Ситуація із Дебальцевим на Донеччині яскраво ілюструє, чого варті домовленості з Росією. Відповідь була відомою ще до чергових переговорів у Мінську – нічого. Путін вирішив, що Дебальцеве має належати його маріонеткам-терористам, разом з ними кілька разів заявляв про оточення українських військ та вимагав від них здатись.
“Починаючи з обіду 17 лютого диверсійно-розвідувальні групи противника увірвались у місто та почали цинічне знищення інфраструктури. Були підірвані залізничні сполучення, декілька під’їзних шляхів, пошкоджено мережі електропередач”, – повідомили в прес-центрі АТО.
В групі “Інформаційний опір” зазначали, що Росія і її бойовики кинули усі резерви на штурм Дебальцевого. Також з’явилась інформація про те, що група українських військових потрапила в полон. Це визнали у Гентшатбі. Йшлося про бійців 101-ої окремої бригади охорони Генштабу ЗСУ та 8-го окремого полку спецпризначення, які везли вантаж для військових на Дебальцівському плацдармі. Вони потрапили у засідку і вели бій аж до завершення боєкомплекту. Ніхто добровільно не здавався у полон.
Але впродовж останніх днів в Україні знову почалась паніка, особливо у соцмережах. Знову багато галасу про те, що все пропало, про те, що наших бійців у Дебальцевому влада кинула напризволяще. І вже після початку операції з виводу наших сил із Дебальцевого ЗМІ повідомили про 40 загиблих українських бійців та понад сотню поранених. Згодом інформація про кількість загиблих була спростована.
“Дзеркало тижня” з посиланням на прес-центр АТО повідомило про 22 загиблих в результаті кількаденних боїв та виходу з Дебальцевого і близько 150 поранених. Втрати ворога, зважаючи на різні повідомленнями, мали бути значно більшими.
“Вранці Збройні сили України разом із Національною гвардією завершили операцію з планового та організованого виводу частини підрозділів із Дебальцевого. Ми чекаємо ще дві колони. Вийшли бійці 128-ої бригади, частини підрозділів 30-ої бригади, решта 25-го та 40-го батальйону, спецназ, Нацгвардія, міліція… Ми стверджували та довели: Дебальцеве перебувало під нашим контролем, жодного оточення не було, наші частини та підрозділи вийшли планово та організовано. Вийшли повністю з бойовою технікою: танками, бойовими машинами піхоти, самохідними артилерійськими установками, з автомобільною технікою.
Командири проводять роботу з особовим складом. Ми чекаємо ще одну колону, одну роту. Залишивши бойові дозорні пости і відвівши їх на нову лінію оборони, залишили собі плацдарм для оборони держави. Це переконливий доказ боєздатності Збройних сил та ефективності військового командування”, – заявив Порошенко 18 лютого близько полудня, після чого полетів до Артемівська, де зустрівся з бійцями, котрі вийшли з Дебальцевого.
До речі, Президент нагородив званням Героя України полковника Сергія Шапталу, командира 128-ої Мукачівської гірсько-піхотної бригади. Також варто зазначити, що речник Інформаційно-аналітичого центру РНБО Андрій Лисенко заявляв, що українські солдати знищували всю техніку, яку неможливо було вивести. Вже ближче до вчорашнього вечора речник АТО Олександр Мотузяник повідомив, що передислокація наших військ ще тривала.
Чому зволікали із відведенням армії?!
Потрібно розуміти, що проводити атакувальні операції після Мінська-2 українська армія не могла. Чому тоді затримали вивід бійців із Дебальцевого?
 |
фото: Reuters |
“Ця позиція та успіхи нам були конче потрібні в Мінську під час переговорів та після Мінська. Ми змогли продемонструвати всьому світові справжнє обличчя бандитів-сепаратистів, підтримуваних Росією, що виступала гарантом та безпосереднім учасником мінських переговорів… Хочу сказати, що цими діями була посоромлена Росія, яка ще вимагала від українських військових скласти зброю, підняти білий прапор і здатися в полон.
Українські військові з честю підтримали високе звання захисника Вітчизни, і, як я обіцяв, дали по зубах тим, хто намагався їх оточити, і вийшли з Дебальцевого за наказом Верховного головнокомандувача, який я віддав вчора після того, як російські військовослужбовці заборонили представникам ОБСЄ рухатися в Дебальцеве для того, щоб засвідчити нашу готовність почати відведення важкої артилерії, важкої техніки і продемонструвати відсутність оточення. Вони знали, що це неправда, вони цього боялися, і ми це продемонстрували і довели своєю операцією”, – це слова Петра Порошенка.
Західні партнери зафіксували факт порушення мінських домовленостей у цьому районі. Це має спростити всі подальші кроки щодо обговорення поставок озброєння
“Наш контингент виходить з Дебальцевого. Залізничний вузол було знищено, на його відновлення піде багато-багато-багато місяців. Це одна з багатьох причин, через які виведення затримали. Західні партнери зафіксували факт порушення мінських домовленостей у цьому районі. Це має спростити всі подальші кроки щодо обговорення поставок озброєння. Якою ціною все це досягнуто? Чи варте життя одного бійця всіх цих багатоходівок? Не знаю… Знаю, що Україна понад усе”, – це вже пояснення від радника президента і помічника міністра оборони Юрія Бірюкова, які він написав на своїй сторінці у Facebook.
