У вівторок, 25 серпня, Північно-Кавказький військовий суд Ростова виніс вирок у справі “кримських терористів” Олега Сенцова та Олександра Кольченка. Сенцова визнали винним у створенні терористичної організації та у керівництві нею. Кольченка засудили за “участь” у цій організації. Неодноразово говорилось про абсурдність звинувачень, і про замовний характер цих процесів. Громадські організації визнали Сенцова і Кольченка “в’язнями сумління”, або, говорячи по-простому – “політв’язнями”.
Оголошення вироку Сенцов і Кольченко зустріли з посмішкою, після чого стали співати український гімн. Окремі з присутніх співали гімн разом зі засудженими. Ніхто і не сподівався на справедливе рішення і всі розуміли, що цей фарс і знущання над правосуддям потрібно сприймати відповідно.
“Думаю, Олегові необхідно писати листи, щоб він пам’ятав, що про нього не забули. Я думаю, зараз все може піти на спад, суд закінчується. І ми дуже боїмося, що про Олега просто забудуть, і цього б дуже не хотілося допустити”, – прокоментувала сестра режисера Наталія Каплан “Громадському”. Українська влада запевняє, що про політв’язнів не забудуть. “Наш протест проти незаконного і маразматичного вироку Сєнцову/Кольченку буде донесений до керівництва ООН та правозахисних організацій!”, – написав у своєму Twitter постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв.
Якщо ми були б сильними як Ізраїль, то наш спецназ просто би поїхав і забрав би їх з-під Ростова, і на цьому би все закінчилось
Захист українців після вироку заявив, що оскаржить судове рішення. “Це очікуваний вирок. Олег казав, що буде саме цей термін. Йому ці цифри називали, та й захисникам теж. Ми маємо намір оскаржити вирок у Верховному суді, однак не думаємо, що там будуть якісь зміни. Можливо, скинуть роки два максимум”, – сказав адвокат підсудних Дмитро Дінзе, повідомляє Українська служба BBC. Адвокати пробуватимуть перевести Сенцова і Кольченка в Україну, де з них можуть зняти покарання, однак поки така перспектива виглядає примарною. Адвокат також зазначив, що всі докази проти його підопічних були сфабрикованими, а зізнання свідків були вибиті психологічним тиском і фізичним насильством. Зокрема, Геннадій Афанасьєв, який спершу пішов на угоду зі слідством в обмін на показання проти Сенцова, у залі суду відмовився від своїх слів і заявив, що вони були здійснені під тиском і катуваннями.
На вирок відреагували як українська влада, так і авторитетні міжнародні структури. “Олег Сенцов, Олександр Кольченко, а також інші громадяни України, що нині незаконно утримуються на території Росії, є політичними заручниками та невинними жертвами агресії Російської Федерації проти України”, – йдеться у заяві українського МЗС. Глава відомства Павло Клімкін в ефірі телеканалу “Інтер” також заявив про необхідність створення списку санкцій для тих росіян, хто причетний до незаконного утримання українців у РФ, у тому числі Олега Сенцова і Надії Савченко. “Вважаю, що ми повинні поступово переходити до розмови про список “Сенцова-Савченко”. Це повинен бути конкретний список санкцій. Так, як було у випадку Магнітського, нам зараз потрібен цей список санкцій. І кожен в Росії, хто має відношення до цих несправедливих рішень, не повинен відчувати себе в безпеці. Над цим ми будемо працювати”, – заявив очільник МЗС України.
фото: ua.krymr.com
Судовий фарс не змусив Олега Сенцова й Олександра Кольченка втратити бойовий дух Поверненням до сталінізму назвали вирок Сенцову і Кольченку правозахисники. Негайно звільнити політв’язнів закликала міжнародна правозахисна організація Amnesty International. “Він (процес над Олегом Сенцовим – “Пошта”) був використаний у російській пропагандистській війні проти України і схожий на показові процеси над дисидентами сталінської епохи”, – заявив Богдан Овчарук, прес-секретар Amnesty International Ukraine, який був присутній на судових засіданнях, у тому числі під час оголошення вироку суду в Ростові-на-Дону.
Відреагував на обурливий вирок і посол США в Україні Джеффрі Пайєтт. “Рішуче засуджую судовий фарс в РФ, який завершився сьогодні тюремним вироком для Сенцова і Кольченка. Ганебне рішення”, – прокоментував у своєму Twitter посол.
Засудили рішення суду в Європейському Союзі і в Парламентській асамблеї Ради Європи. “У резолюції 2063 Асамблея (ПАРЄ) закликала російську владу скасувати незаконну анексію Криму, а також звільнити всіх полонених, зокрема мирних жителів і в тому числі полонених, утримуваних в Росії”, – заявила президент ПАРЄ Анн Брассер. Вона зазначила, що таким несправедливим вироком Росія продовжує грубо порушувати міжнародне право.
У свою чергу Президент Порошенко певен: Олег Сенцов та інші політв’язні мають бути звільнені російською стороною в рамках виконання мінських угод. “Ми очікували, що держава-окупант буде судити Сенцова справедливим судом?! Це тільки підтверджує, що справедливого суду для українців у Росії немає”, – заявив Порошенко журналістам в Одесі.
Глава держави також нагадав, що в мінських домовленостях чітко зазначено: мають бути звільнені всі заручники – як на окупованій території України, так і на території РФ, у тому числі Олег Сенцов і українська льотчиця Надія Савченко. Відповідну позицію обстоює Україна і міжнародна спільнота. За словами Порошенка – лише скоординована позиція міжнародної спільноти може змусити Росію виконати обов’язки, які вона взяла на себе в рамках домовленостей. Однак поки не схоже, що міжнародний тиск на Російську Федерацію особливо допомагає.
Україна підготувала вже четвертий позов проти Росії у Європейський суд з прав людини за порушення права на справедливий суд українських громадян, утримуваних на території Росії. “Така політична розправа вже зараз має відповідні наслідки з української сторони. Уряд схвалив рішення щодо подачі четвертого позову до ЄСПЛ проти РФ. Це позов “Україна проти Росії”, і частиною його є порушення права на правосуддя, а саме Сенцова і інших громадян, які були незаконно засудженні російським судом”, – заявив на засіданні уряду 26 серпня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Нагадаємо, раніше російський Конституційний суд дозволив уряду не виконувати рішення ЄСПЛ щодо Росії, якщо вони суперечать Конституції цієї держави.