Вибори міських голів у два тури стануть можливими, якщо Верховна Рада в цілому проголосує за зміни до закону про обрання міських голів за мажоритарною системою абсолютною більшістю голосів виборців.
Вибори міських голів у два тури стануть можливими, якщо Верховна Рада в цілому проголосує за зміни до закону про обрання міських голів за мажоритарною системою абсолютною більшістю голосів виборців.
Поки що ці зміни ухвалені лише у першому читанні. За це рішення проголосували 253 народні депутати України з 442 зареєстрованих у сесійній залі.
Депутати вирішили, що тепер вибори мерів повинні відбуватися у два тури у разі, якщо в першому турі жоден з кандидатів не набрав більше як 50% голосів. Ця норма стосується тільки виборів мерів у містах, кількість населення яких перевищує 75 тисяч людей. Рада має намір скасувати у бюлетенях під час голосування за мерів і депутатів місцевих рад усіх населених пунктів варіант відповіді, що дозволяє виборцю не підтримати жодного кандидата.
Ідею проведення виборів міських голів у два тури депутати почали активно обговорювати торік - напередодні дострокових виборів мера Києва. Таким чином БЮТ, "Наша Україна", блоки Віталія Кличка і Миколи Катеринчука хотіли завадити перемозі на перевиборах мера Києва Леоніда Черновецького. Проте законодавчо оформити цю ініціативу тоді не встигли.
У березні цього року в парламенті розглянули законопроект, автором якого є народний депутат Микола Катеринчук (НУ-НС), але й тоді документ не набрав достатньої кількості голосів. Коментуючи результати того голосування, Катеринчук емоційно заявляв, що "це фактично висловлення підтримки діяльності, художній і нехудожній самодіяльності екзотичних мерів, таких, наприклад, як Черновецький". Він пообіцяв повторно зареєструвати документ, взяти до уваги в ньому зауваження депутатів і розширити авторський колектив, що й було зроблено. Авторами ухваленого вчора законопроекту, крім Миколи Катеринчука, стали Олександр Омельченко і Владислав Каськів (обидва НУ-НС), Ольга Боднар і Володимир Бондаренко (обидва БЮТ), Олександр Костусєв (Партія регіонів) і Адам Мартинюк (фракція КПУ).
Цікаво, що недавно прем'єр-міністр Юлія Тимошенко публічно пообіцяла мерам, що її політична сила не підтримуватиме ідею проведення виборів міських голів у два тури. Коментуючи в ході звітно-виборних зборів Асоціації міст України наміри членів БЮТ змінити виборче законодавство, Тимошенко сказала: "Я визнаю свою помилку... У два тури повинні відбуватися тільки вибори мера Києва, а в решті міст хай залишається старий порядок".
Натомість цього тижня думка бютівців раптово і кардинально змінилася. "Це стратегічно важливий законопроект, який повинен поліпшити ситуацію з нашою самоврядністю", - заявив народний депутат Андрій Павловський (БЮТ), додавши, що голови великих міст повинні обиратися абсолютною більшістю, тобто в два тури. Втім під час обговорення законопроекту ні Павловський, ні Катеринчук не приховували, що зміни спрямовані перш за все проти мера Києва Леоніда Черновецького.
"Сьогодні ніхто з чинних мерів уже не працює на всю громаду... Вони займаються або "улюбленими бабусями", або знаходять будь-який інший сектор своєї діяльності і з ним працюють. І це створює абсолютну безвідповідальність обраних на таких виборах керівників перед громадою", - заявив Микола Катеринчук. За ухвалення законопроекту проголосували 253 депутати, фракція Партії регіонів майже у повному складі відмовилася підтримати документ.
Тим часом голови українських міст негативно ставляться до рішення парламенту. "Чому вони (народні депутати - "По-шта") вирішують такі питання всупереч нашій думці? - обурюється міський голова Запоріжжя Євген Карташов. - Адже мери неодноразово заявляли, що вони проти виборів у два тури. Мені за великим рахунком усе одно, але я вважаю, що при введенні двох турів будуть махінації з кандидатами, які в першому турі візьмуть 10-15% голосів виборців. У другому турі вони будуть щось для себе виторговувати у фаворитів перегонів".
Такої ж думки дотримується мер Львова Андрій Садовий: "Кандидати, що взяли найбільше голосів у першому турі, обіцятимуть іншим усе що завгодно - посади, гроші, все, чого ті захочуть, - каже він і додає, що у такому разі про реальну підтримку більшості громади мови йти не може. - І взагалі, навіщо переносити проблеми з мером Києва на всі інші міста?!"