Пошуки винних

В Україні розпочалася президентська кампанія. У розпал кризи та ще й перед Різдвом

druzi.jpg 

Абсурдність української по­літики сягнула рекордної позначки і найнижчого ґатунку. Минулими вихідними перша особа держави, Президент Віктор Ющенко, назвав пре­м'єр-міністра, кандидатуру якого сам подавав на призначення, "авантюристкою, яка лише бореться за владу".

"Це авантюрист в політиці, який топитиме всіх, їй потрібне одне -необмежена влада. І світ політичний у неї ділиться на дві частини: або ти - лакей, підкаблучник, або ти - ворог, який назавжди в анафемі, третього немає", - сказав Ющенко.

В інтeрв'ю провідному телеканалу гарант розкривав сокровенні таємниці свого по­літичного минулого і те, як він вірив, що Юлія Тимошенко виправиться, а вона не виправдала його надій. За словами Президента, ще під час виборчої президентської кампанії 2004 року, коли він їздив країною агітувати, люди запитували: "Чому ця злодійка біля вас?" Віктор Ющенко відповів, що просив тоді не чинити самосуд, не тлумачити, чому вона краде газ, чому вона краде бюджет, оскільки винести вирок людині може лише суд.

 "І стояла вона за спиною у мене на Майдані не через боротьбу за українські ідеали. Вона стояла за себе. І не було такого дня, щоб вона стояла за народ, чи за Україну, це авантюрист у політиці, який буде топити всіх, бо їй потрібно одне - безмежна влада", - наголосив глава держави.

Скільки таких невиправданих надій Президента сьогодні перебувають при владі - одному Ющенку і відомо. Але стан, до якого кадри, що стояли за спиною майбутнього Президента на Майдані, довели державу, говорить сам за себе.

Тому не випадково, керуючись приказкою "краще пізно, ніж ніколи", Президент нагадав і про відповідальність влади.

"Ситуація, безумовно, давно вийшла з-під контролю прем'єр-міністра", - сказав Ющенко. "Але сьогодні вже наступає момент просто відповідальності. Хто буде відповідати за інфляцію 22%? Зовнішня криза? Криза у нас сидить на Грушевського, на сьомому поверсі, в кабінеті прем'єр-міністра".

Президент також наголосив на "неадекватності" прем'єра:

"Переконаний, прем'єр-міністр сьогодні адекватно не може оцінювати економічні процеси та соціальні. Переконаний, разом із здоровими силами парламенту треба формувати сьогодні нові основи, засади і робити окремий план дій", - сказав глава держави, додавши, що особисті взаємини тут ні до чого. "Сьогодні проблема не у моїх стосунках з цією леді. Вона оголосила опозицію нації, державі", - сказав він.

Зрештою, відповідь гаранта була прогнозованою. Юлія Володимирівна наприкінці минулого тижня дала  чимало підстав для емоційних звинувачень Ющенка. Починаючи від незрозумілої заяви про перехід в опозицію до чинного Президента, прем'єр-міністр, за плечима якого - яка-не-яка, та все ж коаліція, публічно звинуватила Віктора Ющенка і його оточення у намаганні "нагріти" державу на 4 млрд 550 млн грн на незаконних махінаціях з валютним курсом.

За версією Юлії Володимирівни, під керівництвом Президента спланована і реалізована схема обвалу гривні.

"Це така небагатоходовка. Але в той же час це давало їм право заробити чистими буквально за декілька десятків днів 4 млрд 550 млн грн, - компетентно сказала прем'єр. - І безумовно, в цьому були задіяні всі учасники процесу: Президент, Голова Національного банку, його заступник, пан Шаповал, Фірташ Дмитро, який стояв за банком "Надра" і Вік­тор Балога, який був асистентом проведення цієї оборудки".

Далі цікавіше - Президент нібито давав вказівки "голові НБУ кому видавати емісійні гроші, яким банкам, на яких умовах, кому продавати валюту по заниженому курсу. І все це відбувалося в телефонному режимі".

Окрім того, Тимошенко за­значила, що під час додаткової емісії гривні в обсязі 40,3 млрд грн побудовано непрозору сис­тему і встановлення валютного курсу, і спрямування цих коштів у національну банківську систему. А Нацбанк пос­тійно продавав валюту за курсом, нижчим від ринкового.

"Це значить, що до такого пільгового курсу були допущені тільки окремі банки, які потім виходили з цими купленими доларами на вторинний ринок і продавали вже їм по ринковому курсу", - сказала прем'єр. При цьому, за її словами, банки, які допускалися до цієї схеми, платили хабарі.

Враховуючи давнє бажання БЮТ і її лідера усунути з посади Голову НБУ Володимира Стельмаха і призначити свого, такого роду "компромат" перестає дивувати.

Зрештою, дійшло до примітивізму - Юлія Тимошенко заявила про готовність піти у відставку за умови створення нової коаліції у парламенті. Також звільнитися вона закликала Віктора Ющенка і голову НБУ.

