Верховна Рада України підтримала проект “Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції”, який запроваджує державне фінансування партій і вимагає від них звітувати про надходження і використання коштів. Відповідне рішення підтримали 229 народних обранців. Не голосували за це рішення “Опозиційний блок”, Радикальна партія Ляшка, група “Відродження” і “Воля народу”.
Перше питання, яке хвилює, мабуть, більшість громадян: скільки мені це коштуватиме і на що ті гроші підуть? Отож, одному громадянинові України фінансування політичних партій обійдеться у відносно невелику суму – близько 80 копійок на місяць. Відповідно за рік на розвиток парламентаризму і партійної демократії кожен українець віддаватиме майже 10 гривень. Якщо ж брати до уваги лише виборців, то ця сума буде дещо більша, але несуттєво. Іншими словами – при мінімальній заробітній платі в 1218 гривень один голос за партію приноситиме їй трохи більше 24 гривень.
Як уже писала “Пошта”, виборчі кампанії в Україні обходяться політикам у рази дорожче, аніж у більш розвинутих європейських країнах. У Польщі, до приладу, є ліміт на суму, яку партія може витратити на свою кампанію. При цьому з 2011 року партії більше не мають права давати платні оголошення на радіо й телебачення. Така реклама з’являється тільки у пресі та інтернеті.
Беручи в “оренду” ресурси олігархічних груп, партії можуть розраховувати на успіх, але ці гроші зараз мають “відпрацьовувати”
А в Україні партії найбільше витрачають саме на телевізійну рекламу як найдієвіший інструмент впливу на виборця. Державне фінансування партій і прозорість партійних фондів фактично мали б сприяти тому, що грошей на рекламу партії витрачатимуть менше. Таким чином вони можуть звільнитися від олігархів, які дають гроші на партію, отримуючи натомість політичні й економічні дивіденди.
Крім запровадження суворої звітності за витрачені кошти, партіям також необхідно буде обмежити можливість використання політичної реклами. У поєднанні з уже прийнятим законом це може зробити українську політику, так би мовити, менш олігархічною.
Передумови
Положення національного законодавства щодо фінансування партій і виборчих кампаній не раз критикували міжнародні організації, у тому числі й Група держав проти корупції (GRECO), Венеціанська комісія, Організація економічного співробітництва та розвитку, ОБСЄ і Міжнародна фундація виборчих систем.
В торішньому матеріалі “Пошти” “Під дудку народу” йшлося про те, що міжнародні експерти з GRECO серед усього іншого радили Україні:
– гармонізувати вимоги щодо фінансування виборчої кампанії, які містяться в законах України;
– чітко визначити зміст і форму річних звітів політичних партій за єдиним форматом та в супроводі належних документів про походження коштів; забезпечити легкий доступ до них громадськості у терміни, встановлені законом;
– запровадити незалежний аудит поточної та передвиборчої звітності партій сертифікованими аудиторами;
– забезпечити функціонування незалежного механізму скоординованого моніторингу фінансування політичних партій та виборчих кампаній і, за необхідності, накладання санкцій на порушників;
– представники партій і кандидати повинні нести персональну відповідальність за порушення правил фінансування партій та виборчих кампаній.
Перипетії
Українське суспільство неоднозначно сприйняло новий законопроект. Частина громадян виступила з різкою критикою ухвалених змін, зауважуючи, що в умовах економічної кризи і військових дій витрачати кошти на партії, а не на соціальні чи військові потреби неправильно. Прихильники законопроекту, навпаки, стверджують, що витрати від його запровадження будуть незначними, натомість він значною мірою зменшить політичну корупцію, яка завдає державі набагато більше шкоди.
Сам закон почне діяти лише в 2016 році. За 3-5 років це дозволить зменшити корупцію у кілька разів
“Те, що відбулося, це як запровадження технології 3G або винахід електромобілів. Спочатку не все працюватиме – можливі помилки, але зроблений якісний крок у розвитку цього разу політичної системи. І цей прогрес не зупинити, а лише вдосконалювати”, – написав у своєму блозі на сайті “Української правди” один з ініціаторів законопроекту Сергій Лещенко.
