Війна
Усі події року, що минає, потрібно розглядати на тлі російсько-української війни. Те, що відбувається в Донбасі, можна називати АТО, як це роблять політики, але від самої назви нічого не зміниться.
Росія порушила Будапештський меморандум і вторглася в Україну. За час конфлікту (за “стриманими” цифрами зі звіту ООН) станом на кінець листопада загинуло близько 4,5 тис. осіб, ще понад 10 000 отримали поранення. У РНБО всередині грудня заявили, що за час АТО загинуло 917 наших військових, а поранення отримали 3 318. У Центр обміну полонених недавно заявили про 635 українських військових, захоплених російськими бойовиками. Ще кілька сотень нині зниклі безвісти. Не забуваймо і про півмільйона мирних жителів, які, втікаючи від війни у спокійніші регіони, стали вимушеними переселенцями. Усі ці цифри змінюються щодня, і за кожною – нещастя родин.

Почалося все у квітні з сепаратистських шабашів на сході та півдні України за прикладом Криму. Якщо ситуацію в Харкові, Одесі, Дніпропетровську та низці інших міст вдалося стабілізувати й заспокоїти, то в Донецькій і Луганській областях диверсанти під проводом російських спецслужб зуміли розгорнути потужну терористичну організацію. Далі – референдуми і створення так званих ДНР і ЛНР. Росія, брязкаючи зброєю на дірявому кордоні, перекидала своїм терористам танки, артилерію, згодом на схід України ввійшли і підрозділи регулярної армії сусідньої країни. Цьому є безліч доказів, але Кремль не визнає своєї причетності.
Від початку АТО (оголошеного українською владою 14 квітня) вже було дві спроби перемир’я, друге на папері триває досі. Між перемир’ями українська армія зуміла відвоювати значну частину Донбасу. Ми навчилися воювати, світ дізнався про героїчних “кіборгів”, які обороняють аеропорт Донецька.
Підписанні у вересні в Мінську меморандум і протокол також поки нічого не дали. Ніяк не допоміг і скандальний закон про особливе самоврядування в окремих районах Донбасу, ухвалений ВРУ з ініціативи Президента Порошенка. Натомість терористи провели свої нелегітимні вибори.
9 грудня Порошенко оголосив так званий режим тиші, якого терористи також не дотримувалися. Нові мінські перемовини Кремль і його маріонетки всіляко відтягували впродовж грудня. Нарешті 24 грудня чергова зустріч контактної групи (ОБСЄ – Україна – Росія, а також представники терористів) відбулася. Ще одна зустріч має пройти 26 грудня. Сторони мають вирішувати питання повного припинення вогню, обміну полоненими, відведення важкої техніки. Та навіть якщо перемовини будуть успішними, потрібно ще подивитись, як бойовики виконуватимуть чергову порцію домовленостей.
У новий рік входимо з розумінням того, що потрібно вміти себе захистити. В Україні відновили призов, упродовж року відбулося три хвилі часткової мобілізації, ще три пройде у 2015-ому, починаючи з 20 січня.
Перемога року
Українці зуміли здолати режим Януковича. Ще 16 січня 2014-го в розпал Євромайдану екс-президент “нагнув” тодішній парламент і домігся ухвалення диктаторських законів.
Але протести тільки радикалізувалися, на вулиці Грушевського в Києві в середині січня почалися справжні бойові дії. Апогеєм Революції Гідності став розстріл майданівців 18 – 20 лютого, відтак вбили 86 мітингувальників. Загалом кількість жертв від грудня, за офіційними даними, – 98 осіб, яких ми пам’ятаємо як Небесну сотню.
21 лютого Янукович підписав із тодішньою опозицією угоду, але українці не дозволили їй втілитися. Диктатор разом із оточенням утік до Росії. 22 лютого ВРУ відсторонила Януковича, спікером і в.о. президента став Олександр Турчинов. Кілька місяців країною правила тимчасова влада.
Втрата року
Для анексії Криму Росія використала найвигідніший для себе момент – втечу Януковича і безсилля тимчасової влади в Києві.
