Війна на Донбасі нас уже навчила, що потрібно надіятись на краще, але готуватись до найгіршого. І нині можна в черговий раз констатувати – мінських домовленостей ворог не виконує.
При цьому Захід і далі дає шанс дипломатичному вирішенню конфлікту, відкидаючи допомогу Україні летальною зброєю. В цій ситуації українська влада має небагато простору для політичних маневрів.
У вівторок Президент Петро Порошенко скликав Воєнний кабінет при РНБО і анонсував важливі рішення. Станом на вчорашній день про якісь кардинальні кроки, які робитиме українська влада, не було нічого відомо. Лише міністр закордонних справ Павло Клімкін розповів, що під час засідання Воєнного кабінету обговорювався хід виконання мінських домовленостей.
“З боку Генерального штабу було підкреслено, що ЗСУ виконують мінські домовленості відповідно до принципів міжнародного права і умов ОБСЄ. Ми це робимо дуже чітко і відкрито. Під час наради було зазначено, що представники так званих “ДНР” і “ЛНР” не допускають представників Моніторингової місії ОБСЄ до моніторингу процесу відведення важкого озброєння і таким чином перетворюють значну частину цього процесу на профанацію”, – заявив Павло Клімкін, повідомляє
Укрінформ.
Крім того, міністр закордонних справ сказав, що найближчими днями має відбутись засідання РНБО. Навряд чи можна було очікувати якихось надзвичайних рішень від Воєнного кабінету. Цей допоміжний орган при РНБО створили в середині лютого для забезпечення координації дій, які стосуються безпеки та оборони, а 10 березня відбулось його перше засідання. Це, по суті, наради керівництва держави із силовиками та військовими, формат, який використовувався раніше.
Командувач американських сил у Європі генерал Бен Годжес заявляв про 12 тисяч російських солдатів на сході України
Тож як реагувати на те, що останніми днями російсько-терористичні сили на Донбасі знову активізуються і збільшують кількість обстрілів українських позицій, навіть штурмують їх?Петро Порошенко і далі наполягає на закритті українсько-російського кордону та міжнародній миротворчій місії.
“Якою є наша пропозиція стосовно того, щоб зробити мир сталим? Як домогтися деескалації цієї ситуації? Відповідь проста – миротворці! Миротворчі операції продемонстрували свою ефективність у попередні часи, і ми вважаємо, що після скоординованих заходів буде рішення Ради безпеки ООН саме для того, щоб домогтися сталого миру. Ми розраховуємо на можливу участь усіх дружніх нам націй в миротворчій місії”, – заявив учора гарант на спільній з прем’єром Швеції Стефаном Льовеном прес-конференції.
До речі, шведський прем’єр запевнив, що його країна підтримує цю ідею, але потрібне позитивне рішення Ради безпеки ООН. Петро Порошенко сподівається й на це, забуваючи про право вето Росії в Радбезі ООН. Та й Україна ще навіть не звернулася до цієї організації щодо відправки “блакитних шоломів” на Донбас. Президент обіцяв, що ще 3 березня передасть у парламент законопроект про запрошення миротворців, але цього поки що не відбулось.
Ворог готує армію
Зрозуміло, що для запрошення миротворців потрібне більш-менш стабільне припинення вогню, чого нині немає. Та й для контролю кордону знадобиться виведення російських військ із Донбасу, про що також говорить Порошенко.
Але від часу “Мінська-2” Росія лише продовжувала перекидати озброєння в Україну. Командувач збройних сил НАТО у Європі генерал Філіп Брідлав 11 березня підтвердив, що не спостерігається зменшення кількості російських військ на Донбасі. Кілька днів перед цим командувач американських сил у Європі генерал Бен Годжес заявляв про 12 тисяч російських солдатів на сході України.
Наскільки це правдива цифра, невідомо. Нині точиться багато суперечок навколо того, скільки солдатів російської регулярної армії воюють на Донбасі і скільки загалом налічують сили так званих “ДНР” та “ЛНР”. Зокрема, речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО цього тижня в ефірі “5 каналу” заявив про ті самі 12 тисяч, але він мав на увазі всіх найманців – як тих, що приїхали з РФ, так і місцевих. Ще в січні речник РНБО Олександр Турчинов заявляв про 36 тисяч бойовиків, включно з понад 8 тисячами російських солдатів.
Та нині важливо і те, що, згідно з повідомленнями групи “Інформаційний опір”, за останній час російське військове командування зуміло створити справжню армію для “ДНР” та “ЛНР” з єдиним командним центром.
