Жити по-новому – означає жити без впливу олігархів. Україні до цього принципу ще дуже далеко. Вплив “бізнесменів” на українську політику, відповідно і всі негативні результати від цього, ми спостерігаємо від початку незалежності.
Нічого не змінилось і після другого Майдану. Ба більше, з весни 2014-го олігарх Ігор Коломойський для значної частини населення України став ледь не національним героєм. Стабілізація ситуації на Дніпропетровщині після очолення тамтешньої ОДА, добровольчі батальйони під його крилом, обіцянки виплат за сепаратистів і “хороша” робота підконтрольних Коломойському ЗМІ зробили своє.
Після приходу Петра Порошенка на посаду Президента між ним та Коломойським встановився певний статус-кво. Але експерти одразу ж заговорили про те, що двом таким “китам” надалі буде важко уживатись y боротьбі за звання головного героя української політики. Напруга наростала щомісяця. Не забуваймо і про прем’єра Яценюка, який довгий час успішно лавірував між Порошенком та Коломойським.
З одного боку, Яценюк заявляв про тиск на олігархів, вимагав розслідування оборудок, пов’язаних зі структурами Коломойського, з іншого – ЗМІ неодноразово повідомляли про те, що частина фракції “Народного фронту” контролюється дніпропетровським олігархом.
Тепер події навколо нафтових підприємств – це вже не уколи основних політичних гравців один одному у медіа-просторі, а відкритий конфлікт. І кожному з цих гравців доведеться робити висновки. А в нинішній ситуації, коли на Донбасі триває війна, подібні публічні “розбірки” – це ще й привід для ворожих ЗМІ говорити про нестабільну ситуацію загалом у нашій країні та загострення боротьби за владу.
Боротьба у парламенті
У четвер парламент таки зумів ухвалити зміни до закону про акціонерні товариства, чим фактично повернули контроль держави над ПАТ “Укрнафта”, найбільшої нафтовидобувної компанії України. Зазначимо, що держава володіє 51% її акціями (НАК “Нафтогаз-Україна”), а 42% належать структурам групи “Приват” Коломойського.
Відповідно, люди олігарха найчастіше ігнорували засідання зборів акціонерів компанії, чим гальмували ухвалення рішень про зміну керівників, розподіл чистого прибутку і виплату дивідендів.
Тепер нардепи знизили кворум для проведення загальних зборів акціонерів для всіх акціонерних товариств, незалежно від їх виду власності до 50% + 1 акція в 2015 році. Це дозволить повернути державі 2 мільярди гривень з ПАТ “Укрнафта”.
Події навколо нафтових підприємств – це вже не уколи основних політичних гравців один одному у медіа-просторі, а відкритий конфлікт
Відповідні зміни ініціювали в уряді, але в парламенті вони довго гальмувались, зокрема головою комітету ВРУ з питань економічної політики, членом фракції “Народний фронт” Андрієм Іванчуком, який, за повідомленнями ЗМІ, є давнім другом Яценюка та бізнес-партнером Коломойського. Профільний комітет під його головуванням довгий час не хотів розглядати зміни до закону про акціонерні товариства. Іванчук навіть подав заяву про зняття з нього повноважень голови комітету, щоб затягнути розгляд законопроекту.
Але 19 березня тікати вже нікуди було, зранку молоді депутати із між фракційного об’єднання “Єврооптимісти” блокували трибуну, вимагаючи поставити на розгляд законопроект про акціонерні товариства. Зрештою, парламент не відкликав Іванчука з посади і збирати комітет довелось. При цьому комітет рекомендував ухвалити законопроект лише за основу, Іванчук закликав нардепів не поспішати. Але законопроект ухвалили в цілому, за проголосувало 275 нардепів.
Трилер в “Укртранснафті”
Кошмари Коломойського 19 березня продовжились і в ситуації навколо державної компанії “Укртранснафта”, оператора магістральних нафтопроводів. 100% цієї компанії належить НАК “Нафтогаз-Україна”, але контроль був за Коломойським через голову правління Олександра Лазорка.
Ще у травні “Укртранснафта” за своєї ініціативи викачала з магістральних нафтопроводів 675 тисяч тонн технологічної нафти на зберігання в НПЗ, які належать групі “Приват”. Вже цього року вартість зберігання державної нафти збільшилась у два рази, й вийшло так, що Україна платила структурам Коломойського 2,5 мільйона гривень на день.
Нещодавно з’явилась інформація про те, що міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин ініціюватиме звільнення ставленика Коломойського Лазорка.
А 19 березня наглядова рада “Укртранснафти” зробила, призначивши в.о. голови правління Юрія Мірошника, який раніше працював у СБУ. При цьому Лазорко не хотів так просто покидати свою посаду і забарикадувався у кабінеті. Спроба нового керівника разом із людьми в цивільному потрапити до кабінету голови завершились бійкою та кров’ю. Лазорка вдалось витіснити з приміщення, але увечері його повернув сам Коломойський, який прибув до держкомпанії.