Сепаратистські мітинги розпочалися на півострові ще в кінці лютого, тоді ж “зелені чоловічки” захопили будівлі кримських парламенту й уряду. Далі – блокування українських військових частин на півострові.
Тільки після завершення аншлюсу Путін визнав, що “зелені чоловічки” були російськими військами. Впродовж березня самопроголошена влада Криму проголосила незалежність, провела референдум щодо приєднання до Росії, а Держдума і Рада Федерації ратифікували відповідний договір.
Цивілізований світ не визнає цього злочину. В українському законодавстві Крим нині – тимчасово окупована територія. Після окупації з півострова виїхало близько 20 000 людей.
Повернення року
Однією з вимог Революції Гідності було повернення до Конституційної реформи 2004 року, адже у 2010-му підконтрольний Януковичу Конституційний Суд у сумнівний спосіб повернув Україну до президентсько-парламентської форми правління.
21 лютого цього року ВРУ ухвалила постанову про повернення Конституції в редакції 2004 року. Це рішення ухвалювали без обговорення та рішення комітетів, тож фактично його не міг підписати президент. Відтак наступного дня нардепи проголосували за закон про текст Конституції, у якому враховувались і зміни 2004 року.
Парламент знову отримав більше повноважень. Однак на цьому конституційний процес не припиняється: на черзі – децентралізація влади. З першої спроби проект змін від Порошенка не прийшов, тож наступний рік принесе зміни до Основного Закону.
Трагедія року
17 липня здригнувся весь світ – бойовики над Донецькою областю збили “Боїнг-777”, який належав “Малайзійським авіалініям” і летів із Амстердама в Куала-Лупмур.
Загинуло 298 людей, серед яких було найбільше громадян Нідерландів – 193. Одразу після теракту бойовики повідомили, що стріляли вони, але думали, що це був український літак. Після того, як став очевидним масштаб злочину, і бойовики, і Москва почали перекладати вину на Україну.
Терористи, які контролюють територію падіння “Боїнга-777” усіляко перешкоджали міжнародному слідству. Найвірогіднішою версією трагедії є збиття літака з території, контрольованої терористами, ракетою класу “земля – повітря”. Про це йдеться і в першому звіті, оприлюдненому Радою безпеки Нідерландів. Остаточна версія звіту з’явиться до липня 2015-го.
Відмова року
Україна відмовилася від позаблокового статусу. За відповідний закон, який вніс Президент, 23 грудня проголосувало 303 нардепи.
Однак це не означає, що Україна швидко стане членом НАТО. У законі нема такого пункту, натомість є розпливчасте формулювання про “поглиблення співпраці з НАТО з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства в цій організації”. Але навіть це викликало незадоволення в Москві.
Зрозуміло, що для вступу в НАТО потрібно проводити реформи в армії. Також для того, щоб подати заявку на вступ у Альянс, потрібно провести референдум. Тож все це триватиме роки. В самому НАТО поважають рішення України відмовитися від позаблоковості, але натякають, що швидкого вступу не буде.
В’язні року
Якщо в попередні два роки Янукович утримував в українській в’язниці Юлію Тимошенко, то у 2014-ому Кремль знайшов в’язня для своєї тюрми – українську льотчицю Надію Савченко. Перебуваючи в СІЗО, вона стала першим номером виборчого списку “Батьківщини”.
Надія Савченко пішла добровольцем у АТО, потрапила в полон терористів у червні, а на початку липня її переправили в Росію. Там її звинувачують начебто у причетності до загибелі двох російських журналістів під Луганськом. Відповідно до міжнародного права, Савченко є військовополоненою. РФ відмовляється повертати її додому.
В знак протесту українка оголосила безстрокове голодування. Також у російській в’язниці перебуває український режисер Олег Сєнцов, заарештований ФСБ у травні у Криму. Росія інкримінує йому підготовку терактів.
Ротація року
Верховна Рада восьмого скликання є особливою з багатьох причин. По-перше, попередній склад не відбув повністю свій термін – Президент розпустив Раду-7, відтак нових парламентарів обирали на позачергових виборах в умовах війни.
