Втрата компанією "РосУкрЕнерго" позицій на газовому ринку стала приводом для розчарування Дмитра Фірташа своїми політичними покровителями із Секретаріату Президента і Партії регіонів, вважають політичні експерти.
Втрата компанією "РосУкрЕнерго" позицій на газовому ринку стала приводом для розчарування Дмитра Фірташа своїми політичними покровителями із Секретаріату Президента і Партії регіонів, вважають політичні експерти.
Новим фаворитом опального олігарха вони називають екс-спікера парламенту Арсенія Яценюка. Експерти сходяться на думці, що підтвердженням цього є низка фактів.
Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій:
- Фінансово-політична група Дмитра Фірташа після стратегічної поразки на газовому фронті буде змушена диверсифікувати свої політичні ризики і піти по шляху підтримки цілого ряду нових партійних проектів.
Після того, як "РосУкрЕнерго" зник в якості посередника у газових відносинах між Україною і Росією, політичні акції цієї групи почали стрімко падати. І це, безсумнівно, відіб'ється на їхньому впливі у Партії регіонів, в середовищі якої є значна кількість незадоволених діями і висловлюваннями і Фірташа, і Бойка, і Льовочкіна.
Це означає, що вже зараз Фірташ буде інвестувати в цілу низку нових політичних проектів. При цьому найбільш привабливим для нього може бути проект Яценюка, з яким його ріднить до того ж ще й регіональне походження.
Тарас Березовець, директор піар-групи "Політтех":
- Нездатність Секретаріату Президента і опозиції відстояти посередників у газових відносинах між Росією та Україною змусила Дмитра Фірташа шукати політика, здатного в найближчому майбутньому відновити діяльність "РосУкрЕнерго" на ринку.
Найімовірніший кандидат на місце фаворита - екс-спікер парламенту Арсеній Яценюк. Показовим прикладом їх дружби може слугувати недавній ефір, присвячений газовій тематиці, на каналі "Інтер", де Яценюк розсипався в компліментах Фірташу. Цікаво, що в рекламних паузах Фірташ проводив "п'ятихвилинки" за участю Яценюка і керівників інформаційної служби "Інтера", вносячи корективи.
Проте вважати, що Фірташ і його покровителі здадуться без бою, було б ілюзією. Вони удосконалили механізм перекачування державних коштів у виборчі фонди майбутнього кандидата в президенти через Нацбанк. Як повідомили, НБУ вирішив рефінансувати підконтрольний Фірташу банк "Надра" ще на 3 млрд грн. Не так давно ця структура вже отримала 7,1 млрд грн.
Василь Стоякін, директор Центру політичного маркетингу:
- Бізнес Фірташа є неможливим без підтримки на вищому державному рівні. Політичне становище Президента та Януковича, на яких робив ставку Фірташ, зараз не найкраще. В той час Яценюк є "новою зіркою" української політики.
На тлі загального розчарування його рейтинг демонструє позитивну тенденцію, отже, інтерес до нього з боку Фірташа є логічним.
Можна зробити висновок щодо піар-розкрутки Яценюка з боку контрольованого Фірташем каналу "Інтер".
Цікаво і те, що на програмі "Свобода на Інтері" за участю Фірташа Яценюк був чи не єдиним значним політиком, до того ж сидів поруч із ним.
Цікаво й те, що 19 січня у Верховній Раді зареєстровано законопроект Яценюка про державну монополію на ринку газу. Проект цікавий тим, що в ньому не зазначено, хто є посередником.
"Нафтогаз" проголошується єдиною підприємницькою структурою, яка може купувати газ у структур, що є його власниками та мають змогу транспортувати газ до кордонів України. Проте такою структурою на той час було саме "РосУкрЕнерго".
Володимир Поляков, політтехнолог:
- Позиція Яценюка щодо вирішення газового конфлікту майже повністю збігається з позицією "РосУкрЕнерго", озвученою депутатом від ПР Юрієм Бойко. А саме: щодо невигідності умов газового контракту для України і доцільності утворення міжнародного газотранспортного консорціуму.
Окрім того, масований піар Яценюка на каналі "Інтер", де одним з власників є Дмитро Фірташ, а головним політтехнологом Арсенія Петровича є Володимир Грабовські - один з авторів проекту програми "Свобода на Інтері", свідчить про технологічний супровід, який теж забезпечує команда Фірташа.
А якщо згадати вирішальний голос Яценюка за вихід НУНС з демкоаліції 3 вересня 2008 року і його неучасть у відновленні коаліції у складі БЮТ, НУНС та Блоку Литвина, то все стане на свої місця.
Фактично, сьогодні ми бачимо, що співвласник "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ диверсифікує свої політичні ризики напередодні президентських чи то дострокових парламентських виборів, розкладаючи яйця в різні кошики.