“Роби, як я!”

Леонід Кравчук запропонував Вікторові Ющенку добровільно піти з посади Президента України. Перший глава держави знає, що каже

Леонід Кравчук запропонував Вікторові Ющенку добровільно піти з посади Президента України. Перший глава держави знає, що каже

presiki.jpgДобровільно подати у відставку чинного Президента України закликав цього вівторка з телеекрана перший глава держави Леонід Кравчук. Він також запропонував провести дочасні президентські вибори, які допоможуть вийти з кризи. Подібного телезвернення на кшталт цього (перший - третьому) історія незалежної України не пам'ятає.

"Зробити такий крок мене спонукало те, що в Україні безвладдя наростає валом. Є велике безробіття, громадяни говорять про можливі сти­хійні бунти, банки не виплачують тисячам людей їхні вклади, підприємства зупиняються. При всьому цьому Президент не діє конструктивно, а лише розповідає, який у нас поганий уряд", - наголосив учора у телефонній розмові з "Поштою" Леонід Кравчук, додавши, що безвладдя може призвести до "дуже важких наслідків, про що свідчить історія". Щоправда, Леонід Макарович сам визнає: "Не думаю, що Ющенко піде на цей крок".

Своєю чергою, В. Ющенко, коментуючи заяву екс-президента в інтерв'ю для "Associated Press", назвав Л. Кравчука наф­таліновим політиком та згадав про те, якою була ситуація в Україні за його правління. Третій керманич держави нагадав першому, що слово "кравчучка" громадяни ніколи не забудуть, бо це символ бідності, символ соціального занепаду". Загалом В. Ющенко вважає некоректним використовувати політиків попереднього поко­ління у власній виборчій кампанії.

Сам Леонід Макарович переконаний, що рецепт порятунку хворого суспільства - не лише у проведенні позачергових президентських виборів. Варто також переобрати парламент. Лише така черговість заходів, за його словами, приведе "до формування ефективної влади і дозволить країні боротися з економічною кризою". На запитання "Пошти", що конкретно спонукало його виступити з таким телезверненням, Л. Кравчук відпо­вів: "Я це зробив не спонтанно. Це вже давно накопичилося, бо аналізую всі події, маю власний досвід". При цьому він вважає ганебним для країни останнє засідання Ради нацбезпеки та оборони України, на якому Президент Ющенко та глава уряду Тимошенко перейшли на від­крите протистояння і взаємну критику. "Вже давно йде некерований процес нетолерантної боротьби Президента з прем'єром, процес, з якого сміються люди, Європа та й увесь світ! І не можна далі за усім цим спостерігати і робити вигляд, що у нас усе гаразд, що всі патріоти і всі люблять Україну!" - емоційно заявив Л. Кравчук. 

Він категорично заперечує, що його звернення - це популізм. Називає це "криком душі першого Президента" і запевняє, що й у вічі Ющенку те саме повторить. При цьому наполягає: "Нічого особистого". "У мене немає популізму, ам­біцій. Якби я йшов на вибори, себто планував балотуватися у народні депутати, був комусь конкурентом на виборах...  Давно заявив, що ані у нардепи, ані у президентське крісло планів ніяких не маю. Хочу спокою у державі. А зараз у державі - повний безлад!" - заявляє Л. Кравчук. Співрозмовник вважає, що дочасні президентські вибори, з його власного досвіду, могли б змінити ситуацію у державі. "У 2004 р. я пішов на дострокові вибори. Певен, що тоді цілком правильно вчинив, бо іншого кроку не бачив", - каже зубр українського політикуму. 

Нагадаємо, що ще торік улітку в ексклюзивному інтерв'ю "Пошті" Л. Кравчук заявив, що "у цьому хаосі, кризі, відсутності системи влади Тимошенко єдина, яка тримає ситуацію у руках, яка зуміла мобілізувати ресурси та сили". "Пошта" учора запитала пана Кравчука, чи він і надалі вважає Тимошенко ефективним керівником уряду. "Сьогодні єдина державна структура, яка працює, - це уряд. І Кабмін працює в умовах жорсткого протистояння до нього Президента, що зовсім не логічно! Тимошенко працює у дуже жорстких умовах і прагне виконати свої повноваження... Якби ще й взяти й відправити Кабмін у відставку... Уряду немає, Президент безсилий і що тоді?! Анархія! Тоді чекайте народних бунтів на 18-му році незалежності!"

