Від Мінська до Мілана

Від перемовин Порошенка і Путіна поступу у вирішенні питання припинення вогню на Донбасі не спостерігається

фото: Reuters
Петро Порошенко поговорив з Володимиром Путіним у Мілані за підтримки західних партнерів. У п’ятницю, 17 жовтня, в рамках форуму “Європа – Азія” зранку відбулись перемовини між главами України та Росії в широкому форматі. 
У них взяли участь канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Франсуа Олланд, прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон, прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці, президенти Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу та Європейської ради Герман ван Ромпей, а також високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Федеріка Могеріні.
Після цього формат перемовин звузився до “нормандської четвірки” – Петро Порошенко, Володимир Путін, Ангела Меркель, Франсуа Олланд. Зауважимо, що після цього Порошенко ще мав окремі перемовини з європейцями.
А вже увечері відбулась зустріч між Путіним та Порошенком тет-а-тет. На час здачі номера в друк про її результати не було відомо. А от щодо денних перемовин, то результативними їх не назвеш. Цікавим є те, що представники різних країн по-різному відреагували на їх перебіг.

Дивний оптимізм

Прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці назвав ранкові перемовини у Мілані “важливим кроком у дискусії щодо ситуації в Україні”. Сторони говорили про контроль українсько-російського кордону. “Ми також підкреслили важливість імплементації мінських протоколів… Це не швидкий процес, нам потрібен час, але я позитивно дивлюся на перспективи такого діалогу”, – заявив Маттео Ренці.
Своєю чергою Герман ван Ромпей також певним чином дав можливість для подальших маневрів. “Хоча є різні точки зору на цю проблему, і зустрічі з цього питання триватимуть, важливо підкреслити, що пан Путін дав чітко зрозуміти, що він не зацікавлений у замороженому конфлікті в Україні і що Донбас є невід’ємною частиною України”, – сказав президент Європейської ради на брифінгу.
Своєю чергою президент Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу зауважив, що експерти від сторін працюватимуть і наступного тижня, вирішуватимуть, зокрема, й «газове» питання, яке також порушили в Мілані. А ще Баррозу пообіцяв Україні збільшення обсягів фінансової допомоги від Євросоюзу.

Німецький прагматизм

Одразу бачимо, що італійська сторона, як і єврочиновники, й далі бавиться в миротворців, намагаючись у дипломатичній манері не говорити про війну, що триває в Україні.
Натомість ще недавній головний адвокат Путіна у Європі – німецький канцлер Ангела Меркель уже застосовує іншу риторику, називаючи речі своїми іменами.

фото: AP
Deustche Welle, посилаючись на Ангелу Меркель, повідомили: жодного поступу в ранкових перемовинах між Україною та Росією не відбулось. Тут також варто додати, що жорстку позицію щодо Кремля займає британський прем’єр Девід Кемерон.
“Путін дав дуже чітко зрозуміти, що він не хоче замороженого конфлікту на Донбасі і не хоче бачити Україну розділеною… Але Росія має вивести усю свою військову техніку і припинити підтримку сепаратистів. Якщо цього не станеться, Євросоюз буде готовий зберігати санкції та продовжувати тиск на Росію”, – зауважив він.

Російська гра

І вже традиційно російська сторона демонструвала акторське мистецтво. Речник Путіна Пєсков після ранкових перемовин бідкався, що їх ніхто не розуміє, що європейські країни навіть не намагаються об’єктивно оцінити події, які відбуваються на південному сході України.
Водночас сам Путін назвав цю зустріч доброю та позитивною. А після зустрічі “нормандської четвірки” очільник РФ охарактеризував результати перемовин як хороші.  Але ж ми розуміємо: що Путіну добре, то нам не дуже…

Українські надії

Щодо українського Президента і його оточення, то вони весь день заявляли про те, що розглядаються непрості питання і що оптимізму не було.
Зрештою наш гарант заявив, що “учасники зустрічі в «нормандському форматі» залишаються на позиціях Мінського меморандуму і концентрують зусилля на виконанні всіх без винятку його пунктів”.
Однією з найважливіших умов, яка має виконуватися, є проведення позачергових місцевих виборів у окремих районах Донецької і Луганської областей. Місцеві вибори повинні відбутися виключно за умови дотримання українського законодавства на території, визначеній протоколом від 19 вересня”, – сказав Порошенко, інформує прес-служба Президента.

фото: AP
Ще одним позитивним моментом перемовин гарант назвав “стриманий прогрес” у «газовому» питанні. “В нас є певний стриманий прогрес у «газовому» питанні. Ми домовилися про основні параметри угоди. Нині завершуються перемовини щодо джерел покриття дефіциту необхідних коштів для його фінансування”, – пояснив Порошенко.
Тут варто зазначити, що Президент у четвер, 16 жовтня, підписав скандальний закон про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу. Невипадково він це зробив саме напередодні зустрічей з Путіним…

А тим часом на Донбасі

І поки глави держав увесь день в Мілані говорили про виконання мінських домовленостей на Донбасі, російські терористи й далі стріляють. 
“З 11.40 до 11.55 обстрілювали аеропорт Донецька з гранатометів і стрілецької зброї. А з 13.00 до 13.30 в аеропорту було бойове зіткнення. Піхота бойовиків розгорнула бойові порядки і пішла в атаку. Її відбили”, – повідомив керівник прес-центру АТО Владислав Селезньов.
Крім того, проросійські сепаратисти кілька разів обстріляли позиції сил АТО поблизу населених пунктів Пєскі, Редкодуб, Трехізбенка, тричі біля кургану Могила Гостра. Ще зранку група “Інформаційний опір” повідомила, що з Росії на території Новоазовського району ввійшло дві колони (по десять автомобілів у кожній). Також повідомлялось, що від Новоазовського йде перевидання військової техніки на Маріуполь.
В нас є певний стриманий прогрес у «газовому» питанні. Ми домовилися про основні параметри угоди. Нині завершуються перемовини щодо джерел покриття дефіциту необхідних коштів для його фінансування
Щоправда, в РНБО цю інформацію спростували. “Зафіксовано зростання активності бойовиків на півдні. Терористи здійснюють передислокацію сил під населеним пунктом Широкіно. Постачання цих сил здійснюється безпосередньо з території РФ… Під Маріуполем є оборонні позиції українських військових, і техніка там ніяка не підходила, російська принаймні”, – заявив учора речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко. І повідомив, що за добу загинуло троє українських військових, десятеро дістали поранення. Ось такий мир… 
А в Росії вже готують нові, і не тільки військові, провокації. Тамтешні ЗМІ повідомляють, що екс-диктатор Віктор Янукович збирається в понеділок, 20 жовтня, виступити на прес-конференції в Ростові-на-Дону.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4646 / 1.6MB / SQL:{query_count}