Андрій Парубій, народний депутат України, член депутатської групи "За Україну!", про звільнення В. Огризка, вихід з коаліції та власні польоти
Звільнення міністра закордонних справ України, хоч і було очікуваним, але все-таки шокувало багатьох політиків. В. Огризко був міністром, який змушував зважати на позицію України, і його відставка поставить багато питань про те, якою ж буде зовнішня політика України після призначення наступного глави зовнішньополітичного відомства.
- Які все-таки були мотиви усунення від обов'язків міністра зовнішніх справ Володимира Огризка?
- Нагадаю, що розмови про звільнення Огризка почалися тоді, коли він мав сміливість зробити зауваження послу Росії в Україні Віктору Чєрномирдіну з приводу його хамських висловлювань стосовно України та української влади. Фактично причиною розгляду цього питання було те, що ті політичні сили, які у своїй діяльності орієнтуються не на власних виборців, а на політичні вказівки Кремля, почали цькування Володимира Огризка.
Взагалі питання сьогодні звучало, як Інформація про рішення Гаазького суду стосовно острова Зміїний. І Володимир Огризко дуже чітко прояснив цю ситуацію. Він зазначив, що згідно з рішенням, яке прийняв суд, за Україною залишилося 95% тих нафтогазових родовищ навколо острова Зміїний. Цю лінію розмежування, яку визначив Гаазький суд, свого часу пропонував Румунії Радянський Союз. Але 1996 року Румунія не прийняла цієї лінії, вважаючи її дискримінаційною стосовно себе. Тому дуже дивно чути сьогодні, як Румунія говорить про свою перемогу в цьому питанні. Ще дивніше виглядає, коли українські політики, замість того, аби прийняти найоптимальніше рішення, розпочали цькування міністра закордонних справ і Президента України. Рішення про передачу до суду питання острова Зміїний прийнято ще 1996 року, коли Ющенко ще не був Президентом, а Огризко - міністром закордонних справ. Таким чином можна сказати, що з приводу Зміїного відбулася професійна доповідь, після якої розставили всі крапки над "і".
- Деякі депутати кажуть, що усунення В. Огризка відбулося з порушенням регламенту Ради. Це так?
- До порядку денного внесли дві постанови від комуністів і Партії регіонів, які передбачали усунення Огризка з посади. І в тих постановах наголос був зроблений не на острів Зміїний, а на те, що Огризко начебто розбалансовує україно-російські відносини.
Це розправа над Огризком за те, що він насмілився зробити зауваження Російській Федерації в особі її посла. Такі постанови взагалі не мали б розглядатися Верховною Радою, бо згідно з регламентом інформацію або беруть до відома, або ні. Але Голова ВР Володимир Литвин, який, очевидно, був учасником сценарію внесення цих постанов у порядок денний без попереднього голосування, почав їх обговорення і поставив їх на голосування. На велике здивування, за ці постанови проголосували не лише комуністи і Партія регіонів - це можна було передбачити, а й 49 депутатів із БЮТ. Фракція БЮТ дала рівно стільки голосів, скільки було потрібно для прийняття рішення. Це стало ще одним підтвердженням того, що БЮТ сьогодні у своїй політичній діяльності робить усе можливе, щоб сподобатися кремлівському керівництву більше від Януковича чи Симоненка. Голосування також продемонструвало, що ті гасла, з якими БЮТ ішов на вибори, цілковито не відповідають їхній теперішній політиці. Рішенням про усунення В. Огризка виконали вказівку, яка надійшла з Кремля.
- Після цього голосування В'ячеслав Кириленко, лідер депутатської групи "За Україну", закликав колег з фракції НУ-НС вийти з коаліції. На ваш погляд, цей заклик підтримають?
- Після голосування багато депутатів з обуренням говорили про те, що на засіданні фракції вони вимагатимуть поставити питання про вихід з коаліції, бо вважають неможливим перебування в одній коаліції з такою політичною силою, як БЮТ. Бо фракція БЮТ періодично голосує в залі то з комуністами, то з Партією регіонів. Їхні політичні інтереси значно важливіші для них, ніж українські цінності та пріоритети.
Подальше перебування в керованій Тимошенко коаліції будь-яких патріотичних сил чи окремих депутатів є лише прикриттям антиукраїнських дій прем'єр-міністра та її блоку. Такі сили та депутати мають або вийти з коаліції, або відверто визнати, що вони разом з Тимошенко і Януковичем працюють проти України.
Як і попереджала група "За Україну!", БЮТ і ПР є однаково антиукраїнськими силами, які у прагненні догодити Кремлю однаково шкодять національним інтересам України.
- На ваш погляд, хто буде наступним міністром МЗС? Як зміниться зовнішня політика України після звільнення Володимира Огризка?
- Після голосування до призначення нового міністра закордонних справ обов'язки глави відомства буде виконувати перший заступник. Згідно з Конституцією Президент має внести на розгляд парламенту кандидатуру нового міністра.
- Цього тижня стало відомо, що депутати Верховної Ради торік перевищили витрати на авіаперельоти й телефонні розмови на 700 тисяч гривень. Серед інших було згадано, що ви перевищили ліміт передбачених витрат. З чим це пов'язано?
- Це питання некоректне, оскільки, працюючи в комітеті закордонних справ, минулого року я тричі був у закордонних відрядженнях, виконуючи свої обов'язки. Це були візити у складі української делегації до Грузії після завершення там бойових дій, політ до Брюсселя на конференцію "Україна - НАТО". А також одна поїздка комітету закордонних справ у Анкару в рамках співпраці з турецьким парламентом. Діяльність у комітеті закордонних справ передбачає участь у закордонних делегаціях. Це частина моєї роботи. І тому порівнювати депутатів комітету закордонних справ з іншими депутатами, у чиї обов'язки не входять перельоти, некоректно. Якщо ж взяти мої українські перельоти, то я літав лише у напрямку Львів - Київ, лише на засідання сесії ВРУ. Тому, окрім участі у закордонних делегаціях та на засідання парламенту, жодних інших поїздок не було.
Хочу зазначити, що я є одним з тих депутатів, які відмовились від державного житла та безкоштовного санаторно-курортного лікування, хоча це дозволяє законодавство. Більше того, я є автором законопроекту, який передбачає скасування депутатських пільг.