Експерти вкотре застерігають: якщо суперечки в парламенті загостряться, Президент може розпустити Раду і призначити дострокові вибори вже на 2016 рік. А розбіжності виникають усе частіше…
Почалися вони після падіння підтримки уряду Яценюка, що відбулося в лютому 2015-го. У липні проголосували за закон про валютні кредити, у серпні – за зміни до Конституції – саме це розхитало порозуміння між членами коаліції, що врешті-решт закінчилося виходом із неї Радикальної партії на чолі з Олегом Ляшком. Відтоді розмови про розпад коаліції “Європейська Україна” спалахують із кожною бійкою у Верховній Раді. Яблуком розбрату тут є і мінський процес та події на сході, і статус, який варто надати Донбасу, а ще кадрова політика в Кабміні. Скоро і Держбюджет-2016 розглядатимуть… За таких умов призначення дострокових виборів є ймовірним, але чи потрібним?..
Хто хоче перевиборів?
Місцеві вибори – 2015 засвідчили: після останнього голосування до парламенту у 2014-ому політичний ландшафт змінився. Партія влади – БПП “Солідарність” – потроху втрачає підтримку. Згідно з підрахунками інформаційно-аналітичного центру RATING Pro, вона набрала 19,4% голосів, а це поступається минулорічному показнику у 22%. Натомість УКРОП, заробивши 7,3%, і “Батьківщина” з рівнем довіри 12% суттєво наростили свої рейтинги завдяки тому, що критикували владу (на виборах 2014-го УКРОПу не було, а “Батьківщина” мала 5,7%). “Опозиційний блок” також покращив свій результат порівняно з минулим роком – із 9% довіра до нього зросла до 12%.

Кожній із цих партій місцеві вибори продемонстрували: на дострокових виборах до парламенту вони могли отримати більше голосів, ніж у 2014-ому, отже, могли би провести більше своїх представників до нової Верховної Ради й утворити нову коаліцію, та вже на своїх умовах.
“…коаліція, що могла стати останньою надією на відродження України, зруйнувалася. У країні парламентська криза, яка породить навесні позачергові парламентські вибори”, – писав про перевибори Ради на своїй Facebook-сторінці ще у вересні нардеп, представник УКРОПу Віталій Купрій.
Хто не хоче дострокових виборів?
Натомість “Самопоміч”, набравши на місцевих виборах – 2015 лише 6,3% (майже на 4% менше, ніж на парламентських у 2014-ому), у перевиборах не зацікавлена, як і “Блок Петра Порошенка”. Президентові не хотілось би змінювати розстановку сил у законодавчому органі. Хоч і з меншим рейтингом, проте його партія набрала найбільше підтримки на місцевих виборах, а в нинішній коаліції становить більшість, тобто може просувати певні рішення.
За 24 роки незалежності українці вже тричі голосували на дострокових виборах
Про те, що Президент виборів не хоче, в ефірі програми “Свобода слова” на телеканалі ICTV заявив і голова фракції “Об’єднання “Самопоміч” у Верховній Раді Олег Березюк. “Я поставив пряме запитання: “Пане Президенте, ви хочете дострокових парламентських виборів?” Президент відповів: “Ні”, – каже Березюк. Із його слів, на зустрічі лідерів фракцій із главою держави усі погодилися: довіра є надзвичайно важливою для збереження парламенту, а проведення виборів під час війни надзвичайно небезпечне.
Про небажання йти на позачергові вибори свідчить і реакція голови БПП “Солідарність” Юрія Луценка. “Ми готові виграти як дострокові президентські вибори, так і парламентські. Останні місцеві вибори показали, що БПП виграв у двох третинах областей. Але ціна цього питання – більше мільярда гривень і півроку чергової політичної тріскотні замість роботи”.
Кожен депутат розуміє, що вибори в цій ситуації – прямий шлях до дестабілізації політичної ситуації у країні
Тим часом Володимир Гройсман, спікер парламенту і член партії Президента, в інтерв’ю DT.UA висловився ще категоричніше: “Кожен депутат розуміє, що вибори у цій ситуації – прямий шлях до дестабілізації політичної ситуації у країні. Це російський сценарій. Якби не було війни, безумовно, вибори були б шляхом до стабілізації. Зараз ні, тим паче в нинішніх умовах”.
“Позиція Гройсмана – позиція не політика, а людини, що боїться втратити своє місце”, – зазначає “Пошті” політолог Юрій Шведа. І справді, чи посприяють перевибори “доброзичливцям” України, чи політики просто не хочуть втрачати своїх місць? Це питання суперечливе. Хоча той аргумент, що Верховна Рада, яка завмерла в очікуванні свого розпуску, може провалити голосування за закони, необхідні для виконання угоди про асоціацію України з ЄС, проігнорувати складно.
