Для того, щоб зупинити війну на Донбасі, вже використовували різні підходи. Тепер знову повернулись до так званого нормадського формату – Україна, Росія, Німеччина, Франція. Так, 5 січня у Берліні відбулась зустріч на рівні політдиректорів.
Україну на цих перемовинах представляв директор департаменту політики і комунікацій МЗС Олексій Макеєв, а Росію – директор другого департаменту країн СНД Віктор Сорокін. На момент здачі номера в друк не було відомо про результати цієї зустрічі, але зрозуміло, що на такому рівні важливих питань сторони не могли вирішувати.
Найважливішою метою цих переговорів була підготовка до зустрічі очільників МЗС чотирьох країн. А вона має відбутись у найближчі дні. Представник МЗС Франції Ромен Надаль, зокрема, напередодні заявляв, що саме для підготовки зустрічі міністрів він і їде до Берліна. Різні джерела повідомляють, що ймовірною датою цих перемовин може бути 8 або 9 січня.
Також нагадаємо, що наприкінці грудня Петро Порошенко анонсував перемовини у “нормадському форматі” на найвищому рівні 15 січня в Астані. Там він має зустрітись із Путіним, також мали б бути присутніми канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд. От тільки тепер двоє останніх заявили, що поїдуть в Астану тільки тоді, коли буде можливість прогресу, буде припинений вогонь на Донбасі і відведена важка техніка. Вочевидь, до середини січня сторони на різних рівнях шукатимуть цей прогрес.
За словами відомого політолога Володимира Фесенка, “нормандський формат” повернувся через те, що на нинішньому етапі перемовини зайшли у тупик. “Нема ніяких гарантій. У світовій практиці було безліч прикладів, коли перемовини щодо врегулювання таких конфліктів, як на сході України, тривали роками. Але в будь-якому випадку пемовини – це краще ніж війна. Все ж таки нині в нас не така війна, як була у серпні... Альтернативи немає: якщо не перемовини, то війна... Путін інколи дослухається до думки Меркель та Олланда”, – зазначає експерт, повідомляє “Главред”.
Тим часом терористи із “ДНР” заявили, що хочуть нового раунду перемовин у Мінську, і начебто готові навіть під час свят взяти в ньому участь.
Нагадаємо, Росія погодилась повернутись до перемовин у форматі чотирьох країн, але досі категорично виступає проти залучення США та Польщі до врегулювання ситуації.
Гарячий Донбас
А поки президенти готують один одному сюрпризи, на Донбасі не припиняються бойові дії. Бойовики за останні дні лише збільшили інтенсивність обстрілів.
“За останню добу в зоні АТО зафіксовано збільшення кількості збройних провокацій та обстрілів з боку бойовиків. Окрім стрілецької зброї терористи використовують проти позицій сил АТО танки та артилерію. Українські військові на провокації не відповідають, але в разі прямої загрози життю наших військовослужбовців терористи отримують адекватну відповідь...
Окрім цього бойовики продовжують перекидання на територію України живої сили та військової техніки з РФ. Зафіксовано пересування російських військовослужбовців контрактної служби, замаскованих під місцевих бойовиків – так званих ополченців.
У світовій практиці було безліч прикладів, коли перемовини щодо врегулювання таких конфліктів, як на сході України, тривали роками. Але в будь-якому випадку пемовини – це краще ніж війна
Крім цього, за даними розвідки, у районі н.п. Тельманове відмічено переміщення бойовиків, одягнених в українську військову форму нового зразка. Це може свідчити про підготовку провокацій. Найбільш неспокійною ситуація зберігається на Донецькому, Маріупольському та Луганському напрямках”, – повідомив 5 січня речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко.
В групі “Інформаційний опір” також повідомляють про ущільнення бойовиками своїх рядів. Вони готують позиції для засобів протиповітряної оборони. Також стало відомо, що на Донеччину прибули 120 “кадировців” із Чечні.
Використати перемир’я
Зазначимо, що на вихідних Президент Порошенко провів робочу нараду із силовиками, під час якої заявив: “Активізація терористів та їх спроби провокувати Збройні сили України потребують наших рішучих дій”. Водночас секретар РНБО Олександр Турчинов повідомив про те, що перетин через лінію зіткнення у зоні АТО буде обмежено до семи транспортних коридорів, а усі інші шляхи буде перекрито.
У понеділок, 5 січня, Порошенко на полігоні у Житомирській області передав армії більше 100 одиниць техніки, зокрема вручив сертифікати на 203-міліметрові і 121-міліметрові самохідні гаубичні комплекси, 82-міліметрові автоматичні гранатомети, штурмові гвинтівки “Форт”, два МіГ-29, два Су-27.
“Поки у нас йдуть активні бойові дії, у нас повністю відновлена боєздатність частин підрозділів, тому що на 5 вересня у нас залишалося 20% техніки від боєкомплекту. Сьогодні є 100%, є чим себе захищати. Тільки зараз у наших військових вже є системи контрбатарейної боротьби. Контрмінометної боротьби, снайперські гвинтівки, вони добре натреновані і ефективність дій українських військових на порядок вища. Ось так ми використовуємо це так зване перемир’я”, – заявив український гарант.