Коли, скільки і кому?
Але поговоримо про цифри. Скільки даватимуть грошей партіям і хто. По-перше, в законі встановлені обмеження на внески у фонди партій від фізичних і юридичних осіб.
Верхня межа суми, яку громадянин може “внести” у політичну силу, становитиме 400 мінімальних зарплат (близько півмільйона гривень). Юридичні особи можуть вкласти у партії вдвічі більші суми – до 800 мінімальних зарплат (близько мільйона гривень). Всі кошти, які партія отримує від приватних осіб і компаній, повинні бути задекларовані, а ті партії, які залучатимуть гроші через підставних осіб, мають бути покарані.
На розвиток парламентаризму і партійної демократії кожен українець на рік віддаватиме близько 10 гривень
Щодо державного фінансування, то воно відбуватиметься за двома напрямками. Перший – держава компенсує політичним партіям, що пройшли до парламенту, кошти, які вони витратили на виборчу кампанію, однак лише до певної межі, встановленої на рівні 100 тисяч розмірів мінімальних заробітних плат (на сьогодні це трохи більше ніж 12 мільйонів гривень). Нагадаємо, що на парламентських виборах 2014 року партії витратили набагато більші суми. Лише офіційні витрати на кампанію становили: 109,5 млн грн у “Батьківщині”; 106,4 млн грн в “Опозиційному блоці”; 97,4 млн грн в “Блоці Петра Порошенка”, 93,6 млн грн у “Народному фронті” і 69,9 млн грн у Радикальній партії. А скільки грошей ішло тіньовими каналами, точно не знає ніхто… Зрозуміло, що всі ці кошти партії повинні “відпрацювати” тим людям, які їх дали.

Другий напрям фінансування – щорічне надання коштів партіям, які подолали 2-відсотковий виборчий бар’єр. Розмір фінансування всіх партій з бюджету щороку визначається за формулою: фіксований відсоток з мінімальної зарплати, помножений на кількість осіб, що взяли участь у останніх виборах. Якщо брати до уваги явку на парламентські вибори 2014 року, то сума сягне 442 млн грн. 10 відсотків розділять порівну між партіями, які підпадають під державне фінансування, решту – пропорційно до результату. Варто зазначити, що партіям, які набрали більш ніж 2 відсотки голосів, гроші даватимуть тільки після наступних виборів. Для цього парламенту виділятимуть кошти тільки для тих партій, що подолали 5-відсотковий бар’єр, а фінансування повинно розпочатися із середини 2016 року.
Цей механізм державного фінансування політичних партій дуже допоміг в країнах Центрально-Східної Європи хоч якось зменшити прояви політичної корупції
Варто зауважити й те, що гроші від держави отримають тільки ті партії, які не допускатимуть махінацій у звітах. Що стосується нинішнього парламенту, то рішення фінансувати тільки ті партії, які подолали 5-відсотковий виборчий бар’єр, є політичним, оскільки народні обранці не захотіли фінансувати комуністів і “Сильну Україну” державним коштом.
Чи будуть зміни?
Експерти переважно вітають схвалення цього закону. “Вперше українці змусять політичні партії ставати прозорими і звітувати про кожну копійку. Давайте для порівняння згадаємо сумні сторінки нашої історії, коли в коробках з-під ксероксів із Адміністрації Президента носили гроші і фінансували виборчу кампанію. Партії отримуватимуть кошти, які вони повинні легально використовувати. І одним з таких напрямів має бути фінансування роботи їхніх офісів, в тому числі й аналітичних центрів та експертних груп. Це означає, що буде якісніша робота, розроблятимуться якісніші стратегії. Зараз у партіях домінують піар-відділи, помічники, водії, секретарі. Тобто результатом цього закону про державне фінансування партій повинна стати якісніша робота парламенту”, – прокоментував нововведення голова Комітету виборців України Олексій Кошель у ефірі Радіо Свобода. Докладніше про те, чи буде законопроект втілений у життя і чи зможе він забезпечити прозорість “політичних” грошей, “Пошта” говорила з політологами Юрієм Шведою та Оксаною Дащаківською.