Великий переділ

Тимошенко і Янукович готують коаліційну угоду і зміни до Конституції. Можливо, сьогодні у парламенті розпочнеться нова сторінка вітчизняної історії, з наперед визначеними Президентом та прем'єром

Тимошенко і Янукович готують коаліційну угоду і зміни до Конституції. Можливо, сьогодні у парламенті розпочнеться нова сторінка вітчизняної історії, з наперед визначеними Президентом та прем'єром

Чи відбудеться коаліція між БЮТ та Партією регіонів? Аби відповісти на це запитання, яке уже півтора року обговорюється у політичних кулуарах, треба подивитися на ситуацію очима обох сторін ймовірної "ширки" і зрозуміти, чи це реальність, чи чергова інформаційна війна.

З тих повідомлень, які поширили медіа, відомо, що біль­шість БЮТ і ПР відбудеться вже цього тижня. Сьогодні Віктор Янукович і Юлія Тимошенко нібито вже погодили проект "великого договору", який передбачає створення широкої коаліції, а також текст нової Конституції. Якщо коа­ліція таки відбудеться, то налічуватиме 331 депутата, що більш ніж потрібно для ухвалення законів, подолання вето Президента та, найголовніше, змін до чинної Конституції.

Про що йдеться в домовленостях двох політичних сил? Без­умовно, таємниця залишатиметься до моменту підписання. Однак з поінформованих джерел відомо, що остання редакція проекту "великого договору" передбачає спільні дії БЮТ і Партії регіонів до 2024 року, в тому числі участь у парламентських виборах єдиним блоком. Окрім того, проект нової Конституції передбачає обрання Президента в парламенті і пролонгацію повноважень ни­нішньої Верховної Ради аж до 2014 року. Уже ця дата ставить великий знак питання у новій коаліціаді. Як відомо, політичні союзи в Україні тривають не більше ніж 2-3 роки, а тут ідеться про спільний план дій майже на 15 років.

Щодо частини змін до Конституції, то достеменно відомо, що Президента обиратимуть у парламенті, а не на всенародних виборах, як це є тепер. Проти такого сценарію чинний Президент Віктор Ющенко. Він вважає, що питання змін до Конституції має ухвалити на референдумі народ, і обіцяє адекватно реагувати, якщо коаліція намагатиметься одноосібно забрати у людей право на обрання глави держави.

"Я прихильник об'єднання, консолідації. Але в цьому питанні надзвичайно важливо розуміти, на якій підставі, заради досягнення яких цілей відбувається об'єднання. Якщо заради того, щоб затвердити в Україні демократичну модель побудови влади, організації відносин між інститутами влади, між центром і регіонами, - я можу тільки схвалювати таке об'єднання. Якщо йдеться про те, що це об'єднання слугує тільки одному - як узурпувати владу і зафіксувати цю узурпацію на кілька "п'ятирічок", переконаний, що це є викликом, і не лише українській демократії. Щойно країна поверне з демократичного шляху, це стане дорогою до втрати незалежності, спочатку настане період неформальної залежності, потім - під ухил", - заявив Вік­тор Ющенко.

Якщо припустити, що БЮТ та ПР об'єднаються, то новим главою держави, найвірогідніше, стане Віктор Янукович, прем'єром залишиться Юлія Тимошенко. Ймовірно, що депутати й себе не обділять - продовжать життя Верховної Ради цього скликання на один або два роки.

Стосовно технічного боку змін до Конституції, то потрібно голосування 300 депутатів на двох чергових сесіях Верховної Ради. Але спершу проект змін до Основного Закону треба внести до парламенту, потім його мають розглянути комітети ВР та усі фракції. Після цього зробити подання до Конституційного Суду України, який 30 днів розглядає, а потім оприлюднює свій вердикт стосовно даного документа. Далі Верховна Рада вносить поправки КСУ, голосує за їх прийняття і знову повертає проект Конституції до Конституційного Суду. А вже коли погоджений у КСУ проект Конституції повернеться із суду, депутати у парламенті голосують за нього. Однак і це ще не все - на осінній сесії парламенту депутати 300 голосами ухвалюють зміни до Конституції. До кінця поточної сесії залишилося більше місяця, тож робота в обранців у цьому напрямку повинна закипіти. В іншому випадку сенсу створювати коаліцію мало.

