“Усі проти Юлі”, або Кожному по заслузі

Вибори у Тернополі показали реальний розклад політичних сил

Вибори у Тернополі показали реальний розклад політичних сил

ВО "Свобода", "Єдиний центр" і Партія регіонів - так виглядає трійка лідерів за підсумками виборів до Тернопільської обласної ради.

Тернопільська обласна територіальна виборча комісія станом на 15.00 вчорашнього дня опрацювала 177 тис. бюлетенів (20%). ВО  "Свобода"при цьому здобула 33,8%, "Єдиний центр" - 19,13%, Партія регіонів - 11%, БЮТ -  8,8%, НСНУ - 7,6%, УНП - 6,4%, Блок Литвина - 4%. Проти всіх проголосували 6,4%.

Всього, за даними ТВК, проголосувало близько 410 тис. жителів Тернопільської області, явка виборців становила 51%.

Виборам передувала нетривала, але запекла судова тяганина з елементами правового нігі­ліз­му. Але переміг закон, унаслідок чого вибори до Тернопільської облради таки відбулися.

Хроніки судового процесу навколо виборів виглядали так:

3 березня Верховна Рада скасувала позачергові вибори до Тернопільської обласної ради, призначені на 15 березня.

Однак ВО "Свобода" оскаржила це рішення, і 11 березня Окружний адміністративний суд Тернопільської області зобов'язав ТВК провести вибори до Тернопільської облради 15 березня 2009 року.

БЮТ оскаржив у Львівському апеляційному суді рішення Окружного адмінсуду Терно­пільської області про відновлення виборчого процесу.

14 березня Львівський апеляційний суд зобов'язав Терно­пільську територіальну виборчу комісію провести позачергові вибори до Тернопільської обласної ради 15 березня.

Того ж таки дня Окружний адміністративний суд міста Києва скасував своє рішення про заборону проведення виборів до Тернопільської облради.

Про один із найбезглуздіших випадків у судовій тяганині довкола виборів у Тернополі "Пош­ті" повідомила адвокат, представник ГП "Пора" у суді Тетяна Семусь. Вона розповіла про те, як представник БЮТ у суді оскаржував проведення виборів, бо це на його переконання, зашкодить правильному волевиявленню громадян.

"Стосовно цієї фрази - це був ляпсус. Наскільки я розумію, представник, якому БЮТ довірив представляти у суді свої інтереси, просто не зовсім орієнтувався у справі й є не зовсім грамотним юристом. І цей ляпсус був допущений під впливом хвилювання", - зауважила адвокат. За її словами, підстави для ос­карження були "суто формальними".

Підсумком усієї цієї судової тяганини можуть бути слова Президента про те, що вибори в Тернопільську обласну раду за­свідчили, що судова гілка влади фактично приватизована БЮТ. Лідери цього блоку натомість уже заявили, що оскаржуватимуть результати виборів у суді й що обрані депутати зі списку цієї політичної сили відмовляться від своїх мандатів.

"Те, що ви бачили вчора, - це цинічна репетиція політичної технології, яка називається "Всі проти Юлі" і це репетиція президентських виборів", - заявив народний депутат фракції БЮТ Андрій Шевченко.

Тим часом результати виборів потішили одних і шокували інших учасників.

Наприклад, Ганна Герман, депутат Верховної ради від Партії регіонів, зізналася, що результат у більш ніж 10%, здобутий її партією, її приємно вразив.

"За нашими навіть найоптимістичнішими розрахунками, ми очікували 3-4%. А це несподіваний результат", - зазначила
Г. Герман.

"Безумовно, результат був очікуваним, тут ніяких несподіванок не відбулося", - заперечив колезі Віктор Янукович.

На думку Комітету виборців України, на виборах у Терно­пільську обласну раду були безуспішно застосовані технології зриву виборів, вважають у Комітеті виборців України.

"Був створений небезпечний прецедент зриву виборів - нехай і якимись юридичними узгодженнями - винятково з полі­тичних міркувань. І ми раді, що цей прецедент не удався", - заявив прес-секретар КВУ Олександр Черненко на прес-конференції. За його словами, елементами цих технологій стали заангажовані рішення судів, використання правоохоронних органів з політичною метою, відкликання членів виборчих комісій. За його словами, міліція усунулася від виконання обов'язків із забезпечення охорони бюлетенів при вивезенні з друкарні. "Однак спільна робота членів дільничних комісій, політичних сил і громадськості не дозволила зірвати вибори", - підкреслив він.

Переможці виборів - ВО "Свобода" - своїми результатами не задоволені. Про це заявив "Пошті" лідер партії Олег Тягнибок. На запитання про те, чого варто очікувати від заяв БЮТ про оскарження виборів у суді, Олег Тягнибок відповів:

"Від системи українського судочинства можна очікувати будь-чого. У принципі, під час виборів не було зафіксовано грубих порушень виборчого законодавства, які б могли впливати на результат виборів. Але БЮТ має право оскаржувати результати виборів, нехай бореться у судах... Зрештою, якщо буде оголошено про повторне голосування, то ми тільки за! Ми незадоволені результатами виборів. Ми розраховували взяти більше половини мандатів, а зараз нам кілька мандатів не вистачає для тотальної більшості".

Стосовно ж остаточних результатів, то, за словами лідера ВО "Свобода", вони не надто відрізнятимуться від попередніх даних:  "Ми візьмемо десь близько 35% голосів виборців".

Щодо інших партій-учасниць виборів, то на думку Олега Тягнибока, результат БЮТ був очікуваний, а решта стала несподіванкою:

"Результат БЮТ очікуваний. Вони самі винуваті у такому результаті, бо політика БЮТ на зовнішній арені, стосунки Тимошенко з Путіним і Мєдвєдєвим призвели до величезного розчарування національно зорієнтованого виборця. З іншого боку, я здивований аж занадто високим результатом "Єдиного центру" і Партії регіонів".

Тепер політики ламатимуть голову над тим, яку коаліцію утворити у стінах Тернопільської обласної ради.

P. S. Коли номер готувався до друку, лідер ВО "Свобода"
О. Тягнибок заявив про намір балотуватися у Президенти України.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4740 / 1.59MB / SQL:{query_count}