Усі вже давно зрозуміли, що неможливо бути рівноправним союзником Кремля, а ситуація з анексією Криму та воєнним вторгненням у Донбас стала наочною демонстрацією того, як у Москві зважають на державні кордони.
Тепер і багаторічні друзі Володимира Путіна – президент Білорусі Олександр Лукашенко і президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв – не можуть не думати про те, як убезпечитись від Російської Федерації. Звичайно, про демарш і розворот проти Росії ніхто не говорить, але багатовекторну політику вони вже демонструють.
І все це на тлі того, що економіка Росії тріщить по швах, а протиріч у Євразійському Союзі, до складу якого входять Російська Федерація, Білорусь і Казахстан, усе більше. І Лукашенко, і Назарбаєв розуміють, що потрібно рятувати економіки своїх держав.
Білоруський президент відвідав українську столицю в неділю, 21 грудня. Ще за тиждень до цього він заявив, що “не потрібно молитися на Росію”. “Ми не можемо весь час молитися на одну Росію, хоч це і братська для нас країна. Бо, як бачите, один цей ринок обвалився – і ми слідом полетіли”, – заявив Лукашенко.
А майже перед самим візитом Білорусь перевела в долари ціни на експортовані до Російської Федерації продовольчі продукти. Після візиту стало відомо, що митні органи Білорусі перекрили транзит до Росії електроніки з Калінінградської області.
Ми не можемо весь час молитися на одну Росію, хоч це і братська для нас країна. Бо, як бачите, один цей ринок обвалився – і ми слідом полетіли
Щодо самої зустрічі Лукашенка з Порошенком у Києві, то вона минула без журналістів. Про перебіг перемовин повідомили прес-служби двох президентів. За їхньою інформацією, сторони обговорили товарообіг між країнами, співпрацю в паливно-енергетичній сфері та сфері безпеки, міжрегіональному співробітництві та в галузі машинобудування. Також сторони домовилися про створення спільного українсько-білоруського телеканалу. Окрім цього, Порошенко пообіцяв сприяти покращенню відносин між Білоруссю та ЄС у рамках Східного партнерства.
Звичайно, президенти згадали про Мінськ як майданчик для перемовин тристоронньої контактної групи щодо ситуації в Донбасі. Порошенко подякував Лукашенкові за посередництво. “Треба тобі щось буде від Білорусі – кажи. Ми за добу все зробимо, що попросите!” – заявив Лукашенко.
Варто зауважити, що посередницька робота Лукашенка вигідна для нього самого. Завдяки їй він за останні місяці зумів покращити свій імідж на Заході. Натомість тепер (після візиту в Київ) у терористичній “ДНР” заявляють, що сумніваються в Мінську як нейтральному майданчику.
 |
фото: president.gov.ua
|
Як би не було, але свої послуги як посередника у вирішенні воєнної кризи в Донбасі запропонував і Нурсултан Назарбаєв. “Звертаюсь і до Росії, і до України із закликом знайти компроміс, аби вийти з цієї ситуації зі збереженням територіальної цілісності України”, – заявив Назарбаєв у Києві. Він додав: “Мінські домовленості підтримуються всіма, зокрема і Росією, і європейськими державами”.
За його словами, конфронтація та санкції – “дорога в глухий кут і вихід у нікуди”. Така позиція більше схожа на простий піар казахського президента у світлі війни в Донбасі. Нічого конкретного він не сказав, але цього і не варто було очікувати. Сторони домовилися про активізацію економічної співпраці. Зокрема, стало відомо, що Казахстан постачатиме в Україну вугілля.
Загалом візити і Лукашенка, і Назарбаєва в Україну – це, радше, зондування ґрунту. Експерти кажуть, що ці президенти шукають шляхи виходу з-під впливу Кремля. “Назарбаєв – це політик, до якого серйозно дослухається Путін. Сам факт його візиту в Київ свідчить, що російська політика консолідації союзників дає тріщину”, – зазначає керівник Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, інформує Радіо Свобода.
Розуміємо, що геополітична ситуація на пострадянському просторі змінюється, але навряд чи можна очікувати надто різких рухів у цьому напрямку. Тому потрібно далі стежити, як розвиватимуться відносини колишніх радянських республік і який тиск чинитиме Москва, що досі вважає себе метрополією.
Тепер перед Україною інша місія – стати на пострадянському просторі взірцем того, як демократизація “совка” може призвести до становлення успішної конкурентної країни
“Ми навіть не помічаємо, як на наших очах помирає цілий міждержавний союз. Величезне пострадянське утворення СНД – Митний союз – ЄАЕС помирає в конвульсіях під постріли “Градів” у Донбасі, галас москвичів у чергах зі знеціненим рублем, миготіння стрілок на нафтових біржах. Назарбаєв вирішив раптом відвідати Київ і стати прозахідним українсько-російським миротворцем.
Лукашенко перед тим, як приїхати до Києва, повернув митний контроль на всьому білорусько-російському кордоні та заявив про доларизацію російсько-білоруських відносин. Киргизтан просто передумав вступати до ЄАЕС. Надій на виживання СНГ – МС – ЄАЕС уже нема. Бодай перед смертю цього уламка радянської доби скажімо чесно – його розвалила Україна. Розвалила своїм прагнення відійти від “совка”, своїми Майданами і свободами. Розвалила, навіть не докладаючи особливих зусиль, а просто обравши інший шлях і спровокувавши сумніви в душах євроазійців.
Тепер перед Україною інша місія – стати на пострадянському просторі взірцем того, як демократизація “совка” може призвести до становлення успішної конкурентної країни”, – пише на своїй сторінці у Facebook політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.