Після скандальних виборів у 205-oму окрузі в Чернігові вже навіть глава держави, представник чиєї партії переміг, визнав, що потрібно законодавчо посилювати покарання за підкуп виборців. “Брутальна цинічна роздача гречки, ігнорування та “наїзди” на правоохоронні органи. Окремі кандидати відчували свою безкарність. Ми всі спільно маємо не допустити таких речей”, – заявив Петро Порошенко під час зустрічі з представниками громадських організацій, які займаються питанням виборів. Зокрема, він запропонував, щоб суди, реагуючи на факти підкупу, отримали можливість знімати недобросовісних кандидатів з виборів.
У зустрічі з Президентом взяли участь Олексій Кошель (від Комітету виборців України), Денис Ковриженко (від Фундації виборчих систем IFES), Євген Радченко (від “Інтерньюз-Україна” та виборчої групи РПР), нардеп Олександр Черненко, а також заступник глави Адміністрації Президента Ростислав Павленко та представник Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. Гарант заявив, що громадські активісти мають підготувати законопроект, який би регулював механізм боротьби із підкупом виборців, а сам Петро Порошенко внесе його як один із першочергових.
При цьому Ольга Айвазовська після зустрічі зазначила, що до норми про зняття кандидатів із реєстрації треба підходити виважено, бо це може збільшити використання адмінресурсу провладними кандидатами. “По-перше, ми дуже довго воювали з Лавриновичем-Лукаш, щоб у 2012 році не було можливості скасувати реєстрацію кандидата. За умови використання адміністративного ресурсу та двозначності трактувань ряду норм законодавства це може призвести до випалювання поля конкурентів, застосовуючи дуже шляхетну мету подолання підкупу. У 2010 році це таким чином і використовувалось. Цьому сприятиме не лише адміністративний, а і фінансовий ресурс з мотиваційними додатками для “найчесніших” у світі суддів. Якщо кандидат займається підкупом, то його потрібно садити надовго до тюрми, а не знімати з виборчих перегонів… По-друге, без якісних практик дуже мало надії на ефективну роботу системи. Дерев’яні технології “гречки” є, але не менш ризикованими та цинічними є тихі пірамідальні мотиваційні технології, де людям не так відверто впарюють виборчі подарунки у вигляді конвертів з 400 гривнями”, – написала Айвазовська на своїй сторінці у Facebook.
Тому в Комітеті виборців України вже заявили, що розробляють законопроект, головною метою якого є уточнення поняття “підкупу виборців” і чітке прописання всіх видів непрямого підкупу. “Необхідно зазначити, що підкуп передбачає у тому числі надання неправомірної вигоди виборцю благодійними фондами, громадськими організаціями, які мають назви, співзвучні з назвами партій-суб’єктів виборчого процесу, кандидатами, або використовують таку ж комбінацію позначень (слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів), яку використовує партія-суб’єкт виборчого процесу, кандидат при передвиборній агітації”, – зазначено у повідомленні КВУ.