У місцевих виборах-2015, які відбудуться в жовтні, уперше візьме участь молода партія “Сила людей”, яка об’єднала активних і самодостатніх громадських активістів, експертів, волонтерів та представників малого і середнього бізнесу. Цій новій політичній силі всього рік, але за цей час їй вдалося зібрати однодумців, розбудувати партію, взяти участь в парламентських виборах –2014 та здобути симпатиків, серед яких і колишній міністр економічного розвитку та торгівлі України Павло Шеремета. Одним із ініціаторів створення “Сили людей”, так би мовити, двигуном цього процесу, ще навесні 2013-го став Олександр Солонтай – відомий політолог, експерт Інституту політичної освіти. Цього року в липні його обрали головою політради партії.
Партійці певні, що Україні потрібні нові, незаплямовані політики, які хочуть справжніх змін, а ще наголошують на тому, що варто повернути довіру до політиків. Серед принципів і цінностей, які об’єднали цих людей, – гідність, свобода, відповідальність, справедливість, відкритість, дієвість, солідарність, конкурентність та добробут.
“Як зазначено у політичній декларації “Сили людей”, в центрі ідеології партії – вільна, освічена та відповідальна людина. Прагнемо, аби в Україні було більше освічених та професійних людей, аби їхній достаток зростав, – сказав у розмові з “Поштою” член політради партії Віталій Ковтун. – Вільні та відповідальні люди формують середній клас, який є генератором нових ідей і який повинен стати рушійною силою розвитку України”.
“Сила людей”, зі слів співрозмовника, заснована представниками середнього класу в широкому розумінні. Партія орієнтується на сильні громади та об’єднання, які разом вирішують наявні проблеми територій і спільнот, діють задля спільного розвитку та здійснюють контроль ефективності влади.
– Торік у Києві відбувся перший з’їзд “Сили людей”. Скажіть, будь ласка, що за цей час вдалося зробити вашій політичній силі?
– Основним нашим завданням і пріоритетом на цей рік був пошук однодумців у регіонах, збільшення кількості партійців, загалом розбудова “Сили людей” та створення осередків. І нам це вдалося ! Також ми вперше взяли участь у виборах до парламенту – це був як іспит для нас. Власне тут отримали перших своїх виборців. Якщо визначити партійний рейтинг і те, що здобули наші мажоритарники, то загалом це 100 тисяч голосів. У червні цього року в Києві відбувся перший всеукраїнський з’їзд нашої політичної сили, на якому була оголошена її участь у місцевих виборах в жовтні.
Наші партійці – ініціативні, дієві, кожен на своєму місті. Скажімо, у Києві активно виступаємо проти незаконної забудови, у Тростянці, що в Сумській області, впливаємо на успіх та розвиток міста. Міський голова Тростянця Юрій Бова є членом нашої партії. Назву кілька його тез успішного управління містом. Всіх їх він утілив в життя, і Тростянець успішно розвивається. Отож: стратегічне планування розвитку міста, залучення інвестора (тут акцент на відкритості до діалогу, чіткі та прозорі правила) і розвиток соціально відповідального бізнесу. Окрім цього, міський голова певен: щоб розвивати місто, потрібно підняти його економіку, залучати громадськість до планування діяльності (мовиться про громадські ради) і дати людям вибір.
Саме наша сила почала реалізовувати таке поняття, як партійна децентралізація, розбудовувати партійні осередки навколо людей, а не навколо певного проекту чи тільки виборів.
– В історію України уже ввійшла Революція Гідності, в пам’яті людей назавше закарбувалися ці трагічні події. Громадяни вірили у зміни в державі, а натомість розчарувалися, зокрема в політиках. Корупція і хабарництво й далі процвітають… За два місяці – місцеві вибори. Чому люди мають вам повірити і проголосувати за вас?

– Ви зачепити вкрай актуальне питання – довіру суспільства до політикуму. Ми не проведемо справжніх реформ, якщо цю довіру не відновимо. Вважаю, що тільки суспільство разом із політикумом здатні на глибокі реформи. Навіть якщо є велике бажання глави держави провести зміни і реформи, але вони не матимуть відгуку в суспільстві, зробити це буде практично неможливо. Так, недовіра до влади нині велика. Якщо у нас, всередині партії, немає корупції, то це ознака того, що вона нам непотрібна для державотворення і впливу на країну загалом. Якщо немає кумівства, то це ознака того, що ми на це не зорієнтовані. Наш акцент – на фаховість, професіоналізм і відповідальність!
Думаю, будь-яка партія, що хоче бути при владі, сама повинна жити за тими правилами, які декларує. Якщо говорити про децентралізацію бюджету, то в “Силі людей” це вже реалізоване: 70 відсотків усіх членських внесків залишаються на рівні районів, по 15 – на обласному та національному рівнях. Ми є справжньою альтернативою всієї політичної системи саме щодо партійного будівництва
– Ви згадали про децентралізацію. Зараз в Україні є різні думки щодо цього: одні – за, інші проти. Ви і партія, як я розумію, за децентралізацію?
– Так, ми за децентралізацію. Лише громади на місцях добре знають , що потрібно зробити в першу чергу. Саме громади знають потреби території, а не влада у Києві, знають, у що треба вкладати гроші. Міські громади, селищні, сільські повинні ухвалювати те чи інше рішення самостійно. Ресурси повинні залишатися на місцях – ось наш основний посил. Крім того, це один зі способів позбутися політичної корупції найвищого рівня. Себто не ділити пиріг там, “нагорі”. Переконаний, що ідея децентралізації в Україні буде реалізована, бо це необхідний елемент розвитку демократичного суспільства. Поза тим, дійсно є перешкоди, є противники децентралізації. Бракує якісних і професійних кадрів на місцях. Колись їздили до Києва, домовлялися, отримували ресурс. Тепер цей ресурс буде на місцях, і ним потрібно буде ефективно розпоряджатися.
