Захопившись поборюванням комуністичної символіки, депутати обласної ради вхопилися за горлянки опонентів
Минулого тижня Львівська обласна рада ухвалила рішення з досить гучною та неоднозначною назвою "Про правову оцінку злочинів комуністичного режиму в Україні".
Задовго до голосування за документ, що спричинив різнобій думок та оцінок, в облраді створили депутатську комісію під керівництвом Лариси Федорів (фракція УНП). Члени комісії спільно напрацювали проект рішення. Однак уже під час голосування, як Пилип з конопель, вигулькнув альтернативний проект документа, який майже слово в слово збігався з проектом комісії. За проект Лариси Федорів проголосували тільки 56 депутатів за необхідного 61 голосу. За "альтернативний" - аж 97 зі 120.
Безпосередньо перед голосуванням Лариса Федорів у коментарі "Пошті" зазначила, що впевнена у тому, що депутати проголосують за проект рішення, запропонований комісією.
- Це питання совісті кожної людини. І це буде вияв їхнього сумління. Я думаю, що підтримають це рішення, - сказала депутат.
Лариса Федорів пояснює необхідність ухвалення такого рішення так:
- Ми довго жили серед комуністичних стереотипів, безпам'ятства. І досі є пам'ятники, на яких написано: "загинули від рук українських буржуазних націоналістів". Там лежать люди, які загинули не від рук українських буржуазних націоналістів. Це комуністична термінологія. Це борці за волю України. Тут треба виважено підходити. У селах Львівщини маємо близько десяти пам'ятників, які ганьблять і викривляють історію. І навести лад із цими пам'ятниками, які давним-давно проінвентаризовані й списані, не становитиме великих труднощів, хіба більше фінансових затрат буде. Сільська громада залюбки їх знесе, тим більше, що зараз не доглядають за цими пам'ятниками. Таким написам не місце.
Нещодавно Європарламент підтримав роботу нашої комісії, і тепер 23 серпня буде Днем пам'яті жертв тоталітарного комуністичного режиму.
Однак перед голосуванням Іван Денькович, народний депутат України і екс-лідер фракції БЮТ у обласній раді, у кулуарах зізнався "Пошті", що його фракція не підтримає проект рішення комісії, а натомість запропонує свій - альтернативний. Решта депутатів ЛОР, окрім бютівців, про це поки нічого не знає.
- Ми внесемо на розгляд альтернативний проект і будемо підтримувати його. Різниці там нема жодної, але є правовий аспект, тобто дана правова оцінка. Ми не хочемо лише погаласувати, аби відтак з нас посміялися і тим усе закінчилося. А час покаже, історія розсудить, - прокоментував "Пошті" рішення фракції Іван Денькович.
На запитання, чи можна перенести подібну практику на всеукраїнський рівень (Лариса Федорів говорила, що звернення ЛОР стосується усіх обласних рад), Іван Денькович відповів:
- Сьогодні перенести таку практику на всеукраїнський рівень неможливо. Нація до цього ще не готова. Погляди східної частини України, південної та західної різняться у цьому питанні. Воно ще не на часі. Якщо це рішення буде прийнято, то, можливо, ніякої реакції на нього й не буде. Ми дамо черговий привід комуністам і Партії регіонів посміятися з депутатів Львівської обласної ради. Це є частина нашої історії, можливо, негативна, але вона є. І, можливо, ті пам'ятники, які хочуть демонтувати, не мають ніякої цінності - це так.
- Це пригладжений на догоду комусь проект рішення, - оцінила Лариса Федорів "альтернативне" рішення вже опісля голосування.
На запитання, звідки взявся альтернативний проект, депутат відповіла:
- Я не знаю. Вважаю це грубим порушенням суспільної моралі. Комісія напрацювала проект. Хтось узяв наше звернення, трішки "причесав" його, ті самі слова, той самий зміст, і зробили комусь на догоду.
Трагедії в тому, що сталося, Лариса Федорів, однак, не бачить. Каже, що головного таки вдалося досягти:
- Але, в принципі, головного ми досягли - у зверненні йдеться про демонтаж пам'ятників, є звернення до Президента і Верховної Ради. Я вважаю, що все нормально. Але непорядно вчинив БЮТ. Ми перед "питанням комунізму" слухали питання про суспільну мораль. Виступав представник БЮТ і дуже гарно говорив про суспільну мораль. І коли була організована комісія, то у комісії треба було розглядати це питання. А тут ні сіло, ні впало з'являється альтернативний проект. Ба більше - сьогодні всі були свідками, що ніхто не сказав, хто його сотворив, хто списав наші напрацювання.
Та до суті документу. З ухваленого рішення, яке за межами Львівської області вже охрестили скандальним, справді "випали" кілька різких пунктів. Зокрема, ЛОР вже не звертається до інших обласних рад з проханням здійснити правову оцінку комуністичного режиму в Україні, як злочинного. У документі сказано таке:
1. Звернутися до Президента України та Верховної Ради України щодо законодавчої ініціативи подання законопроекту "Про правову оцінку злочинів тоталітарного комуністичного режиму на території України" (звернення додається).
2. Звернутися до Управління СБУ у Львівській області (С. Курман) з проханням, відповідно до Указу Президента України від 23.01.2009р.
№37/2009 "Про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов'язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні", розсекретити інформацію про діяльність Львівського обласного відділу 2-Н та інших структурних підрозділів НКВД, МГБ, КДБ, які здійснювали репресії на території колишніх Дрогобицької та Львівської областей проти цивільного населення, воїнів УПА й українського підпілля.
3. Підтримати прийняття Закону України "Про ліквідацію символів тоталітаризму і комуністичного режиму".
4. Районним радам, виконкомам сільських, селищних та міських рад Львівської області:
4.1. Сприяти КП "Доля" у виявленні та гідному перепохованні останків учасників Другої світової війни.
4.2. Провести інвентаризацію архітектурно-будівельних об'єктів (пам'ятники, обеліски, стели, барельєфи тощо), які містять символи тоталітарного комуністичного режиму та відповідно до чинного законодавства ініціювати демонтаж тих з них, які не належать до об'єктів культурної спадщини та не охороняються законом.
5. Львівській обласній державній адміністрації (М. Кміть) активізувати діяльність обласної міжвідомчої комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій щодо пошуку та інвентаризації місць поховань жертв репресій та учасників бойових дій, кладовищ та окремих могил воїнів Другої світової війни.
6. Контроль за виконанням рішення покласти на голову обласної ради М.Сеника.
У контексті цих вимог варто зазначити, що пропонованого депутатами Закону України "Про ліквідацію символів тоталітаризму і комуністичного режиму" поки що немає навіть у вигляді проекту. Натомість є законопроект Олега Тягнибока "Про заборону комуністичної ідеології". Саме законопроект авторства Олега Тягнибока пропонувала прийняти у своєму зверненні комісія Лариси Федорів. У "альтернативному" проекті постанови цей пункт викинули.