Трохи менше року назад в Україні розпочався Євромайдан, який зрештою отримав назву Революції Гідності і змінив політичне обличчя країни. І ще з холодних майданівських днів тодішні опозиційні політики, котрі нині вже стали владою, обіцяли українцям повне перезавантаження системи.
Вже маємо нового Президента, новий Кабмін, але обіцяні реформи поки буксують. Звичайно, такий стан речей можна виправдовувати війною під назвою АТО, що ми отримали на Донбасі з недоброї подачі наших північно-східних сусідів. Однак, з іншого боку, якщо нова влада на чолі із новим Президентом у такий час не цурається продовжувати політичні ігри та вирішила йти на позачергові парламентські вибори, то українцям нині потрібно дуже уважно слідкувати за тим, щоб укотре не стати обдуреними тими, кого обираємо.
У пошуках союзників
Вибори до Верховної Ради відбудуться 26 жовтня, ще чинні нардепи так і не спромоглися змінити правила їхнього проведення, у Центрвиборчкомі зазначають, що катастрофічно не вистачає грошей навіть на організацію волевиявлення, а ситуація на сході, навіть беручи до уваги всі “миротворчі” намагання Президента Порошенка, ставить під сумнів те, що Донбас буде представлений в парламенті. Про Крим вже і самі політики не часто згадують.
У той же час політики за кожної нагоди з екранів телевізорів, газет та соцмереж (а дехто вже навіть білбордами обзавівся) продовжують розповідати нам, як добре ми маємо жити.Ця виборча кампанія буде дуже короткою.
При цьому українці ще навіть достеменно не знають, за кого їм доведеться голосувати наприкінці жовтня. В останні дні завіса потрохи відхиляється, основні гравці починають розповідати громадськості про те, хто і з ким піде на вибори, але сюрпризи очевидно ще будуть. Зрештою, власне політичні проекти під ці вибори будуються на ходу. І кожен піариться на війні…
Звичайно, у новому парламенті буде значна частка нинішніх нардепів. Цьому сприяє і збереження “мажоритарки”, і закриті виборчі списки. Щодо мажоритарних округів, то боротьба буде дуже жорсткою. І навіть не дивує, що партії не поспішають реєструвати своїх кандидатів, які досі придивляються до округів. Зокрема, щодо мажоритарних кандидатів на Львівщині нині багато розмов, прогнозів та чіткої картини немає.
Громадськість обговорює навіть можливість висування в одному з округів льотчиці Надії Савченко, яка поки арештована у Росії. За іншою інформацією, поширеною раніше “Українським тижнем” з посиланням на свої джерела у ВО “Свобода”, Савченко може опинитись у списку цієї партії. Невизначена ситуація із майданівським сотником Володимиром Парасюком: він не спростовує, що різні політсили пропонували йому йти на вибори з ними, але сам Парасюк ще не може достеменно сказати, чи балотуватиметься він.
Піар Садового

“Пошта” відслідковуватиме появу таких імен як у списках партій, так і на “мажоритарці”. А поки проаналізуємо інформацію, що з’явилась в останні дні. Мова піде насамперед про списки.
Зазначимо, що повідомлення заперечували одне одного. Так, ЗМІ повідомляли про те, що начебто командир батальйону “Донбас” Семен Семенченко і згаданий сотник Володимир Парасюк можуть опинитись у списку “Народного фронту” Яценюка-Турчинова, котрі відкололись від Тимошенко. Та нині можна говорити про те, що ситуація буде дещо іншою.
Так, інформаційний простір сколихнула новина про те, що партія мера Львова Садового домовилась про спільний похід на вибори із деякими представниками батальйону “Донбас”, партією “Воля” Єгора Соболєва та екс-міністром економіки Павлом Шереметою. Та “Самопоміч” у вівторок провела з’їзд і оприлюднила свій список. У ньому немає Шеремети і Семенченка. Пізніше обоє заявили, що зі “Самопоміччю” на вибори не йдуть. Шеремета взагалі на своїй сторінці у Facebook наголосив, що на вибори не йде. А щодо згаданого списку, то його очолила громадська активістка Ганна Гопко, співзасновниця і координатор ініціативи “Реанімаційний пакет реформ”.
Другим номером йде заступник комбата “Донбас” Павло Кишкар, третім – Олексій Скрипник, засновник та директор ІТ-компанії “Елекс”, четвертим і п’ятим – експерти “Реанімаційного пакету реформ” Оксана Сироїд та Віктор Кривенко. Зауважимо, що для “Волі” зарезервоване місце під №6 (очевидно для Соболєва) та ще сім місць у списку. Є у списку і чиновники Львівської мерії. Зокрема, керівник департаменту гуманітарної політики Олег Березок та керівник управління зовнішньоекономічних відносин Сергій Кіраль.
Потрібно також зауважити, що Андрій Садовий у списку своєї партії під №50, очевидно непрохідним для цієї партії. Цікаво, що він розповів про те, що цей список запропонований громадськості до обговорення, а в кінці цього тижня за результатами цього обговорення на закритому з’їзді “Самопомочі” буде сформований його кінцевий варіант.
Як бачимо, піару щодо мера міста Лева було багато.