 У розмові з "Поштою" перший Президент категорично відкинув закиди у його бік багатьох політиків, що він, мовляв, фактично виступає адвокатом леді Ю: "Я критикував Тимошенко, коли вона з Ющенком стояла на Майдані, критикував її  і згодом... Але зараз, у час кризи, Тимошенко та уряд у страшних умовах працюють й тримають ситуацію у руках. Тому підтримую не особисто Тимошенко, а позитивні кроки уряду".

 

Леонід Кравчук: "Вихід бачу тільки один - дострокові вибори Президента України"

Телезвернення першого глави держави

"Шановні співвітчизники! Шановний Вікторе Андрійовичу!

Як перший Президент незалежної України, я зобов'язаний звернутися до Вас у цей  драматичний для Вітчизни момент. Як громадянин і як перший Президент України, що стояв біля колиски незалежності нашої держави, я не маю права  мовчати. Те, що сьогодні  діється в Україні, розриває серце, крає душу, навіть у такої загартованої політикою людини, як я. Сотні людей у листах просять мене сказати Вам про це, попросити Вас дослухатись до  народного гніву.

Я б ніколи не дозволив собі різких критичних випадів на адресу чинного Президента України, мого спадкоємця, якби не переконався в тому, що Ви, Вікторе Андрійовичу, сьогодні уже не здатні виправити становище, створити разом із парламентом дієву, ефективну систему влади.

Утративши довіру та підтримку українського народу, свідомо позбавившись уряду, зруйнувавши парламентську коаліцію, Ви втратили опору, без якої не навести лад. Влада фактично зруйнована. А подолати кризу без ефективної участі влади неможливо. В цьому сьогодні - суть моменту.

Що Ви встигли зробити за ці чотири роки? Може, провели хоч одну реформу? Ні, поміняли чотири уряди, які стали заручниками Вашої боротьби за владу. Двічі розпускали Верховну Раду, кидаючи країну у вир політичної  війни. Власноруч зруйнували всі парламентські  коаліції, де Ви мали золоту акцію.

Було б необ'єктивним не бачити помилок усіх президентів та урядів України, всього укра­їн­ського політикуму.  Це правда. І її слід  визнати. Але такого безладу в Україні, як зараз, ще не було. Не було такого страху перед завтрашнім днем, такої зневіри до влади. І в цьому Ваша найбільша провина.

Донедавна я думав, що президентські вибори повинні відбутися у визначений законом термін. Але сьогодні я міркую інакше, ясно побачивши, що Ви зараз основну увагу приділяєте не проблемам України, а думаєте, як утриматись при владі. І готові для цього навіть скористатися світовою фінансово-економічною кризою. Вочевидь, Ви бачите вихід (для себе і свого оточення) у свідомому доведенні економічної ситуації до точки кипіння за принципом: чим гірше, тим краще. Невже Ви бачите вихід у запровадженні надзвичайного стану, щоб у такий спосіб залишитись при владі?

Дивну позицію Ви займаєте і стосовно Національного банку. Як  Президент України, як колишній банкір, Ви могли б серйозно вплинути на політику Нацбанку. Але, мабуть, у Вас інша мета. Сьогодні робиться все можливе, щоб знецінити гривню і в такий спосіб поглибити кризу.

Для  цього Національний  банк діє за певним сценарієм і, очевидно, під Вашим політичним прикриттям. Люди не знають, що внаслідок падіння гривні запускаються механізми інфля­ції, бо падіння національної грошової одиниці піднімає ціни на ліки, продукти тощо.

Саме така політика визначає космічні відсотки на кредити, які не дають можливості під­при­ємствам позичати гро­ші. Практично зупинене нормальне фінансування національної банківської системи. Хіба цього не бачить Президент України? Найпростіше - перекласти провину на уряд. Власне кажучи, для того Ви, Вікторе Андрійовичу, і загострюєте ситуацію до краю. Публічно відмежувавшись від уряду, від відповідальності за ситуацію в країні, Ви тим самим відмовилися виконувати свої конституційні повноваження й обов'язки.

Вихід бачу тільки один - дострокові вибори Президента України. Саме цього вимагає сьогодні більшість людей.

Дозвольте Вам нагадати, що я свого часу пішов на дострокові вибори добровільно. Чи хотілося мені це робити? Ні, не хотілося. Але мусить бути, ок­рім посади, ще й відповідаль­ність перед Україною.