По-друге, через бойові дії на сході та втрату Криму у кількох регіонах парламентські вибори не проводили, що відповідно вплинуло й на склад ВР. У перший день роботи нової Ради присягу зачитали всього 399 депутатів, а зараз народними депутатами є 422 особи. Втрати найбільше зачепили колишніх “регіоналів” – лише Крим міг дати 12 прихильників влади Януковича. Хоча їх і в цьому скликанні виявилося немало – 40 депутатів у “Опозиційного блоку” плюс дві депутатські групи (сумарно 38 депутатів), до яких в основному увійшли представники попередньої більшості. Зрештою, саме один із екс-“регіоналів” досі залишається найдосвідченішим парламентарем – Юхим Звягільський був депутатом усіх восьми скликань.
Поза тим саме восьма Рада має найбільший коефіцієнт оновлення (67%), із попереднього скликання нардепами залишилися 148 депутатів (33%).
По-третє, у парламенті немає комуністів. Взагалі цей рік надовго запам’ятається функціонерам із КПУ – Мін’юст пробує через суд заборонити партію. Можливо, тим і не звикати, адже у 1991-ому їх уже забороняли, а в 1993-ому партія відновилася. Однак із чим значно важче змиритися послідовникам Симоненка, так це із втратою електорату.
По-четверте, у Раді є фракції, весь склад яких (або ж весь за винятком кількох осіб) уперше потрапив до парламенту. Передусім це стосується депутатів від “Самопомочі” (100% якої ніколи раніше не були депутатами ВР) та Радикальної партії Олега Ляшка (95%). Взагалі із першою пов’язано кілька нюансів. Партія асоціюється зі Львовом, хоча найбільшу підтримку здобуває серед киян, її лідер йде в кінці списку, відтак залишається мером Львова. Подібна ситуація із “радикалами”, результат яких в основному тримається на постаті Олега Ляшка.
По-п’яте, цей парламент є найбільш “жіночним” і, водночас, найбільш “войовничим” в історії України – у Раді-8 аж 48 жінок і ледь менше десятка людей у камуфляжі.
Ще однією особливістю Верховної Ради поточного скликання є наявність конкретної програми діяльності: п’ять партій, які в сумі дають більше 300 голосів, підписали коаліційну угоду, що описує ключові реформи, якими мають зайнятися депутати.
Фініш року
Цьогоріч уперше в історії України президентські вибори завершилися в один тур. За пост глави держави змагалися два десятки людей, перемогу ж здобув Петро Порошенко, який набрав майже 55% голосів. Найближче до нього підібралися Юлія Тимошенко (12,8%) та сенсація цих виборів – Олег Ляшко (8,3%).
Ще за півроку до того Петро Порошенко мав невисокі рейтинги серед виборців. Головна “президентська” інтрига полягала в тому, чи зважиться трійка майданівських революціонерів (А. Яценюк, О. Тягнибок та В. Кличко) висунути на вибори когось одного, чи підуть усі.
Одразу після виборів Порошенко пообіцяв розпродати свій бізнес та розпустити Раду. Друге вдалося зробити вже через три місяці, а от покупців на активи Президента досі не можуть знайти.
Очищення року
У вересні Верховна Рада прийняла закон “Про очищення влади”. Із того часу під лезо люстрації потрапили 374 посадовці, більшість з яких звільнили через те, що у часи президентства Януковича вони займали значні посади.
Процес обговорення і зміни закону супроводжувався популярним народним флешмобом – trashbucketchallenge: політиків та чиновників просто на вулиці запихали у смітники. Люстрацію неодноразово оскаржували у судах, одному працівнику прокуратури навіть вдалося поновитися на посаді після звільнення.
Зараз аналізом люстраційного закону займається Конституційний Суд, а у Генпрокуратурі не полишають надій або переписати цей текст, або написати замість нього новий, ліберальніший. Навіть у Венеціанській комісії очікують, що до березня 2015-ого в Україні з’явиться інший закон, на підставі якого очищуватимуть владу.
