Незважаючи на те, що за останні кілька днів РНБО повідомляла про зменшення кількості обстрілів з боку бойовиків на Донбасі, говорити про встановлення справжнього перемир’я ще зарано.
Учора, 29 грудня, речник інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко повідомив про те, що за добу загинув один український військовий. Пізніше стало відомо, що терористи знову атакували аеропорт в Донецьку. Внаслідок цього загинуло троє “кіборгів”.
При цьому зазначимо, що саме зранку 29 грудня відбулася зустріч представників української армії з терористами в Донецьку. Там були присутні й представники ОБСЄ. Після неї бойовики заявили, що сторони ні про що не домовились, тому ще раз зустрінуться в такому ж форматі 31 грудня вже у Луганську.
Тим часом після певного успіху чергового раунду тристоронньої контактної групи в Мінську 24 грудня і наймасштабнішого обміну полоненими новий раунд перемовин знову затягується. Отож, українська сторона шукає різні способи врегулювання ситуації.
Переговірників буде більше
Потроху розкриваються нюанси недавнього візиту казахстанського президента Нурсултана Назарбаєва до Києва. Учора Петро Порошенко розповів, що 15 січня в столиці Казахстану Астані відбудеться зустріч у так званому “нормандському форматі”.
“Є домовленості про зустріч на найвищому рівні за участі канцлера Німеччини Ангели Меркель, президента Росії Володимира Путіна і президента Франції Франсуа Олланда”, – розповів український гарант під час прес-конференції в понеділок. І додав, що до перемовин із Путіним можуть долучитись США та ЄС.
Є домовленості про зустріч на найвищому рівні за участі канцлера Німеччини Ангели Меркель, президента Росії Володимира Путіна і президента Франції Франсуа Олланда
“Ми передбачаємо повернення до “женевського формату” за участі президента США Барака Обами, з яким я обговорював це питання, та нового керівництва ЄС Жан-Клода Юнкера і Дональда Туска, які теж висловили свою готовність”, – зауважив Порошенко.
Ось тільки високий статус переговірників ще не гарантує успіху, тому що спроб домовитись із Путіним було вже багато. А нині, поки український гарант і високопоставлені західні політики готуються до нових зустрічей із господарем Кремля, російські бойовики використовують час для перегрупування й нарощування сил. Про це повідомляють і в РНБО, і в групі “Інформаційний опір”.
Торгують статусом
На вже загаданій прес-конференції Петро Порошенко не взявся прогнозувати, коли на Донбасі настане справжній мир, але, на його думку, певні досягнення вже є.
“З 9 грудня, коли запроваджений режим артилерійської тиші, від обстрілів не загинув ні один солдат. Так, ми втрачаємо наших воїнів, коли вони гинуть на розтяжках, при зіткненнях з ДРГ, але режим припинення вогню працює, і не гинуть українські воїни. Працює не тільки режим тиші, а й мирний план, під час якого звільнено 1500 українських полонених, 150 на останньому тижні. Якби не було миру, невідомо, чи залишились би ці люди живими. Це також результат мирного плану. Чи хочемо ми війни – ні, ніхто не хоче”, – заявив Порошенко.
Щойно відбудуться перші наступальні операції від лінії зіткнення, як одразу ж буде запроваджений воєнний стан
“Війну дуже легко розпочати і дуже важко закінчити. Перший етап – припинення вогню потихеньку працює, ми маємо просто його укріплювати. Другий етап – гуманітарний – тільки зараз починає працювати. Далі є економічний етап, і ми маємо чітко забезпечити, що Україна не співпрацюватиме з підприємствами, які працюють на терористів.
Ключова позиція – політична – проведення місцевих виборів, що є пунктом 9-им мінського меморандуму. Той, хто буде обраний народом, а не захоплював владу зі зброєю в руках, буде нашим партнером, з яким ми будемо проводити переговори щодо особливостей місцевого самоврядування”, – пояснив Порошенко.
Як бачимо, Президент не відмовився від особливого самоврядування на Донбасі. Зрештою, незважаючи на гучні заяви гаранта, відповідний скандальний закон ВРУ ще не скасовувала. Водночас Порошенко зауважив: щойно відбудуться перші наступальні операції від лінії зіткнення, як одразу ж буде запроваджений воєнний стан.
Не всі полонені повернулись…
Минулого тижня вдалось обміняти 225 терористів на 150 українських військовополонених. При цьому, як пояснюють у СБУ, гарантією такого обміну став одіозний екс-голова адміністрації Кучми, кум Путіна Віктор Медведчук.
“Медведчук зайшов у переговорний процес, коли вже, по суті, процесу не було, коли домовленості вже були досягнуті. Але він мав бути на місці, щоб все відбулося так”, – пояснив радник голови СБУ Маркіян Лубківський у ефірі Громадського ТБ.
З його слів стає зрозуміло, що Медведчук і далі братиме участь у перемовинах щодо обміну полоненими. Нагадаємо: Президент Порошенко обіцяв до Різдва повернути всіх захоплених терористами людей. Але тут треба звернути увагу на те, що інформація про кількість полонених відрізняється в різних джерелах.
“Кількість людей, які зараз у полоні, за різними даними “зашкалює” за 800. За даними МВС, близько 300 осіб, згідно з даними СБУ – різниця приблизно в сотню, а за даними неурядових організацій – 800-900. Йдеться, зокрема, й про цивільне населення, яке потрапило в заручники до бойовиків на окупованих територіях Донецької та Луганської областей”, – розповів 29 грудня керівник аналітичного напрямку Української Гельсінської спілки з прав людини Олег Мартиненко, повідомляє “Укрінформ”.