Україна має намір відмовитись від позаблокового статусу. Про це Президент Петро Порошенко заявив цього тижня під час візиту до Польщі.
А одразу після повернення в Україну вніс до парламенту відповідний законопроект. Гарант визначив документ як невідкладний для позачергового розгляду ВРУ. Тож можна очікувати, що вже 23 грудня нардепи проголосують це питання.
Однак потрібно розуміти, що це ще не означатиме швидкого вступу України до НАТО. Як уже заявляли в Північноатлантичному альянсі і як говорив сам Порошенко, Україну ще не чекають у НАТО. Для цього потрібно вирішити багато питань, зокрема модернізувати нашу армію. Та й у розпал фактичної війни з Росією на Донбасі нас у Альянс ніхто не візьме.
Саме ситуація на Донбасі залишається найактуальнішим питанням для Президента. Хоч у РНБО в останні дні і заявляють, що ескалації конфлікту немає, що інтенсивність вогню з боку терористів зменшується, зрозуміло, що російські бойовики не дотримуються режиму тиші.
Порошенко у Польщі навіть обмовився, що через загострення ситуації 18 грудня мало відбутись екстрене засідання РНБО. Пізніше в Адміністрації Президента пояснили, що насправді в четвер відбулась підготовча нарада до засідання РНБО, яке відбудеться сьогодні, 20 грудня.
А тим часом невідомою залишалась дата чергової зустрічі тристоронньої контактної групи в Мінську. Порошенко повідомляв, що вона може відбутись завтра, 21 грудня. При цьому вчора відбулась скайп-конференція у рамках контактної групи. Такий вид зв’язку анонсували терористи з “ДНР”. Українська сторона підготовку до скайп-конференції не коментувала.
Україну ще не чекають у НАТО. Для цього потрібно вирішити багато питань, зокрема модернізувати нашу армію. Та й у розпал фактичної війни з Росією на Донбасі нас у Альянс ніхто не візьме
Російські ЗМІ 19 грудня увечері цитували одного з лідерів терористичної “ДНР” Дениса Пушиліна, який заявив, що в ході відеоконференції з Києвом за посередництва ОБСЄ не вдалося домовитися ні про конкретну дату проведення чергового раунду переговорів з мирного врегулювання, ні про його порядок денний.
На момент здачі номера в друк інформації від інших учасників скайп-конференції ще не було. В цій ситуації слід розуміти, що кремлівські маріонетки знову намагаються затягнути переговорний процес і не збираються припиняти вогонь. Водночас зависає питання масштабного обміну полоненими.
Відомо тільки, що президент Білорусії Лукашенко завтра відвідає Київ і зустрінеться з Порошенком. Саме Лукашенко зараз є основним організатором переговорного процесу між Україною та Росією з її ж терористами.
Тут зазначимо, що глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр також висловлював сподівання на те, що перемовини в Мінську відбудуться 21 грудня. Заходу нині потрібні будь-які ознаки деескалації конфлікту.
Брехня Путіна
Тим часом Путін не надто переймається тим, що потрібно виконувати мінські домовленості.
Цього тижня на щорічній підсумковій прес-конференції він заявив, що українська влада проводить на Донбасі каральну операцію і що російських найманців там нема, бо росіяни, які воюють на сході України, начебто не отримують за це грошей, а роблять це “за покликом серця”. Ось така версія господаря Кремля… А загалом він говорив про те, що багато моментів відірвані від реальності.
Водночас у Держдумі вже пропонують створити спеціальний фонд так званим “російським добровольцям”, які воюють в Україні. З такою ініціативою виступив представник партії “Единая Россия” Франц Клінцевич.
Я не вірю в дипломатію щодо РФ. Не вірю, що вони підуть, злякавшись тиску наших союзників. Тільки сильна українська армія змусить їх забратися з нашої території
А от у РНБО України й далі переконують, що Росія не припиняє перекидати техніку і солдатів на Донбас.
Раніше повідомлялось, що російські куратори продовжують підпорядковувати бойовиків єдиному керівному центру. Це підтверджують і в групі “Інформаційний опір”. “В Петровському районі Донецька після суттєвого нарощування в ньому чисельності “легітимних бойовиків” “ДНР” (підпорядкованих керівництву терористів на чолі із Захарченком) спостерігається різке зниження активності інших бандформувань”, – пише на своїй сторінці у Facebook координатор “Інформаційного опору” нардеп Дмитро Тимчук.
Зірвати мобілізацію
Дмитро Тимчук повідомляє про те, що російська розвідка планує зірвати мобілізацію до українського війська. “Структури інформаційно-психологічних операцій (ІПсО) ГРУ ГШ ЗС РФ і ФСБ РФ отримали завдання на проведення широкомасштабної інформаційної операції зі зриву чи суттєвого перешкоджання запланованого в Україні четвертого етапу мобілізації. Завдання – створити негативне тло навколо антитерористичної операції”, – зауважує він.
Для цього використовуватимуть як російську агітаційну пропаганду, так і матеріали українських журналістів. У цьому контексті секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що потрібно боротись не лише з російською пропагандою, а й із українськими каналами, які контролюються Кремлем.
Тут зазначимо, що 18 грудня Турчинов провів нараду з військовими та силовиками у зоні АТО. А в нещодавньому інтерв’ю
ЛігаБізнесІнформ він наголосив на тому, що єдиним механізмом змусити російських бойовиків виконувати будь-які домовленості є сильна українська армія і сильна країна. “Я не вірю в дипломатію щодо РФ. Не вірю, що вони підуть, злякавшись тиску наших союзників. Тільки сильна українська армія змусить їх забратися з нашої території”, – певен секретар РНБО.
Захід чекає…
Нині загалом дуже показовою є позиція Заходу щодо українського питання.
Ще до візиту в Польщу Порошенко знав, що президент Європейської ради Дональд Туск не запросив його на саміт ЄС. В оточенні нашого гаранта вдавали, що нічого особливого не сталося і що Порошенко навіть не думав їхати на саміт, але ЗМІ повідомляють, що насправді в Адміністрації Президента до останнього чекали запрошення…
Чому не запросили? Це був перший саміт ЄС для Туска на посаді президента Європейської ради. Як пише “Європейська правда”, Туск просто не ризикнув видатись надто заангажованим українським питанням. Адже нині загалом в ЄС наростає хвиля невдоволення тим, що в Україні досі не проводять обіцяних реформ. Наша країна поступово втрачає довіру Заходу.
При цьому зазначимо, що саміт ЄС завершився достроково. У четвер, 18 грудня, лідери ЄС обговорили всі питання і після спільної вечері вирішили наступного дня вже не збиратись. Вечеря була присвячена українському питанню, але в заключному документі саміту нашій країні відвели тільки два абзаци: нагадали, що в грудні виділили нам 500 мільйонів євро допомоги, пообіцяли її продовжити, але тільки за умови виконання Україною вимог МВФ. Крім того, пообіцяли збільшити гуманітарну допомогу жителям Донбасу.
Тут потрібно наголосити, що 18 грудня в ЄС затвердили додаткові санкції щодо Криму і Севастополя. Європейські компанії більше не зможуть купувати нерухомість на півострові, інвестувати в його економіку, а кораблі з ЄС не заходитимуть в кримські порти. Це така запізніла реакція на анексію Криму Росією…
Водночас у ЄС все частіше можна почути думки, що не потрібно посилювати санкцій щодо РФ. У Євросоюзі, зрештою, як і в США, нині, коли російська економіка тріщить по швах, говорять про те, що посиленням санкцій можна ще більше розлютити Путіна, який і так неконтрольований.