Справжній патріотизм Президента, Вікторе Андрійовичу, полягає також і в тому, щоб гли­боко зрозуміти ситуацію, власну позицію і прийняти відповідальне рішення - піти у відставку. Такий крок може зупинити хвилю проблем, заспокоїти суспільство, вселити надію на реальний вихід із кризи.

Я маю право радити Вам зробити цей мужній крок, ос­кіль­ки залишив Вашому поколінню молоду незалежну Україну, що тільки-но спиналася на ноги, ту малу дитину, яку треба було пестити й любити. Але Ви не зуміли цього зробити. І Вам слід сказати собі: я зробив усе, що міг, і більше зробити не зможу.

Сьогодні питання стоїть руба: Україна не може більше жити в страху за завтрашній  день, чекати нових випробувань. Все - маємо  діяти".

Леонід Кравчук,
ТРК "Україна",
"5 канал", ICTV

 

 

Суб'єктивний погляд

 

Володимир Ар'єв,
парламентар, фракція НУ-НС:

- Будь-який громадянин України може висловити думку щодо кожного обраного представника із закликом піти у відставку. Це демократія. Ці заклики насправді ні до чого не приведуть, бо навряд чи чинний Президент прислухається до колишнього Президента, тому що у нього є своя позиція і жодного наміру піти у відставку він не має. Чи стане ця заява поштовхом до активізації імпічменту Президента у парламенті? Теоретично такі дії можуть активізуватися. Але не бачу зараз жодного ефекту, крім розголосу. Імпічмент Президента передбачає складну процедуру, яка остаточно не виписана у законодавстві. Зараз усі гілки влади мають об'єднатися, а не змагатися у тому, хто кого відправить у відставку. Дії Президента показують, що він не хоче підтримувати ініціативи ВРУ і уряду щодо боротьби з кризою. Це видно з кількості підписаних ним законопроектів, а з іншого боку, з кількості поданих ним до ВРУ законопроектів, спрямованих на боротьбу з кризою. Всім гілкам влади треба сідати і домовлятися, а не битися в будинку, охопленому полум'ям, бо згорять усі.

Ганна Герман,
парламентар фракції Партії регіонів:

- Мільйони громадян України не сплять ночами, думаючи, як годувати родину, як сплачувати кредити, як жити далі? Не маємо відповіді на ці тривоги людей ані від Президента, ані від прем'єра. Перший живе у нереальному світі, друга - в нереальних обіцянках і пошуках винних. Ситуація в економіці не поліпшується, а навпаки! Якщо впродовж місяця уряд не зможе вирівняти платіжний баланс - банки впадуть, кажуть експерти. Економіка перейде на бартер. А це кінець! Але Президент разом із урядом, замість вживати екстрених заходів, щоб запобігти катастрофі, далі ведуть свою, відірвану від людей війну на Олімпі, залучаючи кожен на свій бік того чи іншого авторитетного громадянина. Потрібен інший провідник держави - рішучий і професійний, з українським планом порятунку і відновлення. Замість безвільного Президента і засліпленої жадобою влади його наступниці. Громадяни чекають збереження робочих місць, конкретної допомоги кожній людині, яка втратила працю. Що маємо натомість? Щодня нові серії політичного бойовика, де головні герої - Президент і прем'єр - всі сили витрачають на те, щоб здолати не кризу, а один одного. Так, вони повинні піти у відставку. Кожен окремо чи разом, він перший  чи вона - не має значення. Але країну треба звільнити від цього тягаря.

Андрій Парубій,
парламентар, фракція НУ-НС:

- Це чергова піар-технологія БЮТ. Більшість людей сприймає цей виступ, як ще одну спробу щільної атаки на Президента Ющенка. Певен, що вона не матиме жодного публічного резонансу, а ще раз засвідчить, до якої межі падає нині політика, коли колишній Президент держави, який мав би виступати арбітром і спостерігачем, даючи мудрі поради, стає інструментом пропаганди і агітації у політичній боротьбі. Можна припустити, що ця заява - один із механізмів артпідготовки без будь-якого логічного продовження. Бо навіть якщо починати процедуру імпічменту, у чому цілковито об'­єднаються БЮТ і ПР, які мають завдання від Кремля знищити Ющенка, ця процедура є настільки складною, що якщо її запровадити, то вибори Президента мали б відбутися пізніше від того терміну, коли вони мають відбутися.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5178 / 1.69MB / SQL:{query_count}