Вибори у Тернополі показали реальний розклад політичних сил
ВО "Свобода", "Єдиний центр" і Партія регіонів - так виглядає трійка лідерів за підсумками виборів до Тернопільської обласної ради.
Тернопільська обласна територіальна виборча комісія станом на 15.00 вчорашнього дня опрацювала 177 тис. бюлетенів (20%). ВО "Свобода"при цьому здобула 33,8%, "Єдиний центр" - 19,13%, Партія регіонів - 11%, БЮТ - 8,8%, НСНУ - 7,6%, УНП - 6,4%, Блок Литвина - 4%. Проти всіх проголосували 6,4%.
Всього, за даними ТВК, проголосувало близько 410 тис. жителів Тернопільської області, явка виборців становила 51%.
Виборам передувала нетривала, але запекла судова тяганина з елементами правового нігілізму. Але переміг закон, унаслідок чого вибори до Тернопільської облради таки відбулися.
Хроніки судового процесу навколо виборів виглядали так:
3 березня Верховна Рада скасувала позачергові вибори до Тернопільської обласної ради, призначені на 15 березня.
Однак ВО "Свобода" оскаржила це рішення, і 11 березня Окружний адміністративний суд Тернопільської області зобов'язав ТВК провести вибори до Тернопільської облради 15 березня 2009 року.
БЮТ оскаржив у Львівському апеляційному суді рішення Окружного адмінсуду Тернопільської області про відновлення виборчого процесу.
14 березня Львівський апеляційний суд зобов'язав Тернопільську територіальну виборчу комісію провести позачергові вибори до Тернопільської обласної ради 15 березня.
Того ж таки дня Окружний адміністративний суд міста Києва скасував своє рішення про заборону проведення виборів до Тернопільської облради.
Про один із найбезглуздіших випадків у судовій тяганині довкола виборів у Тернополі "Пошті" повідомила адвокат, представник ГП "Пора" у суді Тетяна Семусь. Вона розповіла про те, як представник БЮТ у суді оскаржував проведення виборів, бо це на його переконання, зашкодить правильному волевиявленню громадян.
"Стосовно цієї фрази - це був ляпсус. Наскільки я розумію, представник, якому БЮТ довірив представляти у суді свої інтереси, просто не зовсім орієнтувався у справі й є не зовсім грамотним юристом. І цей ляпсус був допущений під впливом хвилювання", - зауважила адвокат. За її словами, підстави для оскарження були "суто формальними".
Підсумком усієї цієї судової тяганини можуть бути слова Президента про те, що вибори в Тернопільську обласну раду засвідчили, що судова гілка влади фактично приватизована БЮТ. Лідери цього блоку натомість уже заявили, що оскаржуватимуть результати виборів у суді й що обрані депутати зі списку цієї політичної сили відмовляться від своїх мандатів.
"Те, що ви бачили вчора, - це цинічна репетиція політичної технології, яка називається "Всі проти Юлі" і це репетиція президентських виборів", - заявив народний депутат фракції БЮТ Андрій Шевченко.
Тим часом результати виборів потішили одних і шокували інших учасників.
Наприклад, Ганна Герман, депутат Верховної ради від Партії регіонів, зізналася, що результат у більш ніж 10%, здобутий її партією, її приємно вразив.
"За нашими навіть найоптимістичнішими розрахунками, ми очікували 3-4%. А це несподіваний результат", - зазначила
Г. Герман.
"Безумовно, результат був очікуваним, тут ніяких несподіванок не відбулося", - заперечив колезі Віктор Янукович.
На думку Комітету виборців України, на виборах у Тернопільську обласну раду були безуспішно застосовані технології зриву виборів, вважають у Комітеті виборців України.
"Був створений небезпечний прецедент зриву виборів - нехай і якимись юридичними узгодженнями - винятково з політичних міркувань. І ми раді, що цей прецедент не удався", - заявив прес-секретар КВУ Олександр Черненко на прес-конференції. За його словами, елементами цих технологій стали заангажовані рішення судів, використання правоохоронних органів з політичною метою, відкликання членів виборчих комісій. За його словами, міліція усунулася від виконання обов'язків із забезпечення охорони бюлетенів при вивезенні з друкарні. "Однак спільна робота членів дільничних комісій, політичних сил і громадськості не дозволила зірвати вибори", - підкреслив він.
Переможці виборів - ВО "Свобода" - своїми результатами не задоволені. Про це заявив "Пошті" лідер партії Олег Тягнибок. На запитання про те, чого варто очікувати від заяв БЮТ про оскарження виборів у суді, Олег Тягнибок відповів:
"Від системи українського судочинства можна очікувати будь-чого. У принципі, під час виборів не було зафіксовано грубих порушень виборчого законодавства, які б могли впливати на результат виборів. Але БЮТ має право оскаржувати результати виборів, нехай бореться у судах... Зрештою, якщо буде оголошено про повторне голосування, то ми тільки за! Ми незадоволені результатами виборів. Ми розраховували взяти більше половини мандатів, а зараз нам кілька мандатів не вистачає для тотальної більшості".
Стосовно ж остаточних результатів, то, за словами лідера ВО "Свобода", вони не надто відрізнятимуться від попередніх даних: "Ми візьмемо десь близько 35% голосів виборців".
Щодо інших партій-учасниць виборів, то на думку Олега Тягнибока, результат БЮТ був очікуваний, а решта стала несподіванкою:
"Результат БЮТ очікуваний. Вони самі винуваті у такому результаті, бо політика БЮТ на зовнішній арені, стосунки Тимошенко з Путіним і Мєдвєдєвим призвели до величезного розчарування національно зорієнтованого виборця. З іншого боку, я здивований аж занадто високим результатом "Єдиного центру" і Партії регіонів".
Тепер політики ламатимуть голову над тим, яку коаліцію утворити у стінах Тернопільської обласної ради.
P. S. Коли номер готувався до друку, лідер ВО "Свобода"
О. Тягнибок заявив про намір балотуватися у Президенти України.