Будь-які дипломатичні зусилля із врегулювання ситуації в Донбасі зводяться нанівець активізацією російських сил. З’являється все більше інформації про ймовірність повномасштабного російського вторгнення, а в РНБО щодня повторюють про “загострення конфлікту”.
Лише за неділю терористи 99 разів обстрілювали позиції сил АТО і населені пункти. Троє наших військових загинули, ще 66 отримали поранення. Є жертви і серед мирного населення.
“Внаслідок обстрілу з установки “Град” міста Вуглегірськ Донецької області загинуло двоє дітей – два хлопчики віком 7 і 16 років. 9-річну дівчинку з важкими пораненнями доставили в лікарню. Також обстріли терористів призвели до жертв серед мирних жителів у містах Мар’їнка, Красногорівка та Дзержинськ. Близько 7.45 бойовики здійснили черговий артобстріл міста Дебальцеве. В центр населеного пункту влучило 15 – 20 снарядів, поранено щонайменше 10 людей, зокрема 8-річну дівчинку. Багато осіб постраждали, є тяжко поранені діти. Зруйновані житлові будинки”, – повідомив 19 січня речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко.
Тому нині навряд чи варто далі говорити про порушення “режиму тиші”. Перемир’я померло так і не народившись. Навіть якщо поглянути на карту ситуації на сході, яку РНБО оприлюднює щодня, видно, що бойові дії тривають уздовж усієї лінії, що розмежовує території, контрольовані Україною та маріонетками Кремля. Було зрозуміло, що російські регулярні війська, присутні в Донбасі (а цьому є безліч документальних доказів), не можуть просто так чекати там на мир. Кремль не дозволить поразки своїх “республік”, домагатиметься нових домовленостей на вигідних для себе умовах.
У понеділок з’явилося повідомлення про вторгнення в Україну ще двох батальйонно-тактичних груп Збройних сил Російської Федерації. Кремль не зупиняється, незважаючи на свої великі втрати як у вояках, так і в техніці.
Планом Москви було розширити територію Новоросії, вигравши війну в Донбасі, а потім піти на Миколаїв, Харків, Одесу
Російська правозахисниця Олена Васильєва після повернення з Донбасу заявила, що лише за останні три дні армія Російської Федерації втратила 382 військових, ще близько 500 поранено. Загалом російські втрати за час війни в Донбасі складають понад 6 тисяч осіб. І це тільки ті, що змогли встановити правозахисники. Зазначимо, що російський блогер Олег Ярчук, який підраховує втрати російської армії на сході України, подає такі цифри станом на 19 січня: 5 586 – вбиті, 2 607 – поранені, 2 827 – зниклі безвісти.
Російський політолог, радник Путіна і екс-депутат Держдуми Сергій Марков у коментарі американському виданню The Daily Beast заявив, що застереження секретаря РНБО Олександра Турчинова про повномасштабну війну можуть стати реальністю.
“Деякі російські сили можуть бути задіяні, щоб допомогти армії Новоросії у випадку, якщо українські сили переозброяться і стануть наступати… Як мінімум двічі в серпні та вересні деякі російські Збройні сили були на українській території. Планом Москви було розширити територію Новоросії, вигравши війну в Донбасі, а потім піти на Миколаїв, Харків, Одесу. Десь півтора місяці тому я порадив, що замість Новоросії ми могли би просувати інтеграцію Донбасу назад в Україну”, – розповів Марков.
Нагадаємо, що російські ЗМІ писали про зміну пріоритетів Кремля, який не має фінансової можливості довгий час утримувати окуповані в Донбасі території. От тільки не йдеться про повернення Донбасу. Завданням Путіна є офіційне визнання Києвом його маріонеток – голів так званих ДНР і ЛНР Захарченка і Плотницького, контроль над регіоном, але його фінансування з українського бюджету.
Україна не планує наступати
Найгарячішою ситуація в останні дні традиційно була в Донецькому аеропорту. На вихідних там евакуювали всіх наших поранених бійців і провели часткову ротацію. Про це повідомив радник Президента і помічник міністра оборони Юрій Бірюков. У понеділок у першій половині дня російські бойовики дещо знизили там активність, але здійснювали обстріли в інших напрямках. Зокрема, обстрілювали українські позиції поблизу Маріуполя.
А от російська сторона вже звинуватила Україну у використанні бомбардувальників при обстрілі Донецька та Горлівки. “Авіація була готова і діяла для евакуації важкопоранених. Бойової авіації не застосовували”, – спростував звинувачення Андрій Лисенко.
Він звернув увагу на те, що в “ЛНР” заявили про створення власних повітряних сил (у складі двох літаків: штурмовика СУ-25 і тренувального Л-29). Наднапруженою є ситуація на територіях поблизу Донецького аеропорту. Запеклі бої відбувались у селищі Піски. В РНБО зазначають, що українські військові контролюють значну частину цього населеного пункту, але не весь.
Загалом у останні дні Росія розгорнула широкомасштабну інформаційну кампанію, мета якої – звинуватити Україну в загостренні конфлікту: начебто сили АТО стріляють по житлових кварталах, начебто Україна готується до наступу, начебто ми порушуємо мінські домовленості. Бойовики навіть заявляють, що вони “наполягають” на мирних перемовинах, але готові далі воювати, називаючи це не інакше, як констрнаступом.
Хоча навіть міжнародні спостерігачі від ОБСЄ вже відзвітували: бойовики спеціально обстрілюють Донецький аеропорт із житлових кварталів міста, аби спровокувати вогонь у відповідь.
“Коли в останні кілька днів стало зрозуміло, що бойовики не збираються дотримуватися мінських угод, було прийняте рішення, зокрема, про те, щоб звільнити ту частину території Донецького аеропорту, яку зайняли бойовики… Українські військові не планують наступальних дій, які перетинали б лінію розмежування, зафіксовану мінськими угодами”, – заявив у ефірі телеканалу “Дождь” Андрій Лисенко.
Битва заяв
Тим часом у Російській Федерації дотримуються іншої думки. Попри мінські домовленості 18 січня, російське МЗС поширило заяву, у якій ідеться про те, що аеропорт у Донецьку потрібно віддати так званим ополченцям.
Вона засвідчила, що попередні слова російських ЗМІ і політиків про “взяття” аеропорту “ДНР-івцями” були нісенітницею. Українські вояки й далі утримують летовище.
Також російське МЗС обурилося тим, що Путін начебто відправив Порошенкові “послання про необхідність виконання сторонами конфлікту “режиму тиші” і дотримання домовленості про відведення важкої артилерії від лінії зіткнення”, але не отримав жодної відповіді.
На це українське МЗС відповіло тим, що запропонувало Російській Федерації підписати графік імплементації мінських угод у редакції від 13 листопада і забезпечити припинення вогню з 19 січня.
У останні дні Росія розгорнула широкомасштабну інформаційну кампанію, мета якої – звинуватити Україну в загостренні конфлікту
Як побачимо, до справжнього перемир’я Кремль не готовий. Водночас Президент Порошенко в понеділок заявив, що Україна готова негайно скликати засідання тристоронньої контактної групи із врегулювання конфлікту в Донбасі та зустріч у “нормандському форматі”.
Нагадаємо, що чергові мінські перемовини мали відбутися минулого тижня, але цього не сталось. Окрім того, міністр закордонних справ України Павло Клімкін у інтерв’ю Kyiv Post зазначив, що переговори в “нормандському форматі” на рівні глав МЗС, заплановані на 21 січня, можуть не відбутися. Нині Росі робить усе можливе, щоб зруйнувати мінські домовленості.