Український уряд схвалив постанову, відповідно до якої буде збільшене фінансове забезпечення наших бійців, а також передбачена додаткова винагорода за знищену ворожу техніку.
Відповідно до цього документа, обіцяють виплату в дворазовому розмірі грошового забезпечення військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в АТО та воєнних конфліктах, у триразовому розмірі – грошове забезпечення військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях від моменту оголошення воєнного часу. Щодо останнього, то наголосимо, що в Україні воєнний стан ще не запроваджений!
Важливим пунктом урядової постанови є те, що за кожну добу безпосередньої участі в бойових діях військовослужбовець отримуватиме тисячу гривень.
Щодо “гонорарів” за знищену техніку, то вони такі: за знищення автомобіля бойовиків бійцям АТО доплачуватимуть 10 мінімальних заробітних плат (12 тис. грн); танка – 40 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн); реактивної системи залпового вогню (“Град” чи “Ураган”) – 50 мінімальних заробітних плат (60 тис. грн); бойового літака – 100 мінімальних заробітних плат (121 тис. грн).
Гроші є!
Зазначимо, що ці нововведення, раніше анонсовані міністром оборони, є ініціативою Президента Петра Порошенка.
Але нагадаємо, що він ще у червні, до своєї інавгурації, обіцяв, що українські військові отримуватимуть зарплату в розмірі 1000 грн за день. Але 30 тис. грн за місяць так ніхто з оборонців держави й не отримав!
Тепер тисячу гривень добових повинні виплачувати окремо від основного забезпечення. Порошенко каже, що виплати розпочнуться з 1 лютого тим бійцям, які “не просто несуть службу в зоні АТО, а безпосередньо, згідно з бойовим наказом, беруть участь у бойових діях”.
“Так, наші воїни воюють не за гроші, але це не знімає з влади та суспільства права і обов’язку дякувати захисникам!” – наголошує гарант.
В уряді стверджують, що гроші на це в бюджеті Міністерства оборони є. “За рік заробітна плата військовослужбовців Національної гвардії України, Збройних сил України та Служби безпеки України збільшилася із 1700 грн до мінімум 8 тис. грн за місяць. Найвищий рівень оплати – для командирів (24 тис. грн). Уряд передбачив на фінансування армії 90 млрд грн.
З 1 лютого українські військові, які беруть участь у бойових діях, додатково отримуватимуть тисячу гривень за добу
Це безпрецедентна сума. Ми частково отримали допомогу від наших західних партнерів, у тому числі й так звані “оборонні засоби”. Але летальної і наступальної зброї нам не дали, тож справляємося самі”, – зазначив під час засідання уряду прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
Додаткова мотивація
Доплати нашим воякам, винагороди за знищену техніку можуть стати мотиваційним моментом. На це сподівається начальник Генштабу Віктор Муженко.
У четвер, 29 січня, він висловив надію, що це допоможе мобілізації, залучить до війська більше добровольців, а також додатково мотивуватиме тих, що вже перебувають у зоні АТО. А поки в Міноборони розробляють інструкції щодо реалізації позицій урядової постанови.
Проте зрозуміло, що українські військові на відміну від кремлівських маріонеток на Донбасі – не найманці, тож фінансовий аспект не можна розглядати як основний. Водночас зауважимо, що нині в Україні триває чергова хвиля мобілізації і що ворог різними методами намагається її зірвати. Російська влада вже дозволила українцям призовного віку перебувати на території РФ понад 90 днів. Путін навіть не приховує, що це робиться для того, аби заохотити українців до ухиляння від мобілізації. От тільки навряд чи українські патріоти підуть на такий крок…
 |
фото: facebook.com/ato.news |
А щодо останнього мотиваційного рішення української влади про винагороду за знищену ворожу техніку, то воно, звичайно, позитивне, але, знову ж таки, запізніле. Десять місяців українські вояки протистоять російській агресії в Донбасі.
Ще на початку війни були створенні добровольчі батальйони, волонтери весь цей час усіма можливими засобами допомагали нашим бійцям. І тільки зараз держава вирішила достойно віддячити своїм захисникам. А згадаймо, скільки часу наші “кіборги” перебували у справжньому пеклі в Донецькому аеропорту…
Що ж, тепер пильнуватимемо, чи не виникатимуть проблеми із доплатами військовим і чи “гонорари” за знищену техніку доходитимуть до адресатів. Один у полі не воїн, тому зрозуміло, що винагороди розподілятимуть серед підрозділів після успішних бойових операцій. В історії такі приклади вже були: під час Другої світової війни радянські солдати отримували доплати за успішні операції та за знищені німецькі танки, літаки, військові об’єкти тощо.
І в цьому найкраще виражена суть нинішньої ситуації. Звичайно, і я не проти того, щоби матеріально стимулювати наших бійців, але навряд чи можна назвати якусь суму людині, яка не є найманцем, через яку вона буде ризикувати своїм життям і здоров’ям.
Тож така ініціатива заслуговує позитивної оцінки, але в уряді повинні розуміти, що гроші не є якимось універсальним засобом стимулювання людей іти на фронт.
Маємо розуміти, що це не якесь ноу-хау. Під час Другої світової війни такі стимули були. І, в принципі, є базові критерії, за якими повинні робитись висновки для винагороди. Але, очевидно, це не повинно ставати способом заробітку. З історичної літератури знаємо, що льотчикам фіксували кількість збитих ворожих літаків. Якщо вдалу бойову операцію здійснювала група військових, то заслугу розподіляли між усіма.
Мають бути об’єктивні підтвердження знищення ворожої техніки, і дуже не хотілось би, щоб це було предметом зловживань окремих командирів.