Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, політолог, про ймовірність імпічменту, вибори та політику Національного банку
Сесія Верховної Ради, яка почнеться у лютому, обіцяє дати відповідь на багато важливих питань. Зокрема, щодо відставки уряду, імпічменту Президента, зміни керівництва Національного банку України. Про це та інше "Пошта" розмовляла з політологом Олегом Соскіним.
- Пане Олеже, сьогодні гарячими питаннями порядку денного у парламенті є звіт та можлива відставка уряду Юлії Тимошенко і питання імпічменту. На ваш погляд, які шанси є для того, аби провести у Верховній Раді одне або й обидва ці питання?
- Буде або один, або інший процес, але два одночасно бути не може. Бо важливою у цьому питанні є позиція Партії регіонів. Все зараз залежить від Президента України. Якщо він підтримає зміни, дострокові вибори у Верховну Раду за відкритими партійними списками, як це передбачає резолюція ПАРЄ від 2007 року, і обіпреться при цьому на Партію регіонів, натисне на Литвина і залишки НУ-НС, то ми матимемо відставку уряду і дочасні парламентські вибори, але за відкритими партійними списками.
Якщо ж Ющенко зволікатиме, не спиратиметься на громадські організації, на всі активні проєвропейські сили (ті, які виступають за місцеві органи влади, за зміну партійної виборчої системи), тоді почнеться другий варіант - загроза імпічменту і дострокові президентські вибори, указ про які він підпише. У такому разі ці вибори відбудуться не пізніше червня цього року. Ну, і Тимошенко на них переможе.
- Сьогодні ми бачимо, як НУ-НС розколовся на низку партій, громадських рухів та груп за інтересами, фактично позбавивши Президента його партії. Якщо Віктор Андрійович братиме участь у президентській виборчій кампанії, на яку політичну силу він спиратиметься?
- НУ-НСу вже нема. Ющенкові вже немає на кого спиратися і йому ніхто не допоможе. На жаль, рейтингу у нього теж уже майже немає. Я не бачу в нього шансів перемогти на президентських виборах. На мою думку, він про це вже не повинен думати, а має думати про те, щоб країна не впала у вир громадянської війни і нас не захопила Росія. Тому що Тимошенко домовилася з Росією і фактично зрадила наші національні інтереси, підписавши цю страшну угоду. Її, до речі, нікому ж не показують, це пакт Ріббентропа-Молотова з таємними протоколами.
Отже, Ющенко має думати не про себе і свій другий термін, бо у нього немає жодних шансів, а про те, аби зберегти Україну і дати їй можливість увійти в лоно європейської спільноти.
- В останні тижні в Україні все частіше говорять про Дмитра Фірташа та його нібито підтримку політичних проектів, серед яких є і рух екс-спікера Арсенія Яценюка, і навіть Партія регіонів. Чи має резони Дмитро Фірташ у підтримці політичних сил?
- Йому зараз треба думати про себе і про те, що з ним буде. Фірташу треба якомога швидше тікати з України і це найкраще, що він може зараз зробити, бо у нього заберуть останні клапті. І буде він підтримувати Яценюка чи ні, це абсолютно не актуально. Бо Яценюк, на мою думку, вихований за процедурою бройлерного курчати. Тому ніяких шансів як самостійний політик він не має. Все це штучне і це видно, вся його незалежність - бравада, за тим нічого немає. За ним ніхто не піде. Він не страждав. Це людина, яка, як метелик, літала з квітки на квітку, а життя - це ж не тільки квіти. Життя - це складний процес боротьби. І Яценюк цієї фази ще не проходив. Зараз він її почне проходити, і я не думаю, що від нього щось залишиться. Тому Фірташ йому не допоможе.
А що стосується Фірташа і Партії регіонів, то що він їм може дати, чого у них немає? Росія визначила, що структури Фірташа не повинно бути. От Путін, Мєдвєдєв і ФСБ доведуть цю ситуацію до логічного завершення. Тим паче, що у них перебуває під арештом затриманий Семен Могілевич, правда, під іншим прізвищем - Шнайдер. Коріння знаходиться у Росії, тому і дерево там буде - маю на увазі Фірташа. Йому треба думати про фізичне виживання - він став нікому не потрібним.
- Заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак заявив, що прем'єр-міністр хоче усунути з посади голову Національного банку Володимира Стельмаха, аби отримати доступ до друкарського верстата, який друкує українські гроші. Якщо це станеться, як, на Ваш погляд, розвиватимуться події далі?
- Річ у тім, що Стельмах і Ющенко самі себе дискредитували. Це ж не Тимошенко надрукувала за 2008 рік стільки готівки, що вона поза банками збільшилася на 40%. Хто випустив цю грошову масу? Стельмах і Ющенко це зробили! Чому Шлапак про це не говорить? Треба всю правду говорити.
У кого відбулося зменшення майже на вісім мільярдів гривень золотовалютних запасів за 2008 рік? Хто невідомо куди подів 4,5 мільярда доларів траншу Міжнародного валютного фонду? Це все Стельмах і його керівництво. Це провина НБУ! І про це Шлапаку треба говорити, бо це вони винні, що НБУ провадить неправильну монетарну політику упродовж останніх чотирьох років. І вони мають відповідати за це - все керівництво має піти у відставку. Національний банк довів гривню, країну до краху. Знецінення становить 100%. І це провина Ющенка, оскільки він відповідає за призначення голови НБУ.
А Тимошенко теж у цьому винна, але через популістські програми, через запозичення Мінфіну, через казначейство Пенсійний та інші фонди-банкрути. Вона така ж сама, як Ющенко і Стельмах. Якщо вона поставить свою людину в НБУ, ця людина теж буде друкувати гривню. Бо річ у тім, що у НБУ до влади треба привести таке керівництво, яке стоятиме жорстко на сторожі гривні й не допускати її знецінення. Але Тимошенко так само буде девальвувати гривню, бо вона не буде фаховим макроекономістом, вона політик, який вирішує популістські завдання, аби бути при владі, аби електоральна маса за неї голосувала.