Кінець минулого тижня ознаменувався важливими подіями, що сталися за океаном і безпосередньо стосувалися нашої країни. Обидві палати Конгресу США підтримали “Акт на підтримку свободи в Україні”.
Точніше, Сенат (верхня палата) і Палата представників проголосували за свої, одинакові за змістом, варіанти законопроекту, після чого був складений і узгоджений єдиний документ. Україна майже перебувала на порозі того, щоб стати 16-им союзником США поза межами НАТО.
Як пояснювали експерти, зокрема, український політтехнолог Тарас Березовець, такий статус передбачає отримання прямої військової допомоги від Сполучених Штатів, як це, до прикладу, відбувається з Ізраїлем.
Але, як виявилось, із узгодженого законопроекту цей важливий для нас пункт викинули. Та Україна може отримати чимало переваг і від тих, що залишилися. До прикладу, законопроект передбачає можливість надання Україні військової техніки та послуг, зміцнення енергетичної безпеки, витрати на розвиток громадянського суспільства, а також посилення санкцій щодо Росії.
Щоб документ став законом, його повинен підписати президент США Барак Обама. На це в нього є 10 робочих днів. Документ уже передали в Білий дім на підпис. Але, відповідно до американських законів, якщо законопроект надійшов до президента менше ніж за 10 днів до закінчення сесії Конгресу, він може протримати його в себе до закриття сесії. Таким чином навіть без накладення вето документ вважатиметься відхиленим – так зване кишенькове вето. Нагадаємо, що нинішній склад Конгресу вже завершує свою роботу, а новий почне працювати в січні.
Як поведеться Обама – невідомо, але він не підтримував цього законопроекту. Минулого тижня (саме перед тим, як Сенат США одноголосно ухвалював “Акт на підтримку свободи в Україні”) Барак Обама заявив, що не треба поспішати з новими санкціями щодо Росії та діяти лише спільно з ЄС.
“Уявлення про те, що ми можемо просто розширювати санкції далі й далі, а в підсумку Путін передумає, – я думаю, це прорахунок. Усвідомлення того, що ЄС і США займатимуть спільну позицію протягом тривалого часу, зрештою змусить Володимира Путіна прийняти стратегічне рішення. Якщо вони побачать, що нема жодних тріщин у коаліції, то згодом ви станете свідками того, як вони скажуть, що вартість санкцій для їхньої економіки перевищує будь-які стратегічні вигоди, які вони отримують”, – сказав американський президент, інформує
BBC-Україна.
Йому неважко просто підписати документ і далі робити точнісінько те ж, що він робив. Не думаю, що він має велике значення. Це, радше, моральна перемога для тих, хто хотів би бачити більше тиску та санкцій
Зазначимо, що в узгодженому Конгресом США варіанті законопроекту формулювання щодо санкцій проти Росії теж зазнали певних змін. А на що тепер може чекати Україна?
“Упродовж 60 днів після набуття чинності закону президент США має подати до Конгресу перелік необхідного військового майна та послуг, а також розрахунки щодо термінів проведення відповідних робіт. Із цією метою Держдепартаменту США виділяють 350 мільйонів доларів, які будуть доступні для використання до кінця 2017 року (100 мільйонів доларів у 2015 фінансовому році, по 125 мільйонів у 2016 та 2017 відповідно).
Для зменшення залежності України від експорту енергоносіїв США допомагатимуть уряду нашої країни в розробці середньо- та довгострокових планів із підвищення енергоефективності й виробництва енергії. З цією метою на 2016 – 2018 роки передбачені видатки в розмірі 50 мільйонів доларів”, – так в українському МЗС пояснили переваги від закону, якщо його підпише Обама.
В нинішній ситуації розуміємо, що Україна стала заручником протистояння американських парламентарів (республіканці голосували разом із однопартійцями президента – демократами) та адміністрації Обами, і нічого хорошого для нас це не передбачає. Україна нині не має часу чекати, поки політики у США владнають свої конфлікти. Навіть те, що Конгрес голосував за законопроект у останні дні роботи нинішнього скликання, говорить саме за себе. Тим часом Барак Обама демонструє себе як слабкий лідер, який не готовий стати в жорстку конфронтацію до Путіна.
“Законопроект не лімітує можливості президента скасовувати санкції, як і не вимагає від нього постачати зброю. Він лише зобов’язує президента регулярно звітувати перед Конгресом про свої рішення. Отже, я не впевнений, що президент накладе вето. Я думаю, йому неважко просто підписати документ і далі робити точнісінько те ж, що він робив. Не думаю, що він має велике значення.
Це, радше, моральна перемога для тих, хто хотів би бачити більше тиску та санкцій, а також більше допомоги для України з боку США. Його значення передусім символічне”, – зазначає директор Інституту Кеннана Метью Роджанскі, інформує
“Німецька хвиля”.