Фракція Радикальної партії вирішила вийти з правлячої парламентської коаліції. Відповідну заяву лідер партії Олег Ляшко озвучив у вівторок, 1 вересня. Також у відставку йде віце-прем’єр Валерій Вощевський, який перебував у Кабміні за квотою партії Ляшка. Окрім того, зі своїх посад відкличуть голів комітетів Ради, які очолювали депутати з фракції Радикальної партії. Натомість Ляшко хоче отримати так звані опозиційні комітети, зокрема комітет із питань свободи слова, які, за регламентом, мають належати представникам опозиції, але які наразі контролює провладна більшість.
Офіційна причина виходу радикалів із коаліції – незгода щодо питання змін до Конституції. Однак у кулуарах Верховної Ради депутати називають й інші: бажання набрати додаткові бали на виборах чи кримінальні справи щодо депутатів Ляшка від Генпрокуратури.
Зазначимо: ще 25 серпня Олег Ляшко говорив, що з коаліції не вийде в будь-якому випадку. “Добровільно ми самі з коаліції не вийдемо, навіть якщо нас виноситимуть звідти вперед ногами”, – запевняв голова фракції.
Однак парламентська коаліція продовжить своє існування і без радикалів. Після демаршу Ляшка в провладної більшості залишається 277 багнетів. “Самопоміч” і “Батьківщина”, з якими виникли розбіжності при голосуванні за зміни до Конституції щодо децентралізації, поки не збираються покидати більшість.
Прокоментували подальше існування коаліції і в “Самопомочі”. “Я думаю, що зможемо на Раді коаліції обговорити питання необхідності перепідписання коаліційної угоди, але, наскільки я пам'ятаю, регламент коаліції не зобов'язує це робити”, – сказала віце-спікер парламенту Оксана Сироїд.
Утім вихід радикалів із більшості – симптом глибокої коаліційної кризи в Україні. Парламентарям і Президентові потрібно вміти домовлятися між собою, а не спричиняти міжусобні сутички. Якщо порозуміння між ними не буде, то вихід Радикальної партії стане тільки першим етапом розпаду проєвропейської коаліції.