би зараз мали зовсім поіншому реагувати, а не посипати собі голови попелом, а давати відповідну реакцію, а ми її не бачимо! Де блокування трибуни? Де зупинка тих процесів? Усе зводиться до того, що вони пусті, навіть зараз у цьому залі".
Лідер ВО "Свобода" повідомив також, що робитиме його політична сила в разі намагання нової коаліції змінити Конституцію.
"Те, що вони створять коаліцію, - це їхнє право, але якщо вони почнуть проводити зміни до Конституції, народ повинен виходити на вулиці - це єдиний засіб протесту проти тих антиконституційних змін, які зараз відбуваються. В українців забирають право вибирати владу".
Депутати фракції БЮТ за проект звернення голосувати не мали наміру. Про це заявив бютівець Михайло Ваврин: "Я, як депутат обласної ради від фракції БЮТ, прийшов у сесійну залу зі своїм рішенням. Міна сповільненої дії була закладена у грудні 2004 року, коли Верховна Рада проголосувала за внесення змін до Конституції. БЮТ, єдина політична сила у ВРУ, тоді не підтримав цієї політичної реформи. Тому з 2004 року ми тупцюємо на місці. Так далі бути не може".
Він також заявив, що у країні реально протидіє кризі лише уряд на чолі з прем'єром: "Тому якщо є таке бажання у Верховній Раді, а це було бажання і Президента, і прем'єра, і ВРУ, створити широку коаліцію, об'єднати зусилля для виходу з кризи, то я підтримую такі кроки".
"Зміни до Конституції - це передбачена форма, і у ній записано, що вони вносяться у разі потреби, але є процедура внесення цих змін - це процедура, референдум, можливість доступу кожного громадянина до цих змін. Я не буду підтримувати ті зміни, які будуть стосуватися обрання Президента у Верховній Раді", - зазначив Михайло Ваврин.
Тим часом фракція УНП в облраді обіцяє відкликати своїх представників з коаліції у Верховній Раді на знак протесту проти змін до Конституції, які ініціюють БЮТ та Партія регіонів.
Після гострих дебатів звернення таки прийняли. "За" проголосували 18 депутатів з фракції НСНУ, 8 - від НРУ, 9 - від ВО "Свобода", 6 - від "Пори", 8 - від УНП, 6 - від КУНу, 5 - від ПППУ, 4 - від ХДС та 5 - від фракції БЮТ. Однак про будьякі наслідки чи силу цього рішення говорити не варто - воно суто політичне.
Учора ж позачергову сесію облради скликали в ІваноФранківську. 67 депутатів ІваноФранківської обласної ради підтримали ініціативу депутата ІваноФранківської облради Олександра Сича та прийняли звернення до Президента України з вимогами достроково припинити повноваження Верховної Ради і оголосити позачергові парламентські вибори; провести всеукраїнський референдум щодо визначення форми правління в Українській державі (президентської, парламентської чи змішаної) та ініціювати проведення люстрації органів влади в Україні.