З хворої голови на “кульгаву качку”

Рада переклала відповідальність за все на Президента

Рада переклала відповідальність за все на Президента

rada.jpg 

Учора на позачерговій сесії парламенту депутати ухвалили постанову про відповідальність Президента України Віктора Ющенка за ситуацію, що склалася у фінансово-кредитній сфері України.

За відповідне рішення проголосували 227 народних депутатів - 4 депутати від ПР, 154 - від БЮТ, 23 - від НУНС, 27 - від КПУ, 19 - від Блоку Литвина.

Згідно з постановою №3650, на Президента покладена від­повідальність за різке знецінення грошової одиниці України, численні спекуляції на валютному та іпотечному ринках, невиконання комерційними банками своїх зобов'язань перед вкладниками, чималі зловживання в процесі рефінансування комерційних банків, цілковиту відсутність контролю Національного банку України за діяльністю комерційних банків, що призвело до значного погіршення добробуту громадян України.

Що означає таке рішення обранців з юридичного погляду - важко зрозуміти. Але з політичного значно легше. "Пошта" звернулася до депутатів по коментарі з цього приводу. На запитання про те, чи може розпочатися після голосування такої постанови імпічмент Президента, депутат фракції Партії регіонів Михайло Чечетов не відповів однозначно, заявивши, що приводів для відставки Гаранта вже й без цього назбиралося досить.  

"Приводів для імпічменту є як мінімум десять - це порушення Конституції. Перше - це пряме порушення Конституції, яке вимагає від Президента, коли 2/3 оголошує недовіру губернаторові, звільнити його. У нас низка областей, де обласні ради висловили недовіру головам облдержадміністрацій, а Президент не знімає їх з посад. Це пряме порушення. Друге порушення - коли, згідно з Конституцією, люди збирають три мільйони підписів для проведення референдуму, Президент має призначити його. У нас два рази люди по п'ять мільйонів підписів збирали, а Президент розтоптав волю народу", - зазначив у коментарі "Пошті" М. Чечетов.

Ще одним своїм рішенням обранці усунули з посади голову НБУ Володимира Стельмаха, але посадити у його крісло Сергія Тігіпка, який раніше вже обіймав цю посаду, депутатам не вдалося - забракло голосів.

За відміну постанови про призначення Володимира Стель­маха на посаду голови Нацбанку проголосували 245 народних депутатів. "За" голосували 155 депутатів від БЮТ, 26 - НУНС, 27 - КПУ і 19 - БЛ.  Але цілковитого тріумфу бютівці не отримали - за призначення Сергія Тігіпка проголосували лише 183 депутати.

Банкова миттєво відреагувала на рішення Ради. Перший заступник голови Секретаріату Президента Олександр Шлапак заявив, що незважаючи на рішення парламентарів, Володимир Стельмах все одно залишається головою НБУ. На думку О. Шлапака, рішення Верховної Ради про звільнення керівництва Нацбанку є антиконституційним. За його словами, таким чином робиться все для того, щоб відвернути увагу громадськості від невдалих "газових переговорів". Крім того, такими діями уряд хоче отримати доступ до можливості неконтрольованої емісії гривні для покриття дефіциту та недонадходжень до держбюджету 2009 року.

Скептично учорашні події у парламенті оцінює і Михайло Чечетов. "Що стосується сьогодніш­ніх подій, то прийнята постанова є холостим вистрілом. Тому що згідно з Конституцією НБУ керує Стельмах. Президент ніякого відношення до Нацбанку не має. Голову Національного банку знімає і призначає Верховна Рада за поданням Президента. Тому можна приймати будь-які постанови, але звільнити голову НБУ можна лише у випадку, якщо таке подання є. Це така чисто політична оцінка. А для чого це робилося? БЮТ намагається спихнути відповідальність за ситуацію на валютному ринку з плечей Кабінету Міністрів і Юлії Тимошенко на Президента і Нацбанк. На наш погляд - вина за бардак на валютному ринку є і Президента, і голови Нацбанку. На 70% вина уряду Тимошенко, на 30% Нацбанку. Після того, як Тимошенко підписала ганебний, принизливий для України меморандум з МВФ, який дав на кабальних умовах 16 мільяр­дів доларів, у тому меморандумі було чітко написано, що має робити НБУ. Тому наша позиція - на килимі мають стояти Ющенко, Тимошенко і Стельмах, і всі троє вони мають піти", - резюмував Михайло Чечетов.

Однак, за словами депутата фракції БЮТ Валерія Писаренка, вже наступного тижня Рада ухвалить низку законів, які значно полегшать звільнення і призначення голови НБУ:

"Сьогодні ВРУ звільнила Стельмаха, і Президент буде змушений подавати кандидатуру на посаду глави НБУ на затвердження Ради. Якщо ж цього не відбудеться, то ми знайдемо резерви, аби ВРУ самостійно призначила в. о. голови НБУ. Вже наступного тижня ми ухвалимо низку законопроектів, які дозволять зробити це рішенням Верховної Ради". Депутат також вважає, що приводів для імпічменту Президента вистачає.   

Риску під учорашнім засіданням підвів депутат фракції НУ-НС Тарас Стецьків.

"Термін "особиста відповідальність Президента" - це просто випускання пари, як і вся ініціатива БЮТ про скликання позачергової сесії з приводу НБУ. Ця постанова не має жодного значення, окрім по­літичної оцінки. Бо вона дає ще один аргумент Юлії Тимошенко кричати, що Рада поклала на Президента всю відповідальність за фінансово-кредитну політику в Україні. Немає жодного змісту вносити і голосувати такі постанови у ВРУ. Підстав для імпічменту Президента сьогодні немає. Це полі­тично шкідливо для України та уряду", - резюмував Тарас Стецьків.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6137 / 1.59MB / SQL:{query_count}