Дмитро Видрін, заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони, про дату виборів Президента і розпуск Верховної Ради
Навколо питання дати виборів Президента скоро мають зникнути усі здогадки і припущення. Конституційний Суд України обіцяє невдовзі оприлюднити вердикт із цього приводу. "Пошта" запитала політолога та заступника секретаря РНБО Дмитра Видріна про те, як же розвиватимуться події у цій справі далі.
- З неофіційних джерел стало відомо, що начебто Конституційний Суд України схиляється до того, щоб визнати незаконною постанову Верховної Ради про призначення дати президентських виборів на 25 жовтня. На Ваш погляд, таке рішення може бути прийняте?
- Як політолог, я вже про це неодноразово говорив, коли ще навіть не був на посаді у РНБО. Я говорив, що Конституційному Суду треба наступити на горло здорового глузду, щоб затвердити дату 25 жовтня. Мені здається, що це буде 17 або 31 січня (йдеться про дату виборів Президента - "Пошта").
- Ви вважаєте, що дата 25 жовтня для виборів глави держави не конституційна?
- Я вже про це говорив, що ця дата абсолютно не є конституційною. Сьогодні я кажу це ще раз.
- Сьогодні у Президента є підстави для розпуску Верховної Ради?
- Не Президент розпускає Верховну Раду. Президент може тільки констатувати, що Верховна Рада фактично розпустилася сама, бо не працює. Тому якщо вона не буде працювати, не буде виконувати покладені на неї функції, конституційні обов'язки, то Президент констатує своїм указом, що Верховна Рада не працює і має бути розпущеною. Подивімося, у якому режимі працюватиме ВР - якщо вона буде працювати, як злагоджений механізм, буде приймати гарні закони, боротися з кризою і оперативно приймати антикризові закони, то навіщо її розпускати. А якщо відбуватиметься блокування трибуни, якщо й далі будуть говорити, що погані ті чи інші законопроекти, то така Верховна Рада не працюватиме. І тоді є два шляхи: або саморозпуск, або розпуск указом Президента. Тому будемо стежити за діяльністю Ради. Я гадаю, що вона і так майже саморозпустилася, бо нема коаліції, більшість не працює. А це й є умовою розпуску ВРУ за Конституцією.
- Деякі політичні сили нині виступають за обрання Президента у парламенті. Як Ви до цього ставитеся і як реагуватиме РНБО, якщо будуть здійснені певні кроки у цьому напрямку?
- Треба дивитися у Конституцію, де сказано, що саме народ є основним джерелом влади і лише народ може приймати такі кардинальні зміни. Тому якщо хтось хоче таких кардинальних змін, то треба йти конституційним шляхом - ініціювати референдум. Але за даними соціології, більш як 70% українців хочуть самостійно обирати Президента, бо вважають це своїм природним конституційним правом.