Ситуація із відведенням важких озброєнь на Донбасі повністю повторює те, що творилось там yпродовж останніх місяців. Тобто бойовики стверджують, що виконують домовленості, але українські військові продовжують гинути.
“Ми щодня спостерігаємо порушення режиму припинення вогню, у тому числі із застосуванням важкого озброєння, яке бойовики мали вже відвести від передової”, – заявив 2 березня речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко.
З його слів, за неділю y Донбасі загинув один наш військовий, ще четверо отримали поранення. Все відведення техніки ворогом зводиться до простої показухи. “Всюди, де бойовики проводять показове відведення важкої техніки, – це або передислокація на основні напрямки, де плануються атаки, або відвід і нічний прихід знову важкої техніки… Якщо ситуація не буде погіршуватися, то українська сторона і далі буде відводити важке озброєння. Проте казати про це ще зарано”, – зазначив Лисенко.
Нинішню ситуацію ворог використовує для того, щоб укріпити свої позиції і навіть витіснити українських військових iз передових позицій. “Російсько-терористичні війська у Донбасі продовжують грубо порушувати мирні мінські домовленості, обстрілюючи позиції українських військ і цивільні об’єкти, у тому числі з використанням артилерії і важкого піхотного озброєння… Основна активність противника проявляється на Донецькому напрямку. Впродовж останніх діб із застосуванням артилерії і важкого піхотного озброєння були обстріляні позиції українських військ поблизу Авдіївки.
Також ударів противника зазнали позиції українських військ поблизу Красногорівки, Опитного, Тоненького. На ділянці від Красногорівки до району на південний захід від Горлівки, разом з обстрілом із застосуванням ствольної і реактивної артилерії, відзначаються спроби бойовиків витіснити українські війська з їх позицій шляхом проведення наступальних дій. На даний момент ці спроби виявлені українськими військами, але противник продовжує нарощувати свої сили у цьому напрямі”, – пише на своїй сторінці у Facebook нардеп, координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук.
Питання введення миротворців на Донбас може зайняти не один місяць, а в Радбезі ООН, до того ж, Росія має право вето
Зрозуміло, що зменшення кількості ворожих обстрілів останнім часом може бути явищем тимчасовим і зрив другого пункту мінських домовленостей про відведення важкого озброєння призведе до посилення боїв. Нині складається враження, що Кремль просто вичікує подальших дій Києва та наших західних партнерів. Скільки часу ми ще зможемо проковтувати обстріли бойовиків і продовжувати повторювати про необхідність дотримання мирних домовленостей?..
Українська влада начебто розуміє, що потрібно готуватись до гіршого. От тільки меседжі від влади доволі дивні і різні. Анонсували постачання зброї від ОАЕ, але в МЗС цієї держави наприкінці минулого тижня заявили, що не укладали такого договору.
Натомість Президент Петро Порошенко продовжив сагу із введенням миротворчого контингенту у Донбас. Учора, 2 березня, він своїм указом увів у дію відповідне рішення РНБО. Президент тепер може звертатись до ООН та ЄС щодо відправки “блакитних шоломів” на Донбас. Механізм запущено. Але це ще має підтримати ВРУ. Сам Порошенко заявляв, що має намір внести до парламенту законопроект про введення миротворців 3 березня, тобто сьогодні. Тож побачимо, що з того вийде.
Тільки зауважимо, що на Заході до такої ініціативи ставляться доволі скептично. Питання введення миротворців на Донбас може зайняти не один місяць, а в Радбезі ООН, до того ж, Росія має право вето. А надіятись на одноголосне рішення всіх країн ЄС, якщо говорити про їхню поліцейську місію, також у близькій перспективі не варто.
А в Європі продовжують наполягати на необхідності виконання усіма сторонами мінських домовленостей і готуються вирішувати, що ж робити із санкціями проти РФ.
Щодо США, то Білий дім так і застряг на питанні постачання зброї в Україну. Вочевидь, там також надіються. Що конфлікт розсмокчеться сам по собі. Але цього не станеться… В США лише пригрозили Кремлю новими санкціями, якщо домовленості не виконуватимуться. Тож ситуація перезапускається заново.