Однак у контексті утворення мегакоаліції варто нагадати про переваги та ризики. До переваг можна віднести політичну і економічну стабілізацію в країні. Створення потужного блоку проти Арсенія Яценюка. Електоральні претензії решти кандидатів за такого розкладу вже не беруться до уваги.

Однак у коаліції ПР і БЮТ є й ризики. Передусім це втрата підтримки виборців на заході і в центрі країни у Юлії Тимошенко і на сході та півдні - у Віктора Януковича. Втрачені голоси поділять між собою решта суб'єктів виборчого процесу. Варіантів розподілу і перерозподілу влади, ймовірного розвитку подій після створення мегакоаліції - безліч.

Стосовно позиції самих "змов­ників", то тут панує різ­нобій заяв і думок. Так, перший заступник голови фракції ПР Олександр Єфремов каже, що фракція веде перемовини з усіма іншими фракціями парламенту: "Ми ведемо консультації з усіма політичними силами, які представлені в парламенті, Блок Юлії Тимошенко не є винятком. Що стосується рішень з якихось питань, то ми їх ще не приймали. Рішення може бути прийняте тільки після того, як буде прийнято рішення або в партії на політраді, або як мінімум на фрак­ції. Ні те, ні те рішення поки що не приймалося".

Однак, як видно із заяв депутатів фракції Партії регіонів, у самій партії однозначної позиції стосовно створення чи нестворення коаліції з БЮТ немає. Про це свідчить хоча б заява Вадима Колесніченка, який назвав таку інформацію спланованою провокацією напередодні сесії.

"Віктор Янукович кілька днів тому сказав, що ці переговори заморожені. Таке рішення має розглядати тільки фракція, а ми поки що цього не обговорювали", - наголосив він.

Від домовленостей з регіоналами буквально відхрещується лідер фракції БЮТ Іван Кириленко: "Нічого на цю тему я не знаю. Завтра ми будемо виступати від фракцій і говорити: не смішіть країну страшилками. Нічого і близько немає на дану хвилину". Він також заперечив, що ВРУ розглядатиме зміни до Конституції. "Там ціла процедура. Жодного підпису я як керівник фракції ніде під жодним проектом не ставив", - сказав він.

Відповідаючи на запитання, наскільки ймовірно, що про створення коаліції домовилися безпосередньо лідер БЮТ Юлія Тимошенко та лідер Партії регіонів Віктор Янукович, Кириленко зауважив, що "на ці ризики ніхто так просто не піде".

Іван Кириленко також наголосив, що коаліція за участю Партії регіонів може бути лише в одному випадку: якщо фракція Партії регіонів ухвалить рішення долучитися до цієї коаліції.

"Але я сумніваюся, що регіони захочуть приєднатися. Вони захочуть створити, а не приєднатися", - сказав він.

А от голова Верховної Ради Володимир Литвин каже, що народження "ширки" вже дуже близько і її батьки перейшли від слів до конкретних дій.

"Розмови переведені в площину практичних дій", - сказав спікер. Він не уточнив, що це за практичні дії. Але на питання, чи побачимо ми їх результат на цьому тижні, відповів: "Усе стане зрозуміло на засіданні погоджувальної ради. За настроєм на погоджувальній раді можна буде бачити".

Водночас голова ВРУ висловився проти ідеї обрання Президента у парламенті: "Якщо забрати в народу останнє право - буде погано. Разом з тим питання полягає в тому, які повноваження матимуть Президент, уряд, ВР, а головне, як вони цими повноваженнями будуть користуватися".

Про коаліцію заговорили й на Банковій. Заступник голови Секретаріату Президента і представник глави держави у парламенті Ігор Попов заявив, що Президент Віктор Ющенко схвалить нову коаліцію у Верховній Раді, якщо її створення допоможе ефективній роботі парламенту.