Історія перевиборів в Україні: це було тричі
За 24 роки незалежності українці вже тричі голосували на дострокових виборах до Верховної Ради. У кожному випадку цьому передувала політична криза – ситуація, за якої політичні сили не можуть узгоджувати своїх дій, через що припиняються всі законотворчі процеси й послаблюється державний контроль.
Отож у 1994-ому, 2007-ому і 2014-ому парламент достроково складав свої повноваження. Зокрема, у 2014 році, після втечі Януковича, новообраний Президент Петро Порошенко призначив перевибори. ВРУ VIII скликання працює, а от чи добре – кожен робить висновки сам.
фото: sidcdn.net 1993 рік. У Донбасі почався безстроковий страйк шахтарів, який міг перерости в затяжну економічну кризу. Після переговорів із президентом України Леонідом Кравчуком Верховна Рада постановила провести у 1994-ому дострокові парламентські та дострокові президентські вибори.
2007 рік. Президент Віктор Ющенко не хотів погоджувати Тимошенко на пост прем’єр-міністра, пішовши на угоду з Януковичем, який очолив уряд. Але вже за кілька місяців партія тогочасного президента “Наша Україна” оголосила про те, що стає опозицією, відтак період із 2006-го по 2007-ий став відомим як “політична криза 2007 року”. 2 квітня 2007-го президент видав указ, яким наголошував на неконституційність коаліції, що складалася з політиків, які на виборах набрали меншу кількість голосів, ніж опозиційні. Зі слів президента, такий стан справ “спотворює результати народного волевиявлення.., є нехтуванням конституційних виборчих прав громадян України, призводить до ігнорування конституційного принципу народного суверенітету.., є реальною передумовою узурпації влади в Україні.., загрожує національній безпеці, спричиняє дестабілізацію політичної ситуації в державі, а також створює потенційну небезпеку державному суверенітету”. Цю підставу тоді визнали незаконною, а самі депутати розходитися відмовилися. І тільки після місяців переговорів дострокові вибори призначили на 30 вересня 2007 року в порядку, передбаченому законом.
Сценарії розпуску парламенту
Ст. 90 Конституції України чітко передбачає випадки, коли президент України після консультацій із головою Верховної Ради України, його заступниками та головами депутатських фракцій у Верховній Раді може оголосити про розпуск парламенту. Йдеться про такі випадки: 1) якщо впродовж місяця у ВРУ не сформували коаліцію депутатських фракцій; 2) якщо впродовж 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформували його нового персонального складу; 3) коли впродовж 30 днів чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Ціна дочасних виборів – понад мільярд гривень і півроку чергової політичної тріскотні замість роботи
Тобто можна передбачити кілька сценаріїв розпуску Верховної Ради. По-перше, через суперечки з коаліції вийде така кількість депутатів, що вона перестане бути парламентською більшістю (якщо в ній залишиться 225 і менше народних обранців), а нової не створять упродовж місяця.
По-друге, незадоволення політикою Яценюка та його уряду змусить піти на кадрові зміни в Кабміні. Якщо прем’єра відправляють у відставку, а суперечки стосовно нової кандидатури глави уряду триватимуть понад два місяці, з’явиться причина для розпуску Верховної Ради.
По-третє: місяць Верховна Рада не виконуватиме своїх обов’язків через протест чи блокування її роботи окремими фракціями народних депутатів.
У кожному варіанті йдеться про високий рівень конфліктності, тобто перевибори – механізм погасити вогонь ворожнечі всередині владних кіл.
Чи потрібні перевибори українцям?
Незважаючи на спалахи суперечок, коаліція все ж існує, хоча згоди досягає заледве. Та не варто передбачати її розпад лише на підставі суб’єктивних чинників, зазначає у розмові з “Поштою” політолог Віталій Бала. Важливими є саме об’єктивні – відносини з ЄС, реформи і конфлікт на сході, а вони права на розпуск Верховної Ради наразі не дають.
Лише у грудні побачимо, як розвиватиметься ситуація. Тільки тоді можна буде говорити, чи будуть вибори, чи ні
Зрештою, чи варто розпускати народних депутатів через рік-два після того, як обрали їх на дострокових виборах? Як відомо, наступні місцеві вибори мали би відбутися у 2017-ому. Чи не забагато для громадян України голосувати чотири роки поспіль? Сама явка на нещодавніх місцевих виборах – 46,62% – наштовхує на думку, що українці від політики втомилися.
Політолог Юрій Шведа вважає, що загалом нічого страшного і надзвичайного у проведенні виборів нема: “Такі вибори – оцінка ситуації, підтримки політичних сил і політичних лозунгів”. Вони – прояв демократії, дають змогу змінити політичний процес, який відбувається в тому руслі, що жителям країни не подобається.
Зрештою, поки нема парламентської кризи, готуватися до дострокових виборів зарано. А чи вона буде, стане ясно вже у грудні – після голосування бюджету і звітування уряду.