Кияни провчили політиків

Юрій Чигирин, політолог, голова Фонду політичних стратегій, про результати виборів у столиці

Юрій Чигирин, політолог, голова Фонду політичних стратегій, про результати виборів у столиці

Результати виборів Київ­ського міського голови та депутатів столичної ради породили кілька парадоксів. По-перше, ті, хто так гучно вимагав переобрати Леоніда Черновецького, виявилися неспроможними висунути єдиного кандидата, а відтак так само гучно ці вибори і програли. По-друге, згідно з даними, які є сьогодні, важко собі уявити якою буде більшість у Київраді. Отже, демократичні сили, які у парламенті входять до коаліції програли і тут. Тим часом, за оцінками по­літо­логів, вибори у столиці показали місце кожної з політичних партій в Україні.

- На вашу думку, чому вибори столичного мера програли ті, хто їх ініціював і так наполегливо домагався?

- Ці вибори ніхто не програв з однієї простої причини - усі виграли. Насамперед виграли кияни, які вирішили проігнорувати і десь на 50 % не з'явилися на виборчі дільниці. Кияни зрозуміли, що без політиків їм краще живеться і без них вони чудово обходяться. Чи зрозуміють це полі­тики? Я думаю, що це буде для них добрим уроком і вони все таки зроблять потрібні висновки - з людьми треба рахуватися. Треба зважати на принципи демократії, треба вміти домовлятися. Демократи програли тільки завдяки собі - вони не підготувалися, не зуміли домовитися. Вони вночі десь там домовляються - Кличко з Тимошенко... Це вже смішно. Який сенс домовлятися, якщо у них все одно не буде більшості у Київраді. Треба було думати напередодні виборів, як знайти формулу інтегрування. Тоді кияни зрозуміли б, що політики зробили висновки, що вони дбають про сьогодення і майбутнє киян.

- Багато політиків вважає вибори столичного мера та Київ­ради прообразом усіх наступних виборів в Україні. Тобто, що результати інших перегонів для політичних сил будуть якщо не такими ж, то дуже схожими. Як ви вважаєте, чи є рація в цих твердженнях?

- З одного боку, Київ це показник для всієї України, але з іншого, мені важко уявити партію Черновецького на всеукраїнських виборах серед переможців. Це можливо з БЮТ, з Партією регіонів, Блоком Литвина. Насправді, яку оцінку люди поставили цим загальнонаціональним політичним силам? Треба робити одне - зумі­ти стати над собою, переламати ситуацію не на користь себе, а намагатися виконувати ті програмні засадничі принципи, які вони висунули. А як вони можуть їх виконати, якщо вони не можуть об'єднатися між собою? Як демократія може просуватися далі, якщо панує недемократична більшість. Я маю на увазі не тих, хто висуває гасла, а тих, хто по-справжньому хоче дбати про майбутнє держави та народу. На мою думку, громадяни зроблять висновок, і, можливо, з'являться ті політичні сили на загальнонаціональній арені, які повинні прийти на наступні вибори не в оновленому вигляді, а кардинально зміненими. Політичні партії у будь- якому разі, маю на увазі загальнонаціональних лідерів, теж не можуть не змінитися.

- Програш демократичних сил на столичних виборах може якось відобразитися на парламентській коаліції? Оскільки вже сьогодні лунають заяви про те, що внаслідок поразки помаранчевих наступить політична смерть.

- Я поділяю думку тих, хто каже, що лише інтегральні кроки можуть врятувати коаліцію від розпаду. І якщо політики зроблять правильні висновки, то коаліція тільки підсилиться.

- За вашим прогнозом, якою буде конфігурація політичних сил у Київраді - хто з ким і проти кого буде дружити?

- Однозначно Леонід Черновецький і його блок вже не зможуть керувати так, як він це робив до травня 2008 року - не зможе керувати Київрадою на власний розсуд, не озираючись ні на кого. У цьому теж є плюс - раніше одна сила і одна людина могла одноосібно вирішувати багато важливих справ у столиці. А тепер він позбувся цієї можливості. Більшості ні в кого не буде. Натомість буде мляве борюкання політичних сил між собою. Очевидно, що Черновецький зі своїми, а це Партія регіонів і ГАК (Громадський актив Києва. -"Пошта"). Ми вже знаємо, що БЮТ цілу ніч провів у переговорах з Кличком, і їхні юристи відпрацювали можливі схеми створення більшості. До цього об'єднання приєднається ще блок Катеринчука. У Київраді не існує так званої "золотої акції", але у Блоку Литвина є близько 8 % голосів виборців, і, мені здається, що він у принципові моменти буде швидше голосувати разом із БЮТ, блоками Кличка і Катеринчука. Тобто в одних питаннях вони підтримуватимуть одну частину Київради, а в інших другу.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4582 / 1.57MB / SQL:{query_count}