У парламенті народні депутати оголосили про ініціативу створення спеціальної тимчасової парламентської комісії з написання нового закону про вибори народних депутатів. Із заявою виступили четверо народних депутатів - ініціаторів законопроекту "Про вибори до Верховної Ради України" (№3366 від 15.01.2009) В. Каськів, Ю. Мірошниченко, А. Шевченко і Є. Суслов. Депутати входять до трьох різних фракцій у парламенті (відповідно НУНС, ПР та БЮТ), а тому наголошують, що ініціативу внесення змін до виборчого законодавства у парламенті підтримають.
Створення спеціальної комісії можна буде вважати справою досягнення компромісу. Сьогоднішня виборча система довела свою неспроможність. Адже ми пам'ятаємо, як це відбилось на роботі парламенту: Верховна Рада попереднього скликання була ганебно розпущена у 2007 році через фракційні чвари. Через ті самі чвари парламент вже цього скликання не працював більш ніж півроку (фактично з початку роботи в листопаді 2007 року до вересня 2008-го).
Сьогоднішню пропорційну систему "за закритими списками" критикують усі, кому не лінь. Справді, вибори "кота в мішку" не на руку виборцям - це нівелює сам демократичний механізм волевиявлення, створює ілюзію вибору, хоча фактично виборці не знають, за кого голосують, окрім першої п'ятірки списку.
Останнім часом про зміну системи і перехід до так званих "відкритих виборчих списків" (коли виборець голосує за конкретного представника від партії) почали заявляти і представники політичних сил, що сидять у парламенті. Знаковою тут є заява голови парламенту Володимира Литвина у березні цього року до представників усіх політичних сил про необхідність переходу до відкритих виборчих списків. Підтримують таку ініціативу і представники НУНС та Партії Регіонів у парламенті, а також частина БЮТ. З БЮТом, правда, ситуація складна, адже в умовах практикуючого вождизму, який склався у блоці, міняти систему проходу "бійців" до парламенту не зовсім вигідно. Однак, якщо БЮТ зробить це питання предметом торгу, враховуючи прихований тиск інших гравців у парламенті, то ініціатива про зміни виборчого законодавства може бути підтримана БЮТом. В приватній розмові з кореспондентом "Пошти" один із депутатів БЮТ Остап Семерак зазначив, що хоч блок і не зовсім зацікавлений в ухваленні виборчих змін, однак, якщо є консенсус щодо цього питання в інших фракцій - то БЮТ погодиться.
Консенсусу поки що немає, адже в парламенті цього скликання вже зареєстровано 8 (!) законопроектів, які стосуються повної зміни виборчої системи. Який із цих законопроектів може бути ухвалений - оце питання якраз і повинна вирішити спеціальна тимчасова комісія, створення якої ініціюють депутати. Варто додати, що відповідно законодавчої логіки, більші шанси бути взятим до розгляду має законопроект профільного комітету - державного будівництва і місцевого самоврядування, який розробив Юрій Ключковський (№3468 від 11.12.2008). Законопроект стосується запровадження "відкритих списків" з регіональним представництвом кандидатів у депутати. Однак, як зазначив у коментарі "Пошті" один з ініціаторів створення комісії Андрій Шевченко, хоча законопроект цей і хороший, однак потрібно шукати консенсусу. "Ми спілкувались з ініціаторами інших законопроектів про вибори, в тому числі, і з Юрієм Ключковським, і знайшли підтримку створення комісії для напрацювання спільного проекту", - каже депутат і додає: "Головне, що є усвідомлення необхідності змін".
Чи вважати вкидання цілої низки законопроектів щодо зміни виборчої системи політичним кроком, котрий спрямований на те, щоб звести справу нанівець - покаже цей пленарний тиждень. Якщо спеціальна комісія буде створена, то можна сподіватись, що до наступних чергових (чи швидше - позачергових) виборів ми отримаємо значно якіснішу систему виборів. Якщо ж ні - то іще довго доведеться спостерігати неякісну роботу нашого парламенту.
Київ