“Впродовж останнього тижня від 30 до 80 одиниць бойової техніки й автотранспорту переміщалися за добу як із ділянки на ділянку Донбасу, так і з території РФ. Внаслідок перегрупування й маневру супротивник зумів створити на низці ділянок потужні ударні тактичні групи: північну – на Донецькому напрямку, приморську – на Маріупольському, луганську – на Північно-Луганському напрямку. Незважаючи на поділ окупованих територій на “ДНР” і “ЛНР”, їхні військові формування наразі вже перелаштовані й мають чітку структуру, зокрема в галузі оперативного та адміністративного управління, діють за єдиним планом і єдиним задумом. По суті, впродовж “перемир’я” військове керівництво РФ провело переформатування бандформувань “ЛНР” і “ДНР” та формувань перекинутих на Донбас російських найманців у підпорядковану єдиній системі командування цілком боєздатну армію”, – пише нардеп Дмитро Тимчук на своїй сторінці у Facebook.
Впродовж останнього тижня від 30 до 80 одиниць бойової техніки й автотранспорту переміщалися за добу як із ділянки на ділянку Донбасу, так і з території РФ
У складах цих груп – танки і артилерія, відведення якої лише імітували. Інформацію про те, що штабом бойовиків командують російські кадрові офіцери, підтверджують і в СБУ. Радник голови СБУ Маркіян Лубківський заявив, що штабом бойовиків на території Донецької області керує російський генерал-майор Олексій Завізьон з позивним “Алагір”. У Донецьку він перебуває з січня 2015-го і координує діяльність як найманців, так і регулярних військ РФ.
І це ще не все. Андрій Лисенко стверджує, що російська ФСБ проводить “зачистки” в рядах бойовиків, які не хочуть виконувати наказів єдиного керівництва. Як бачимо, всі ці факти не вказують на те, що в Кремлі налаштовані на мир та на виконання мінських домовленостей. Експерти в Україні й на Заході попереджають про можливий наступ ворога. В штабі АТО заявляли, що перехопили розмови бойовиків, в яких ішлося про їхній наступ по всьому фронту після 10 березня.
Своєю чергою Україна завершила відведення важкої зброї калібру понад 100 міліметрів, але і Президент, і штаб АТО, і РНБО запевняють, що ми готові зупинити наступ ворога, якщо такий буде. “Повністю відводити озброєння ми не будемо, оскільки не маємо підтвердження, що те саме зробила ворожа сторона. Оголяти передній край, де залишилося важке піхотне озброєння, яким можна тимчасово зупинити наступ, було б неправильно”, – заявив Андрій Лисенко.
Джипи від США
Про те, що Кремль нині взяв паузу перед ще більшим наступом, говорили цього тижня й під час слухань у Сенаті США, про це заявив помічник заступника міністра оборони США Браян Маккеон. Провідні сенатори, як демократи, так і республіканці, закликали президента Барака Обаму дати Україні зброю. Тут зазначимо, що, як признався посол Німеччини в США Петер Віттіґ у інтерв’ю Associated Press, Обама вирішив не надавати Україні летальної зброї після візиту до Вашингтона на початку лютого Ангели Меркель. Ось вона яка, допомога від Меркель, а з нею – і від Олланда…
“На мій погляд, будь-яка стратегія не буде успішною, допоки США не дадуть Україні можливості завдавати серйозних втрат, використовуючи оборонну зброю проти тисяч російських вояків. Але наша мета – не надавати стільки зброї, щоб українці могли перемогти російську армію в прямому військовому протистоянні. Подання допомоги має на меті радше посилення здатності України захищатися, щоб на місцях були створені такі умови, які приведуть до справжнього мирного процесу”, – а це вже слова голови комітету в закордонних справах сенатора-республіканця Боба Коркера на слуханнях у Сенаті США, передає Радіо Свобода.
Будь-яка стратегія не буде успішною, допоки США не дадуть Україні можливості завдавати серйозних втрат, використовуючи оборонну зброю проти тисяч російських вояків
Загалом за те, що Україні потрібно дати зброю, виступають обидві палати американського парламенту. Також це питання активно лобіюють такі відомі й авторитетні люди, як радник кількох президентів США Збіґнєв Бжезінський.
“Я говорив на цю тему рік тому, коли криза тільки почалася. Я сказав: ми повинні надати Україні зброю оборонного характеру. Якщо ми не надамо її, то єдине, що має зробити Путін, – підвищити рівень насильства на один щабель і він переможе. Тому США зараз мають надати українцям зброю оборонного характеру!” – наголошує Бжезінський, повідомляє
Укрінформ.
Водночас у вівторок в Пентагоні знову заявили, що США й далі розглядають можливість постачання зброї Україні, а вчора із повідомлення агентства AFP стало відомо, що Америка відправить в Україну військові всюдиходи Humvee та безпілотники. Західні ЗМІ стверджують, що про це повідомив віце-президент США Джо Байден в телефонній розмові з Президентом України Петром Порошенком. Йдеться про 30 важкоброньованих автомобілів та 200 звичайних. Це нелетальна зброя, тож джипи “неозброєні”.
Скільки буде безпілотників і якої марки – невідомо, але вони не нестимуть озброєння. А ще США нададуть українській армії системи зв’язку та радари для визначення мінометних позицій ворога. Це явно не та зброя, якої можна було сподіватись. Чекаємо далі…