Сьогодні в Україні повинні сформувати новий уряд. Ми вже маємо Президента, прем’єра та спікера ВРУ. Тому сьогоднішня роздача міністерських портфелів фактично мала б завершити постмайданівське будівництво нової влади. От тільки не все так гладко, як про це говорять основні політичні гравці…
На перший погляд контроль над кожним окремим міністерством – це завжди бажаний куш для партій, але якщо брати до уваги, що новий-старий прем’єр Арсеній Яценюк назвав попередній Кабмін “урядом камікадзе”, то що вже казати про нинішні виклики.
Довгого розкачування, кивання на попередників чи інших відмазок громадяни політикам не пробачать! Відповідальність тільки зростає, адже надворі – зима, на сході країни – війна, а на Заході – завжди співчутливі, але вибагливі союзники…
“1 грудня 2014 року має дати нам завтра новий уряд, який повинен відповісти на всі виклики сьогодення та знайти рішення невирішених за 23 роки проблем, тобто захистити незалежність. Хто це робитиме? Які міністри? Ті, що себе “презентували” на телебаченні? Іноземці, про яких говорив Президент? Чи є в Україні фахівці-патріоти, готові взяти на себе таку відповідальність, і хто вони?
Все це ми побачимо, хоча вже стає зрозумілим, читаючи прізвища людей, які можуть претендувати на посади в Кабміні, навіть у Верховній Раді, що ці кандидати на посади не викликають великого оптимізму. Зима – це свято Миколая і Новий рік, коли трапляються дива, в них вірять діти, і так хочеться нам, дорослим, вірити, що майбутній уряд з коаліцією здатні та зможуть”, – написав на своїй сторінці у Facebook директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
Не забуваймо, що вже сформована коаліція нині також має визначатись із розподілом парламентських комітетів. Тому, навіть незважаючи на ймовірний спокій на обличчях наших політиків, не все так спокійно на українському політичному олімпі. «Торги» за комітети тривали до останнього дня.
Публічна відмова
Нема сенсу в черговий раз аналізувати потенційних урядовців чи можливі схеми залучення до Кабінету Міністрів іноземців. Дуже скоро ми побачимо повну картину, і тоді можна буде попередньо оцінити якість нової виконавчої влади в Україні. А зараз потрібно звернути увагу на деякі процеси, які відбувалися останніми днями серед коаліціянтів.
 |
Львів. Грудень 2013 року (фото: прес-служба ЛМР (Юрко Дячишин)) |
Представники парламентської більшості вирішили публічно з’ясувати стосунки. На сайті “Народного фронту” з’явилася заява, в якій ішлося про те, що “для втілення децентралізації в уряді на посаді першого віце-прем’єр-міністра має працювати міський голова Львова Андрій Садовий”, а також про те, що таку ініціативу підтримує як партія Яценюка, так і президентська сила.
От тільки депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Лещенко пізніше повідомив, що це не зовсім правда. “Сказане в заяві ніяк не ідентифікованого керівництва фракцій “Народний фронт” та “Блок Петра Порошенка” є особистою ініціативою невідомих нам фізичних осіб”, – написав він у Facebook.
Зрештою, сам мер Львова категорично заперечив можливість своєї роботи в уряді. “Одразу після виборів я з Президентом в присутності пана Яценюка обговорював мої можливі призначення в уряд. Я чітко повідомив, що моє нинішнє становище виключає це. Я є чинним міським головою Львова, несу повну відповідальність за ситуацію в місті до кінця каденції і не маю на кого її перекласти”, – заявив Андрій Садовий.
Які насправді амбіції має Садовий, покаже час, але нині йому не вигідно брати на себе надто велику відповідальність
Те, що мера Львова не буде в цьому уряді, було зрозуміло. Експерти вже не раз заявляли про його великі апетити, якщо говорити про майбутні президентські вибори. Які насправді амбіції має Садовий, покаже час, але нині йому не вигідно брати на себе надто велику відповідальність. З одного боку, дивує те, що фактичний лідер партії, яка набрала понад 1,7 млн голосів на парламентських виборах, відмовляється від того, аби втілювати програму своєї сили в Кабінеті Міністрів, з іншого – у кожного своя гра.
Як би там не було, але міський голова Львова публічно запропонував, щоб першим віце-прем’єром стала співзасновниця компанії Horizon Capital Наталія Яресько. Вона народилась у США, проте останні 20 років живе в Україні. Нагадаємо, що її прізвище фігурувало серед тих кандидатур, які, за повідомленнями ЗМІ, підібрала для нового уряду консалтингова компанія WE Partners.
