Конституцію треба змінювати

Олександр Черненко, голова Комітету виборців України, про роботу комітету, ініціативи щодо зміни Конституції і дату виборів Президента

Олександр Черненко, голова Комітету виборців України, про роботу комітету, ініціативи щодо зміни Конституції і дату виборів Президента

chernenko.jpg

Комітет виборців України є провідною громадською організацією в Україні, яка здійснює моніторинг виборів і на місцевому, і на державному рів­нях. Відтак увага громадськості до того, що відбувається у комітеті, особливо прискіплива. Цього тижня комітет обрав нового голову. Ним став колишній речник КВУ Олександр Черненко. Він розповів "Пошті" про те, як далі буде працювати КВУ і які проекти реалізовуватиме найближчим часом. 

- Як працюватиме організація під вашим керівництвом? Чи очікуються суттєві зміни у її роботі?

- Безперечно, те, що Ігор Попов уже не очолює нашу організацію, не є великою втратою, але це дійсно ускладнює роботу багато в чому. Він тринадцять років керував організацією, здобув досвід і дуже високо підняв планку організації, тому, звичайно, не просто сприйняли його відхід.

Утім КВУ - це не лише Ігор Попов. Це 27 обласних, 100 районних осередків, це тисяча активістів, які мають добрий досвід роботи. Тому КВУ й далі займатиметься тими темами й програмами, які він реалізовував і під час виборчих кампаній, і у час міжвиборчого періоду. Буде, можливо, трохи важче, але на останньому засіданні правління ми обговорювали ситуацію і дійшли висновку, що КВУ й далі боротиметься за авторитет провідної громадської організації.

Те, чим ми будемо займатися найближчим часом, тобто плани на найближчі місяці - це питання і рекомендації щодо прийняття нової виборчої системи за відкритими списками, а також прийняття Виборчого кодексу. У Києві та у регіонах ми будемо проводити "круглі столи", обговорення, провадити лобістські кампанії, звернення до депутатів від громадськості з метою якнайшвидшого прийняття цих питань.

- Чи спостерігатимуть представники КВУ за незалежним зовнішнім оцінюванням випускників?

- Минулого року ми займалися цим питанням, коли вперше в Україні було запроваджене тестування випускників. Ми проводили громадський моніторинг щодо наявності порушень. Очевидно, наші осередки так само будуть працювати під час незалежного оцінювання і цього року. У нас є напрацьовані технології, зв'язки з організаторами оцінювання і, я думаю, що ми будемо залучені до процесу.

Є ідея провести моніторинг стану партійного будівництва, який ми проводили тричі за всю історію КВУ - наскільки є потужний потенціал партій, яке у них кадрове забезпечення, як вони представлені у місцевій владі. Особливу увагу звертатимемо на нові проекти. Під час виборів будемо реалізовувати всі ті програми, що й раніше.

- Цього тижня Президент Віктор Ющенко у Верховній Раді, виголошуючи своє щорічне звернення, оголосив також про низку ініціатив щодо змін до Конституції. Як Ви ставитеся до цих ідей глави держави?

- Очевидно, що Конституцію треба змінювати. У парламенті вже кожна партія і кожен політик має свій проект змін до Конституції. То­му очевидно, що потрібне громадське обговорення усіх цих змін, щоб це не було ли­ше рішення політиків. Це має бути широке громадське обговорення із залученням експертів і має сформуватися якась консолідована позиція з цього приводу, аби виносити це питання на референдум.

Є питання одно- та двопалатного парламенту - і та, й інша модель може бути ефективною. Але речі, які для нас важливі, це відкриті списки, це розведення парламентських і місцевих виборів у часі й Виборчий кодекс. На цьому ми будемо наполягати. Всі інші питання стосуються дискусії, але дискусія має бути публічною і професійною.

- Учора парламент призначив дату виборів Президента - 25 жовтня. Цю дату вже назвали політичною. На Ваш погляд, у чому тут по­літика?

- Я вважав і вважаю, що найбільш прийнятною датою є 17 січня 2010 року. До цього схилялися багато полі­тиків, які проголосували за нову дату -  25 жовтня. Це, наприклад, Блок Литвина, зокрема, Олег Зарубінський, і Юрій Ключковський (фрак­ція НУ-НС - "Пошта"). Тобто в експертному середовищі дискусії не було, бо усі схилялися до дати 17 січня. Те, що сьогодні всі так проголосували - це політичне рішення. Президент вже звернувся до Конституційного Суду  і треба, аби суд ухвалив рі­шення з цього приводу якомога раніше. Те, що деякі політики так швидко змінили свою думку, наводить на певні роздуми.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5150 / 1.57MB / SQL:{query_count}