Можна по-різному ставитись до слів Президента чи його радників, по-різному оцінювати дії нашого командування, можна зрозуміти родичів наших бійців, які почали блокувати дороги в кількох містах, зрозуміло, що точної кількості загиблих і поранених нам не називають, але нині найважливішим залишається питання – що далі?
Вимагати зброю
“В України з’явилася своя, справжня армія… Отримана важка техніка і дії військових зламали путінський план оточення… Незважаючи на втрату території, Дебальцівський залізничний вузол у рази менш важливий, ніж збереження армії. В Україні поки немає кращого людського ресурсу і його порятунок незрівнянно важливіше збереження території. Крім того, скористатися залізницею терористи і росіяни тепер теж не зможуть – там тепер місячний пейзаж. І головне, Путін тепер забрав у Обами останній аргумент проти поставок оборонної і летальної зброї в Україні. Такий ляпас господар Білого дому пробачити буде не в силах”, – пише у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
До речі, Петро Порошенко вже поговорив по телефону із віце-президентом США Джо Байденом і закликав виконати заяви про надання додаткових засобів для посилення нашої обороноздатності. У середу ввечері Порошенко також мав y телефонному режимі обговорити ситуацію y Донбасі із Меркель, Олландом і Путіним, а також провести засідання РНБО.
 |
фото: Reuters |
Вже найближчі дні покажуть, якими будуть подальші кроки української влади. “Судячи з подій у районі Дебальцеве нам таки вже час не просити зброю, а вимагати. А окуповані території, визнати законом, але тимчасово окупованими. І нехай “рашка” їх годує, поїть та все відбудовує. От тоді подивимось, що буде з цих “ЛНР” і “ДНР”, – пише у Facebook директор Агенства моделювання ситуацій Віталій Бала.
Ситуація очевидна – перемир’я не виконується із самого початку. Про це говорять і в США, і ЄС, і НАТО, і ПАРЄ. Але деякі експерти зауважують нині і те, що існує небезпека замороження конфлікту. “Контроль над Дебальцевим давав нам надію не дозволити заморозити конфлікт на Донбасі. Тому що без цього стратегічно важливого логістичного вузла місцева добувна економіка нефункціональна. Порт Маріуполя також важливий, але замість нього можна користуватися російськими. Тому будь-кому, хто б контролював Донбас, довелося б іти на поступки тим, хто контролює Дебальцеве.
З втратою Дебальцевого сценарій замороження конфлікту стає базовим сценарієм. За великим рахунком він влаштовує Захід і як тимчасове рішення може бути прийнятий Україною (в обмін на західну допомогу). Однак він не влаштовує Росію, яка не хоче за це платити. Якби вони хотіли замороженого конфлікту, то не руйнували б системно майже всю інфраструктуру Донбасу.
Донбас потрібен Росії як інструмент примусу України, як форпост майбутньої атаки на решту нашої території. Росіяни вже відчувають себе переможцями. Це видно по тому, як тримаються на людях Чуркін, Путін і Лавров (останнє слово залишають за собою). “Куражаться” від відчуття безкарності. Сьогодні вони демонстративно порушують мінські домовленості, а завтра порушуватимуть резолюцію Радбезу ООН”, – пише у Facebook політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.
Донбас потрібен Росії як інструмент примусу України, як форпост майбутньої атаки на решту нашої території. Росіяни вже відчувають себе переможцями. Це видно по тому, як тримаються на людях Чуркін, Путін і Лавров
Ще у вівторок Радбез ООН ухвалив резолюцію по Україні, в якій йдеться про те, що всі сторони мають виконувати мінські домовленості. А в російському МЗС перекладають усю відповідальність на Україну, вимагаючи від нас не зважати на Дебальцеве і розпочати конституційну реформу.
Вже згаданий Володимир Горбач заявляє, що з Україною таке нав’язування конституції не пройде, бо надто багато жертв ми понесли в цій війні. А також, що рано чи пізно і Захід перейде до стратегії покарання міжнародних злочинів.
Варто зазначити, що хоч в останні дні весь світ слідкував за Дебальцевим, російсько-терористичні сили стріляли не тільки там, але і поблизу Широкиного (біля Маріуполя), і знову атакували Піски, Авдіївку та інші населені пункти в Ясинуватському районі, і населені пункти на Луганщині. Що ж, Заходу насправді вже давно пора перейти до радикальніших кроків. “ЄС готовий вжити відповідних дій в разі, якщо бойові дії та інші негативні явища, що порушують мінські угоди, триватимуть”, – зазначено у заяві верховного представника Євросоюзу з питань зовнішньої та безпекової політики Федеріки Могеріні.
Тут додамо, що Канада вже оголосила про запровадження нових санкцій, які торкнулись 37 фізичних осіб та 17 підприємств. Серед тих, хто потрапив під ці санкції гендиректор компанії “Ростех” Сергій Чемезов, заступник міністра оборони Росії Анатолій Антонов, депутати Держдуми Росії Валерій Рашкін і Йосип Кобзон, журналіст Дмитро Кісєльов, а також представники “ДНР” та “ЛНР”. Серед компаній у чорному списку можна виділити російську держкомпанію “Роснефть”.