Комітетів на всіх не вистачить
Та якщо повертатись до того, що Андрієві Садовому пропонували посаду першого віце-прем’єра, то в цьому контексті цікавими будуть коментарі депутата від “Народного фронту” Вікторії Сюмар.
“Сьогодні є шанс (для змін): або ми це зробимо за наступні півроку, або не зробимо. Тому завдання – щоб в уряді були: по-перше, представники всіх політичних сил, які мають представництво в парламенті, проєвропейські, звісно, які входять у коаліцію; по-друге, щоб це були фахівці, які знають, що робити, як і які мають вже історії успіху… Садовий – один із тих, хто має таку історію успіху, очевидно, йдеться про Львів. І очевидно, що в нього є дуже серйозне бачення з приводу реформування системи місцевого самоврядування. Це дійсно час, коли треба це втілити”, – заявила нардеп, повідомляє
“Українська правда”.
З її слів, “Народний фронт” на політраді обговорював таку можливість 30 листопада і радився з керівництвом фракції «Блоку Петра Порошенка», зокрема з Юрієм Луценком. “Але взагалі із “Самопоміччю” постійно йдуть розмови про їхнє представництво в Кабміні. І постійно, на жаль, лунають заяви про сім комітетів у відповідь”, – додала Вікторія Сюмар.
 |
фото: batkivshchyna.com.ua |
Зрозуміло, що керівництва сімома з 27 парламентських комітетів “Самопоміччю” її союзники по коаліції не допустять хоча б тому, що і у БПП, і у “Народного фронту” свої великі апетити. У минулі вихідні Громадське ТБ, посилаючись на свої джерела інформації, повідомило, що парламентарі начебто вже поділили комітети: «Блок Петра Порошенка» мав отримати 11, “Народний фронт” – сім, “Самопоміч” і Радикальна партія – по два комітети. Але тут на розподіл впливатиме те, представник якої партії стане віце-спікером, а також місця в уряді. “Батьківщина” мала б отримати один комітет, “Опозиційний блок” – два або й три, група під керівництвом Віталія Хомутинника “Економічний розвиток” також претендувала на один комітет.
У понеділок вдень Сергій Лещенко повідомив, що поділ комітетів ще триває. Чи не найжорсткіша боротьба розпочалась за комітет з питань протидії корупції. На нього претендували “Самопоміч” і “Народний фронт”.
Також цікавою є ситуація щодо комітету з питань національної безпеки та оборони. Про свою готовність його очолити вже публічно заявив представник “Самопомочі”, комбат “Донбасу” Семен Семенченко.
«Блок Петра Порошенка» мав отримати 11, “Народний фронт” – сім, “Самопоміч” і Радикальна партія – по два комітети. Але тут на розподіл впливатиме те, представник якої партії стане віце-спікером, а також місця в уряді
“Мені сьогодні зателефонував Семен Семенченко і розповів, що у нього є можливість стати головою комітету з питань національної безпеки та оборони, але проблема в тому, що знову старі партократи хочуть «вирвати» собі це крісло. Я підтримую бажання Семена очолити цей комітет і думаю, що у нього все вийде. Вважаю, що ключові посади в комітетах та Кабміні мають очолити молоді люди, які прагнуть змін і будуть проводити справжні реформи…” – написав 1 грудня на своїй сторінці у Facebook нардеп від Львівщини Володимир Парасюк, який увійшов до фракції «Блоку Петра Порошенка».
Щодо цього думки розійшлися.
Експерт Центру військово-політичних досліджень В’ячеслав Гусаров і нардеп від “Народного фронту”, координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук вже заявили, що для керівництва комітетом ВРУ з питань національної безпеки та оборони замало знань командира батальйону. “Керівництво комітетом ВР передбачає обізнаність, як працює система в цілому, як функціонують органи військового управління, як здійснюється забезпечення армії та інших збройних формувань. Тут знань і досвіду комбата явно замало”, – зазначив Гусаров, інформує
УНІАН.
Загалом ЗМІ повідомляють, що навіть всередині фракцій поділ комітетів відбувався зі скандалами. В понеділок виникли суперечки у «Блоці Петра Порошенка» через надмірну кількість кандидатів на голову комітету з питань транспорту та зв’язку, повідомляє
“Лівий берег”. Крім того, з’явилася інформація про те, що Радикальна партія «зазіхнула» на бюджетний комітет, який за попередньою інформацією мав відійти «Блоку Петра Порошенка».
Та які б суперечки не виникали на етапі поділу посад, уже сьогодні можемо бачити, хто який куш зміг собі урвати. Але це не головне. Головне, аби союзники змогли стримати свої апетити і швидко забути образи.