Підпис року
Улітку Петро Порошенко зробив те, на що не наважився його попередник. У червні український президент підписав Угоду про асоціацію з Європейським Союзом.
Політичну частину цього документа завізували ще у березні, однак найціннішою у тексті є економічна складова. Аби документ став чинним, потрібно, аби його текст ратифікували парламенти усіх членів ЄС, Європарламент та Верховна Рада. Депутати останніх двох ще 16 вересня синхронно погодили текст. А із 28 країн ЄС це зробили наразі лише 13.
Деякі частини Угоди почнуть діяти раніше. Хоча не обійшлося і без впливу Росії, яка після підписання документа висунула до нього низку зауважень і домоглася відтермінування дії розділу, що стосується Зони вільної торгівлі, аж до першого січня 2016 року.
Піке року

Від початку року гривня подешевшала майже на сто відсотків. Восени національна валюта кілька разів оновлювала антирекорд “легкості”. Якщо ще на початку року за долар давали 7,99 гривень, то зараз, за офіційним курсом, – більше 15 гривень.
Історичний мінімум зафіксували 22 грудня, коли долар коштував 15,86 гривень. Довгий час в обмінниках просто неможливо було купити доларів. Не допомагали й валютні аукціони, які влаштовував НБУ. Зрештою глава Нацбанку Валерія Гонтарева змогла у цьому переконатися, коли сама спробувала придбати валюту. Питання про відставку першої жінки-глави НБУ піднімалося у парламенті чи не кожного пленарного тижня.
Песимісти бояться, що піке гривні ще не завершилося і наступного року нас чекатимуть нові рекорди – мовляв, уряд у бюджеті на наступний рік заклав курс на рівні 22 гривень за долар. Однак в уряді запевняють, що вище 17 гривень долар не підніметься.
Протистояння року
Можна це назвати й третьою газовою війною. Тільки відбувалася вона не взимку, а впродовж майже шести місяців. Посеред червня “Газпром” припинив постачання газу до України.
До того суперечка щодо справедливої ціни обмежувалася лише взаємними звинуваченнями. “Газпром” підняв ціну на газ до 485 доларів, а Київ довгий час не мав коштів заплатити навіть за спожитий ще у 2013-ому. Обидві сторони подали позови до Стокгольмського арбітражу, але той ще не скоро скаже своє рішення.
У жовтні, після кількох місяців переговорів та ультиматумів, Україна та Росія таки домовилися відновити газову дружбу – принаймні на зимовий період. Однак вже весною можемо стати свідками нового енергетичного протистояння. Позитивним моментом цієї історії є намагання уряду збільшити постачання газу із Європи.
Кабінет року
У 2014-ому українці застали три уряди, два з яких очолив Арсеній Яценюк. Усе найцікавіше пов’язане саме із нинішнім Кабінетом Міністрів.
По-перше, в цьому уряді є міністр інформації. Самого міністерства ще немає, хоча воно вже породило чимало жартів і натяків на Орвела. По-друге, до складу цього Кабміну увійшли кілька іноземців: грузин Олександр Квіташвілі очолив Міністерство охорони здоров’я, литовець Айварас Абромавічус – Міністерство економічного розвитку і торгівлі, а американка Наталія Яресько – Міністерство фінансів.
Окрім них до реформ в Україні долучать ще кількох грузинів. Екс-міністр МВС Грузії Ека Згуладзе вже призначена заступником Арсена Авакова, і надалі саме вона куруватиме реформу ДАІ. Українське громадянство також отримали Давид Сакварелідзе та Гізо Углава, які в себе на батьківщині займалися реформою прокуратури.
Експерти сподіваються, що саме завдяки присутності іноземців врешті вдасться запустити процес реформ.
Фото: facebook.com/Batkivshchyna, facebook.com/theministryofdefence.ua, AP, en.ria.ru, Getty Images, EPA-UPG, Reuters (2), espreso.tv, tsn.ua, studway.com.ua, coruption.net.