– На Львівщині “Сила людей” балотуватиметься на виборах до всіх рад?
– Так, ми зорієнтовані на повноцінну участь у виборах до всіх рад. Найсильніший актив зосереджений у Львові – будемо балотуватися до міськради. Остаточні рішення, зокрема й щодо списків, прийматимуться на конференціях місцевих організацій, запланованих на кінець серпня – початок вересня. Розглядаємо й варіант участі у виборах міського голови Львова.
– Якщо ваша партія націлена на участь у виборах до Львівської міської ради, то яких змін, на вашу думку, потребує наше місто?
– Не хочу скочуватися лише до критики, адже у Львові зроблено чимало позитивних речей, зокрема ремонт доріг, промоція нашого міста як туристичного, європейського. Питання туризму в нас вирішене наполовину. До прикладу, у Львові потік туристів порівняно з тим же Краковом замалий. Хоча якщо брати до уваги всі міста України, то Львів рухається трохи швидше.
Але є й недоліки. Наші наукові інституції цілком занедбані. Постало питання організації виробництва, в місті бракує робочих місць. Так, розвиваються кав’ярні і ресторани, але не всі можуть бути задіяні у цьому бізнесі. Львів стає містом кнайп. Багатьом містянам спочатку це подобалося, а зараз їхня думка змінилася.
– Кажуть, “критикуючи, пропонуй.” Що потрібно зробити, аби обласний центр не був, як ви кажете, містом кнайп?
– Потрібно залучати інвесторів, розвивати виробництво, створювати нові робочі місця, аби люди не втікали зі Львова до столиці чи за кордон, покидаючи свої сім’ї, рідних.
– Але ж інвестор, український чи іноземний, не вкладатиме гроші в місто, де процвітає корупція і хабарництво…
– Однозначно. Якщо хочемо, аби Львів збалансовано та ефективно розвивався, потрібно позбуватися корупції. Якщо інвестор не горить бажанням вкладати гроші у Львів, значить ця корупція таки десь є.
– У вашій політичній силі чимало представників малого та середнього бізнесу, тому, гадаю, ви добре знаєте його проблеми.
– Бізнес вимагає чітких і прозорих правил гри, зменшення втручання влади та органів контролю. Бізнес хоче прозорої конкуренції та вільного ринку. Бізнес не проти великого капіталу, але проти монополії ринку. Бізнес проти надання преференцій “своїм”.
Якщо хочемо, аби Львів збалансовано та ефективно розвивався, потрібно позбуватися корупції
Насправді в Україні нині не так легко провадити бізнес. Є навіть цифра, що наша держава на 70-ому місці за можливостями ведення малого та середнього бізнесу. Цю ситуацію, думаю, можна покращити регуляторними діями з боку уряду. Проте цього не роблять. Чому? Через вплив і тиск олігархів. А чому Україна не може опинитися, скажімо, в першій десятці країн, де легко провадити бізнес? Потрібне бажання найвищого керівництва держави. Якщо воно буде, люди житимуть у достатку, чого й прагнуть.
Наша мета – об’єднати середній клас. Адже це прошарок самодостатніх людей, які повинні стати рушійною силою суспільства. Бізнес має бути активним і впливати на розвиток суспільства. Власне ми кажемо бізнесу: ми є вашим інструментом для того, щоб ви могли впливати на політику. “Сила людей” відкрита для тих, які розуміють, що розвиток середнього класу дасть Україні шанс стати конкурентоспроможною на міжнародному ринку.
Середній клас – це не лише люди бізнесу, це освітяни, науковці, всі ті, що мають власну позицію. Наш меседж – ми будуємо середній клас – є претензійним, але має свою логіку. Люди повинні відчути силу, бути впевненими, що зможуть впливати на політичні процеси!
– У європейських країнах вибори – це боротьба програм і пропозицій. Своїх програм тамтешні політики чітко дотримуються, чого не скажеш про наших.
– Партія акцентує на реалізації запропонованої виборцеві програми. Задекларував – виконуй! Не будь голослівним! Наша партія за програми. Кожен наш осередок досліджує проблеми регіону, і відповідно на основі цього має бути створена програма. Люди хочуть вирішення проблем, чітко окреслених термінів виконання. Громада хоче чесності, а не солодких обіцянок, які лунають під час виборчих перегонів і про які політики потім забувають. Так не повинно бути! Відкритість є нашим засадничим пріоритетом.
– На мою думку, політик мав би бути патріотом, відповідальною, професійною, порядною людиною. Погоджуєтеся з цим?
– Передусім він мусить знати, навіщо іде в політику. Має бути фахівцем саме у політичних питаннях. Політиками не народжуються – політиками стають. Потрібно пройти добру школу, аби стати хорошим політиком. Політик повинен бути чесним, відкритим і професійним. Маємо всі шанси виховати нове покоління політиків.
– Торік у вересні напередодні парламентських виборів у розмові з “Поштою” політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала сказав, що в Україні досі немає політичної еліти, а політика є професією. На вашу думку, якою має бути політична еліта в Україні?
– Українська політична еліта має мати конкретний план майбутнього країни. Люди, які входять до неї, повинні бути державотворцями, патріотами. Політична еліта буде лише тоді, коли зникне політична корупція!
Розмовляла Ірина Цицак
особливий погляд