"Якщо нова коаліція створюється для збільшення ефективності діяльності Верховної Ради, то, звичайно, Президент і суспільство привітають таке створення, - сказав Ігор Попов. - Єдине - хочеться побажати, щоб цей важливий процес, особливо якщо він стосується прийняття нової Конституції, проходив максимально відкрито".

"Для мене очевидно, що Верховна Рада не піде на неконституційні кроки, не буде додавати собі повноважень і продовжувати конституційний термін. Але оскільки у ЗМІ багато інформації з цього приводу, то лише Верховна Рада може розвіяти цю інформацію, публічно висловивши свою позицію", - додав представник Президента у ВРУ.

Суб'єктивний погляд

Степан Курпіль,
народний депутат, фракція БЮТ:

Сьогодні на цю тему можна сказати дуже мало, бо ніхто не бачив ні коаліційної угоди, ні проекту змін до Конституції, який начебто уже напрацьований... З цього приводу у нас не було поки що засідання фракцій. Тому немає що коментувати. Говорити можна буде тоді, коли щось відбуватиметься. А про те, що зараз відбувається, я знаю стільки, скільки й ви з преси. Буде засідання фракцій, і, можливо, ці питання будуть поставлені. Наразі не можна говорити про якісь доконані факти. Були якісь розмови у вересні минулого року, але нічого з цього не вийшло. Я спо­діваюся, що й цього разу все лишиться на рівні розмов.  

Андрій Парубій,
народний депутат, фракція НУНС:

Юрій Мірошниченко,
народний депутат, фракція Партії регіонів:

Переговори щодо коаліції тривають ще з минулого літа. 2 вересня вони були близькі до завершення, але БЮТ і Партії регіонів не зійшлися у деяких важливих питаннях розподілу влади. Ці переговори тривають. Із багатьох джерел надходить інформація, що протягом тижня вони можуть завершитися створенням коаліції. Про це говорили голова ВРУ Володимир Литвин і представники БЮТ та ПР. Фактично ці переговори мають на меті зміну Конституції. Передбачається обрання Президента у парламенті, введення жорсткого імперативного мандата і зміна системи виборів. Окрім того, є пропозиція щодо пролонгації повноважень депутатів ВРУ, пролонгація повноважень голів міських, селищних рад. Але наскільки мені відомо, ці переговори не є завершеними, і я сумніваюся, що цього тижня ми побачимо їх результат. Звичайно, є великий поспіх, бо для змін до Конституції необхідно завершити ці переговори, щоб на наступній сесії можна було б вже внести зміни до Конституції. Разом з тим є велика взаємна недовіра між Януковичем і Тимошенко - вони бояться взаємного обману під час переговорів. І сьогодні це, напевне, ключовий момент, який відтягує утворення коаліції, хоч переговори тривають надінтенсивні, доробляються певні деталі змін і до Конституції, і розподілу посад.

Сьогодні слова моїх колег і колег з БЮТ щодо створення коаліції тлумачать під різними кутами. Річ у тім, що переговори, консультації, обмін думками, як би ми це не називали, вони завжди є. Оскільки парламент - це орган, де обговорюються всі проблеми. Ці виклики, які сьогодні існують і пов'язані з кризою, вимагають об'єднання і узгодження позицій усіх політичних сил. І саме це є предметом постійних дискусій як на рівні комітетів, так і на рівні фракції. Що стосується можливого об'­єднання в одну коаліцію, то тут перше і головне - це питання програми дій. Сьогодні - я вам скажу відверто - ми не маємо на рівні фракцій таких документів, узгоджених з БЮТ. Немає у мене підстав говорити, що таке об'єднання можливе, як кажуть, завтра чи післязавтра. По-перше, має бути план дій щодо виходу з кризи, по-друге, стратегічні пріоритети розвитку країни, якщо йтиметься про коаліцію, і вже третє, це безпосередньо оголошення про зміни до Конституції, які будуть відбуватися з урахуванням перших двох позицій. Головною інтригою останнього тижня і, напевне, не тільки останнього є обрання Президента у парламенті. Я скажу офіційну позицію партії: вибори Президента мають бути прямими, таємними і всенародними.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7130 / 1.69MB / SQL:{query_count}