На саміті Великої сімки (Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, США, Франція та Японія), який 7-8 червня проходив y Німеччині, світові лідери зайняли єдину позицію щодо українського питання. Так вони самі кажуть.
Російська агресія на сході нашої країни стала провідною темою першого дня саміту. І саме в неділю із спільною заявою виступили президент США Барак Обама та канцлер Німеччини Ангела Меркель, які наголосили на тому, що термін дії санкції проти Росії має бути чітко прив’язаним до виконання нею мінських домовленостей.
Водночас голова Європейської Ради Дональд Туск говорив про те, що нині взагалі немає підстав для зняття санкцій із Росії, треба обговорювати лише їх посилення. Чи це відбудеться? Питань багато. Поки що залишається чекати, що європейські політики дотримають свої обіцянки і на засіданні Європейської Ради 25-26 червня продовжать санкції, термін дії яких спливає наприкінці липня.
А вже щодо посилення, то тут є багато “але”. За підсумками саміту Великої сімки Ангела Меркель дала прес-конференцію, на якій підтвердила, що доля санкцій формально залежить від виконання мінських угод. Дотримуватиметься Кремль домовленостей, то скасують санкції, ні, то ні. У разі необхідності санкції можуть бути посилені. “Проте ми хочемо зробити все можливе для того, щоб просувати політичне вирішення конфлікту, яке було погоджено в Мінську”, – сказала Меркель. Тож як бачимо, європейські політики продовжують свою стару пісню.
Ми хочемо зробити все можливе для того, щоб просувати політичне вирішення конфлікту, яке було погоджено в Мінську
Важливо те, що світові лідери вчергове засудили анексію Криму. Але знову ж таки, Крим до мінських домовленостей відношення не має. І тут або говорити про російську агресію починаючи із Криму, прив’язувати скасування санкцій до вирішення усіх питань, не розділяти санкції на кілька пакетів або чесно зізнаватись y тому, що анексований півострів виноситься за дужки і нині для Заходу головним завданням є будь-що заморозити конфлікт y Донбасі. Так, західні партнери нам допомагають, співчувають, підтримують і їхні санкції діють, але речі треба називати своїми іменами.
Щодо інших рішень саміту Великої сімки, то у підсумковому комюніке передбаченo, що посли цих країн можуть допомагати нашій владі проводити реформи і боротись з корупцією, створивши у Києві таку собі групу підтримки. “Ми просимо послів G7 у Києві створити в Україні групу підтримки. Її завдання полягатиме в просуванні економічних реформ в Україні за допомогою координації порад та допомоги”, – зазначено у комюніке.