Парадокс майбутньої президентської кампанії у тому, що перемогти може кандидат не з найвищим рейтингом, а такий, що сприймається усіма регіонами України. Як свідчать соціологічні опитування, при виході до другого туру, загальнонаціональну перемогу здобуде Володимир Литвин.
Парадокс майбутньої президентської кампанії у тому, що перемогти може кандидат не з найвищим рейтингом, а такий, що сприймається усіма регіонами України. Як свідчать соціологічні опитування, при виході до другого туру, загальнонаціональну перемогу здобуде Володимир Литвин.
Ситуація прем'єра Тимошенко очевидно нестійка. "За обвальними темпами падіння рейтингів можна з упевненістю сказати, що партійний та особистий рейтинги прем'єра України увійшли в круте піке. Відповідно, політичне майбутнє Тимошенко і БЮТ перебувають під загрозою", - вважає Віктор Балога. З думкою голови президентського Секретаріату збігаються результати опитувань різних соціологічних компаній. Наприклад, за даними Центру ім. Разумкова, рейтинг Тимошенко в лютому 2008 року становив 28,2%, у грудні 2008-го - 15,8%, а у березні 2009-го - 17,9%. За даними опитування, проведеного Research&Branding Group 1-9 квітня, Тимошенко отримала 15,6%.
Утім піке прем'єра поки що зарано назвати остаточним. Тимошенко надто досвідчений політичний пілот, щоб не спробувати повернути втрачені позиції. Але аналітики прогнозують подальше зниження її рейтингу на заході і в центрі України при тому, що їй так і не вдалося завоювати симпатії Сходу та Півдня. Тому максимально висока вірогідність того, що Тимошенко навіть не потрапить до другого туру. І тоді виборцям доведеться обирати між Януковичем та Литвином.
Світова практика свідчить, що під час падіння рейтингу влади повинен пропорційно збільшуватися рейтинг опозиції. В Україні цього не відбувається. Щобільше, рейтинг Партії регіонів та її лідера дещо знижується. Це зниження не таке значне, але, за законами розвитку процесів, його взагалі не повинно бути! Завісу над причинами цього падіння відхиляє член фракції Партії регіонів Тарас Чорновіл: "Мені здається, що в оточенні Януковича дуже сильно переоцінюють його електоральні можливості. Він оточив себе людьми, які не викликають симпатій у потенційних спонсорів партії, і цим підкосив свій рейтинг. Я знаю, що у Донецькій області рейтинги Партії регіонів сьогодні далеко не зашкалюють. Це десь 15-16 відсотків. З такими стартовими умовами буде важко працювати. Тим паче, що не буде єдності ні в Донецькій, ні в Луганській, ні в Кримській обласній організаціях, які є базовими для Партії регіонів".
Дослідження, проведені соціологічною компанією "Інмарк - інформація і маркетинг" наприкінці квітня - на початку травня, виявили ще одну цікаву тенденцію. У разі, якщо у президентських перегонах братиме участь Сергій Тигіпко, це також негативно позначиться на результатах Януковича у першому турі.
Сергій Тигіпко та Олег Тягнибок - це нові фігури на президентському електоральному полі, зі стратегією "понадкусування" яких доведеться рахуватися. Трохи раніше серед претендентів на президентське крісло з'явився Арсеній Яценюк.
Прізвище Яценюка з'явилося у соціологічних опитуваннях у жовтні минулого року. Про нього заговорили як про перспективного учасника президентських перегонів. Але аналітики вважають, що говорити про стабільну електоральну підтримку поки зарано, і називають рейтинг Яценюка авансом молодому політику. Деякі взагалі вважають ситуацію навмисно роздутою. Наприклад, президент соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко констатує: "У Яценюка немає 12-відсоткового рейтингу. Реально Яценюк - 8%. За колишнім спікером нині стоїть електорат, який колись перейшов від Ющенка до Тимошенко, тобто Тернопільська, Львівська, Чернігівська та Івано-Франківська області. У Яценюка майданчик номер один - це канал "Інтер". Забери його звідти, і рейтинг відразу здується".
Чи вважати Яценюка реальним кандидатом? Відповідь на це запитання можна дати, беручи до уваги такі факти. Оскільки ЗМІ, що належать регіоналам, активно піарять Яценюка, то його не вважають загрозливим конкурентом для Януковича. Реальний рейтинг Яценюка не настільки високий, як це показують соцдослідження. Йдеться не про підтасовку результатів. Просто під час традиційних опитувань дуже важко отримати достовірні результати по сільській місцевості. Тобто електоральні вподобання села стандартні соцопитування виявляють не дуже точно. А сільське населення більш консервативне у своїх симпатіях і більш дисципліноване у відвідинах виборчих дільниць. Також важливо, що переважна більшість симпатиків Яценюка - молодь. А аналітики одностайні щодо оцінок: молодь на вибори не ходить. Крім того, негативний вплив на думку частини електорату може справити національна приналежність Яценюка. Відповідно, реальний рейтинг кандидата-початківця по суті менший від того, що фіксується.
Але головною проблемою, яка торпедує рейтинг Яценюка, стануть його взаємовідносини з Віктором Ющенком. Чинний Президент заявив: "Я не приховую своїх симпатій до Арсенія Петровича. Багато з того, що відбувалося в його кар'єрі, було завдяки моїм рішенням. Тому що я переконаний: це перспективний, великий політик, який потрібен Україні, нації". Після цього експерти і політики аргументовано заговорили про те, що Ющенко вважає Яценюка своїм спадкоємцем.
На відміну від Росії, інститут спадкоємництва у нас неможливий. Точніше, він діє з точністю до навпаки - чим більше людей вважатимуть Яценюка спадкоємцем Ющенка, тим нижчим ставатиме його рейтинг. Яценюк та його команда це добре розуміють і робитимуть усе, щоб інформація щодо спадкоємності не набула подальшого поширення.
Найсвіжіші соцдослідження проводила на початку травня компанія "Інмарк". Його результати опублікувала авторитетна інформаційна агенція "Інтерфакс". Якби президентські вибори відбувалися найближчими вихідними, то у першому турі Янукович набрав би 24,2%, Тимошенко - 15,2%, Яценюк - 10,7%, Литвин - 9,3%, Симоненко - 4,5%, Тигіпко - 4,1%, Тягнибок - 3,4%, Ющенко - 2,2%. Результати показові, але не сенсаційні. Сенсація намітилася під час соцопитування, присвяченого другому туру. Зважаючи на зниження рейтингів лідерів, "Інмарк" вважала за необхідне розширити список можливих кандидатів.
У другому турі Янукович виграє у Тимошенко (30,8% - 28,1%) чи в Яценюка (30,2% - 22,7%). Тимошенко перемагає тільки Яценюка (23,1% - 21,4%). А Литвин виграє у будь-якій з трьох комбінацій. Упевнено перемагає Тимошенко (29,2 проти 24,7%) та Яценюка (29,1% проти 19,9%). Різниця в рейтингу з Януковичем (27,4%) у межах соціологічної похибки: у Литвина - 29,2%.
Достатньо неочікуваний, на перший погляд, результат є доволі аргументованим при детальному аналізі. Адже за специфікою голосування, характерного для України, важливіше не скільки голосів "за", а яка реакція "від зворотного". Таким чином на Литвина працює його мізерний антирейтинг та високі антирейтинги основних кандидатів. Якщо у західному регіоні "меншим злом" вважають "помаранчевих", а у східному - "біло-блакитних", то в масштабах усієї країни кандидатом, однаково прийнятним для усіх регіонів, виявляється Литвин.