Ярослав Кендзьор, народний депутат, заступник голови Комітету з питань культури і духовності,фракція НУНС, про проект Концепції державної мовної політики України та ухвалення цього документа на сесії парламенту
Незважаючи на позитивне проходження проекту Концепції державної мовної політики у профільному парламентському комітеті, члени цього комітету скептично ставляться до шансів ухвалити цей документ на сесії. І, як неважко здогадатися, головну роль у цьому питанні зіграє саме політична доцільність ухвалення, а точніше, провалу цього документа на сесії. Принаймні так вважає Ярослав Кендзьор, якого "Пошта" попросила прокоментувати це питання.
- У додатку до проекту Концепції йдеться про те, що документ потребує низки доопрацювань. Як заступник голови комітету, ви можете сказати, яких саме?
- У законопроекті Концепції мовної політики, підготовленому депутатом Павлом Мовчаном нарешті дуже принципово порушується питання української мови. Тобто українська мова в українській державі має бути домінуючою і має вживатися у всіх, без винятку, державних інституціях і всіма державними чиновниками. Вже сама постановка такого питання так принципово і гостро викликає спротив у багатьох - не тільки відвертих комуністів, але й поміркованих людей. У цьому разі знову звучатиме горезвісна теза, мовляв, давайте не будемо загострювати, це питання сьогодні не на часі й таке інше.
- У Комітету були якісь зауваження до проекту?
- Цей законопроект розглядався на одному з останніх засідань нашого комітету з питань культури і духовності. Єдині претензії, які виникли у членів комітету, це те, що треба зняти трохи публіцистики, яка зараз є в ньому. Натомість виникли побажання доповнити або конкретизувати деякі положення цієї концепції.
- Чи всі члени комітету одностайно проголосували за цей законопроект?
- Усі, за винятком однієї комуністки.
- Як ви прогнозуєте розгляд цього законопроекту на сесії Верховної Ради?
- Я переконаний, що слухання цієї концепції у сесійній залі буде дуже складним. І причини цього відомі. Можу абсолютно точно сказати, що вся фракція комуністів, фракція Партії регіонів та й, чого гріха таїти, значна частина БЮТ, яка досі не навчилася розмовляти державною мовою, не будуть у захопленні від цього проекту. І шанси пройти принаймні перше читання у цього законопроекту є дуже і дуже невеликі.
Суб'єктивний погляд |
Володимир Пилипенко, |
- Йдеться про врегулювання на державному рівні мовної політики. Позиція нашого блоку не змінилася - єдина державна мова, згідно з Конституцією, - українська. Тому двох різних думок з цього приводу бути не може. Чи вдасться запровадити українську мову у вжиток усіма державними чиновниками у всіх держустановах, залежить від самих чиновників. Сьогодні державна мова українська також має статус офіційної, і нею спілкуються, і діловодство має вестися державною мовою, за винятком компактного проживання національних меншин. На мою думку, нині починає превалювати бажання спілкуватися українською мовою у чиновників на загальнодержавному рівні. Тож треба бути обережними, щоб ця концепція не призвела до якогось конфлікту. Мовна політика, яку провадить держава, є задовільною. Взагалі-то, я вважаю, що на голосування це вноситися не буде - щоб не було конфліктів. У цілому підтримую таку концепцію, як і всі решта, але, якщо це внесли такі депутати, як Мовчан і Яворівський, то швидше за все, це зроблено лише для того, аби внести. Загалом сьогодні законодавчі акти й нормативи чітко регулюють це питання, захищаючи державну мову і не порушуючи прав національних меншин. |