Експерти у своїх попередніх оцінках доходять майже тотожного висновку: попри те, що офіційно президентські перегони в Україні мали б розпочатися через півроку, чинний прем'єр стартонула раніше. Звідси й не надто втямлива опозиційність, звідси й фактично "чорний піар", призначений на знищення опонента. Гірко лише, що й Президент, не втримавшись, зійшов з притаманного йому "конструктивізму" на банальне - "сам дурень!".

 

Суб'єктивний погляд

 

Кость Бондаренко,
директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна

Вони обоє мають рацію - і Президент, коли говорить про Юлію Тимошенко, що вона популіст і нічого не робить, щоб подолати економічну кризу, і Тимошенко, коли каже, що Президент корумпований і корумповане його оточення. Тому, знаєте, у цій ситуації такі заяви є нічим іншим, як діагнозом у нашому суспільстві нашим політикам. Насамперед, я не хотів би звинуватити ні Президента, ні прем'єр-міністра, бо у всьому винні громадяни України, які з року в рік віддають їм свої голоси і завдяки яким вони можуть триматися при владі. Напевне, це має бути уроком для всього суспільства. Очевидно, що далі перші особи держави звинувачуватимуть один одного у корумпованості. Мені відомо, що вже є подання на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата від фракції БЮТ і одного з найбільших фінансистів Юлії Тимошенко Богдана Губського.  Принаймні фотокопії цього подання вже ходять по руках у стінах Верховної Ради. Стосовно інших моментів, я думаю, Юлія Тимошенко також не залишиться у боргу і міністр внутрішніх справ порушить низку кримінальних справ проти найближчого оточення Ющенка. А стосовно заяви Юлії Тимошенко про те, що вона переходить у опозицію до Президента, то ми не до кінця розуміємо, що таке опозиція. В Україні вже сформувалися три центри влади, які перебувають в опозиції один до одного. Це середовище, яке називає себе офіційним парламентським, хоча вони здійснюють владу, як мінімум, на половині України, також є середовище Юлії Тимошенко і середовище "Нашої України", яке перебуває в опозиції до двох інших і в меншості до решти політичних сил.   

Олег Зарубінський,
народний депутат України, фракція Блоку Литвина:

Це абсурд, я з вами погоджуюся. Такого не може бути. Це неправильно. Фактично це свідчить про те, що сьогодні, замість роботи, вищі посадовці, очевидно, почали президентську виборчу кампанію. Я не розумію заяви Юлії Тимошенко про те, що вона переходить в опозицію. Як може вона бути в опозиції до влади, як Президент може бути в опозиції до влади, як Партія регіонів, яка має всю владу на сході й на півдні, може бути в опозиції до влади. На мій погляд, це вже абсурд - опозиція до самих себе. Блок Литвина працює, а не займається дурницями, як інші, звинувачуючи один одного.

Михайло Чечетов,
народний депутат України, фракція Партії регіонів

Такі заяви свідчать про цілковиту безкультурність, безтактність, відсутність інтелігентності, ділової етики, політичної зокрема. Ви коли-небудь чули з уст Віктора Януковича щось подібне? Ні! Партія регіонів і її лідер - це взірці високої культури й інтелігентності. Наш народ нічим не здивуєш і наступного разу він чекає, коли вже хтось по-справжньому когось пошле матом. І питання лише в тому, звідки мат прозвучить - з Грушевського на Банкову чи навпаки. У річницю помаранчевої революції Ющенку і Тимошенко не вистачило мужності вийти на Майдан і покаятися перед народом, а потім назавжди піти у політичне небуття. Вони всі разом відповідають, вся ця помаранчева братія, за те, що сталося у державі. Весною люди оголосять всенародний імпічмент усій помаранчевій братії і відправлять її на політичний смітник.

Олександр Голуб,

народний депутат України, фракція КПУ

У цьому випадку доречна чудова народна мудрість: "Коли пани чубляться, у людей чуби тріщать". Ми спостерігаємо саме таку ситуацію в Україні. Я думаю, що подібні заяви свідчать про те, що криза, яку не подолали в помаранчевій команді, ще більше поглиблюється і накладається на економічну ситуацію, яка склалася в Україні. Тепер вся країна стала заручником цих розбірок. Зрештою, це призведе до позачергових виборів наступного року і парламенту, і Президента. Ми також стали свідками неадекватної заяви прем'єра, коли вона заявила, що переходить в опозицію до Президента. Можливо, на початку наступного року або навіть наприкінці цього у парламенті порушать питання щодо імпічменту Президента. На цьому наполягають комуністи. Якщо перемовини, які тривають між групою Фірташа-Януковича з Президентом щодо підтримки Віктора Ющенка зайшли досить далеко, то, звичайно, Партія регіонів не підтримає це питання.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4962 / 1.65MB / SQL:{query_count}