Гриценко і “ДемАльянс”
Тенденцію до об’єднання, але як завжди неповного, демонструють й інші учасники виборчих перегонів. Так, 7 вересня відбувся з’їзд партії “Громадянська позиція” Анатолія Гриценка, на якому було оголошено, що ця політсила на вибори йде разом із “Демократичним альянсом”.
Гриценко очолив список, а “демальянсівці” отримали два місця у першій десятці. Так, лідер “ДемАльянсу” Василь Гацько буде другим номером, а ще до списку потрапила Наталія Соколенко, журналіст та громадська активістка. Хоча повідомляється, що в робочому варіанті списку на її місці записаний ще інший член їхньої партії Віктор Андрусів (зауважимо, що не в першій десятці, а під номером 13). При цьому потрібно сказати, що на мажоритарні округи “Громадянська позиція” і “ДемАльянс” підуть окремо.
Також зауважимо, що серед інших імен у списку “Громадянської позиції” виділяються чинний нардеп Олег Канівець та екс-парламентар Тарас Стецьків. Обоє мають безпосередній стосунок до Львівщини.
І в цьому списку також є представники добровольчих батальйонів. Гриценко взяв до себе бійця “Айдару” Олександра Кролюка (№15) та волонтера координатора цього батальйону і за сумісництвом голову Луганської облорганізації “Громадянська позиція” Наталію Пшенянік.
Метання Яценюка
Одними з великих гравців у цій кампанії будуть прем’єр Арсеній Яценюк та спікер Олександр Турчинов. Через амбіції та небажання ділитись нічим із Тимошенко, яка поступово втрачає свої позиції, обидвоє нещодавно зі скандалом пішли з “Батьківщини”.
Яценюк з Турчиновим тепер мають свою партію “Народний фронт”, з’їзд якої відбувся учора, 10 серпня. Прем’єр став головою політради, спікер очолив Центральний штаб партії. До політради також увійшли Арсен Аваков, Ліля Гриневич, В’ячеслав Кириленко, Павло Петренко, Андрій Парубій, Тетяна Чорновол.
ЗМІ також повідомляють про те, що на з’їзді також були присутні координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук та козак Гаврилюк, які начебто підуть на вибори з “Народним фронтом”. Також на з’їзді були комбати “Дніпра” та “Азову” Юрій Береза і Андрій Білецький відповідно.
У новому парламенті буде значна частка нинішніх нардепів. Цьому сприяє і збереження “мажоритарки”, і закриті виборчі списки. Щодо мажоритарних округів, то боротьба буде дуже жорсткою
“Щодо “Народного фронту”. Коротко. Радий за Коломойського. Щиро”, – написав про цей з’їзд на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець. Як інформує Громадське ТБ, Тетяна Чорновол розповіла, що в списку отримає п’ятий номер. Водночас Олександр Турчинов учора заявив, що “Народний фронт” визначиться із форматом участі у виборах у найближчі дні, адже з’їзд продовжиться.
Нагадаємо, що на початку цього тижня ЗМІ із посиланням на інсайдерські джерела повідомляли про те, що Яценюк начебто має очолити список президентської партії Блок Петра Порошенка. В цьому списку також мали бути, Кличко, Луценко, Турчинов та Богомолець. Тепер, як бачимо, питання домовленостей між Порошенком та Яценюком зависає…
І як повідомляє “Українська правда” із посиланням на свої джерела, нині Яценюк і Турчинов сперечаються, як йти на вибори. Яценюк, начебто, наполягає на спільному поході з партією Порошенка, а Турчинов хоче, щоб “Народний фронт” йшов окремо.
Пошуки Порошенка
Президентові дуже хочеться зібрати свою “дрім-тім” на ці парламентські вибори, щоб не втратити рейтингові здобутки президентської кампанії. Саме тому, очевидно, і відбувались перемовини із прем’єром Яценюком. ЗМІ навіть писали про те, що Президент вже убезпечив себе на внутрішньому фронті. Але от як тепер буде із “Народним фронтом”?.. Навіть за умови присутності членів цієї нової партії в списках президентської сили, Яценюк матиме в цій ситуації дуже великий вплив. Не дарма повідомлялось, що він вимагає 50 % списку для своїх людей.
Та в нинішній ситуації дуже добре було видно різницю між риторикою Президента Порошенка та прем’єра Яценюка. Останній став дуже радикальним. Не дарма при “Народному фронті” Яценюка-Турчинова одразу створили військову раду, до якої увійшли командири добровольчих батальйонів.
Нагадаємо, що лідером президентської партії, яка змінила назву із “Солідарності” на Блок Петра Порошенка (хоч блоки партій не можуть брати участі у виборах, але така назва мала б прямо вказувати на Президента і додавати голосів) є Юрій Луценко. Не забуваймо і про те, що “ударівці” також, вочевидь, підуть на вибори під президентським крилом.
Тільки тепер Президентові потрібно добре думати, як тримати свій рейтинг. Адже його “миротворчі” плани щодо надання особливого статусу окремим районам Донбасу викликають багато запитань.
Все лише починається
Тож найближчі дні мають прояснити ситуацію з тим, яким буде похід на вибори основних гравців. Крім того, не забуваймо про нині популярного Ляшка.
Недавні соцопитування показували його високі рейтинги, але потрібно розуміти, що вони все рівно дещо завищені. Особистий рейтинг Ляшка, звичайно, допоможе “Радикальній партії”, але і чекаємо на те, які імена ще з’являться у списку цієї політсили.