Коломойський стверджує, що “відновлював конституційний порядок”
Повідомлялось, що з ним були і озброєні люди, але міністр енергетики Володимир Демчишин, який також приїхав у цей вечір туди, заявив, що зброї не бачив. Зрештою, до держкомпанії підтягнулись заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан, глава наглядової ради “Нафтогазу” Олександр Савченко, а також нардепи БПП, “Самопомочі” та групи Хомутинника. Пізніше після розмови із Коломойським Демчишин і Мірошник залишили будівлю компанії, а там залишились власне олігарх і Лазорко.
“Коломойський на зустрічі з міністром Демчишиним та в.о. голови Мірошником сказав, що привіз до Києва 2000 бійців його батальйонів, зірвав їх з місця, тому що у нього забирають його підприємства. Ось така от війна”, – написала у Facebook головний редактор “Української правди” Севгіль Мусаєва-Боровик.
Вже ближче до опівночі вийшов і Коломойський, який облаяв журналіста Радіо Свободи, заявив про рейдерське захоплення компанії “російськими диверсентами”.
“Незаконно увірвалися в будівлю, під виглядом міліції, співробітники приватної охоронної фірми, розбили скло, комусь зламали руку... І щезли. Ми відновили конституційний порядок. Якщо дійсно хочуть змінити директора компанії – нехай це відбувається за законом. Тільки перед тим, як звільняти Лазорка, нехай нагородять його – за 600 тисяч тонн нафти, яка, завдяки йому, не потрапила до рук сепаратистів”, – заявив Коломойський.
Міліція взяла під охорону офіс державної компанії і почала розслідувати інцидент, який там стався. При цьому 20 березня вдень нардеп від БПП Сергій Лещенко на своїй сторінці у Facebook повідомив, що міліція охороняє будівлю “Укртранснафти” ззовні, всередині знаходяться невідомі особи під керівництвом Лозорка, новий в.о. голови компанії тимчасово отримав робочий кабінет у будівлі НАК “Нафтогаз України”, а міністр Демчишин поїхав у Брюссель.
Парламентарі вимагають від Порошенка дати оцінку діям голови Дніпропетровської ОДА
Тут варто зазначити, що Коломойський також сказав, що за конфліктом стоїть нардеп від БПП Ігор Кононенко. Той ці звинувачення відкидає. Також Коломойський заявляв, що в ніч на 20 березня збирався їхати на Банкову до Президента Порошенка з’ясовувати ситуацію.
“В мене було вже дві зустрічі – з Президентом та прем’єром. Вони запитали мене, що я робив в “Укртранснафті. Я розповів, що рятував компанію від рейдерського захоплення зі сторони ОЗГ Ігоря Єремеєва, в яку входять Пасішник, Савченко і новий керівник Мірошник. Його, до речі, скоро не буде. І Лазорка також не буде…
Ми домовилися із Президентом і прем’єром, що Мірошник не буде проводити перевірки в “Укртранснафті”. Загальна позиція – залучити до цього процесу компанії великої четвірки. І нехай вони перевіряють. А потім по закінченню перевірки роблять висновки. І якщо порушень не буде виявлено, то я вважаю, Лазоркa потрібно нагородити. Тому що він зберіг цю нафту, за те, що він – патріот. Але в компанію він більше не повернеться, він ображений на цю ситуацію, але ми такого цінного кадра знайдемо куди прилаштувати”, – так “Українська правда” передає слова Коломойського про результати зустрічі із Порошенком та Яценюком.
Але більше ніякої інформації про таку зустріч станом на учорашній день не було. Як і не була відома позиція Президента та прем’єра.
Президент не може промовчати
Нині, коли достеменно невідомі всі подробиці, кожен може по-різному відноситись до подій в “Укртpанснафті” і по-різному оцінювати, хто насправді сценарист конфлікту, але перші особи держави мали б одразу сказати своє слово.
А тим часом нинішні нардепи і колишні журналісти Сергій Лещенко і Мустафа Найєм вимагають не лише вибачень Коломойського, але і його відставки з посади голови Дніпропетровської ОДА.
“Після конфлікту навколо державної компанії “Укртранснафта” і безпосередньої участі в ньому губернатора Дніпропетровської області олігарха Ігоря Коломойського Президент Петро Порошенко і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк просто зобов’язані усунути Коломойського з державної посади у зв’язку з грубим порушенням закону і прямим конфліктом інтересів. Якщо Порошенко і Яценюк цього не зроблять, вони розпишуться у власній слабкості і нічим не будуть відрізнятися від своїх попередників Віктора Януковича та Миколи Азарова.
Офіційно Ігор Коломойський є губернатором Дніпропетровської області, держслужбовцем першої категорії. Згідно з Законом “Про Держслужбу”, державні службовці не мають права брати участі у страйках та вчиняти дії, що перешкоджають нормальному функціонуванню державних органів”, – написав Найєм у своєму блозі на “Українській правді”.
При цьому він зауважує, що “неправильно призначати ворогом народу тільки одного олігарха, оскільки “олігархи, всі до єдиного, як клас представляють таку ж небезпеку для суспільства, як і зовнішній ворог на східному кордоні”.
Насамкінець зазначимо, що комітет ВРУ з питань свободи слова тепер просить ГПУ перевірити поведінку голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського, а від Президента – дати його діям оцінку.