"Троїстій" коаліції прогнозують недовге і важке життя
Володимира Литвина вдруге обрано головою Верховної Ради. Передували цьому довгі та напружені переговори, і як наслідок - 244 голоси "за" нового старого спікера. Той не приховував своєї радості від обрання.
Кандидатуру Володимира Михайловича підтримали троє депутатів від Партії регіонів, 154 - від БЮТ, 20 - Блоку Литвина, 40 - НУ-НС та, як не дивно, 27 обранців з фракції КПУ.
Відтак було оголошено про створення коаліції БЮТ, НУ-НС та того ж таки Блоку Литвина. Новообраний спікер заявив про створення коаліції тільки на підставі виписок із протоколів засідань фракцій. Наразі коаліція працює без коаліційної угоди - підписати її планують найближчим часом.
Після засідання фракції НУ-НС її депутат Ксенія Ляпіна сказала, "що на сьогодні не існує взагалі коаліційної угоди, яка нібито вчора була підписана... Сьогодні на фракції ми дійшли висновку, що коаліційної угоди немає, ніхто з нас її не підписував і нікого не уповноважували підписувати, і протягом чотирьох днів ми маємо або підписати угоду, або голова Верховної Ради зобов'язаний буде спростувати свою заяву про створення коаліції".
"Я залишаюсь оптимістом і вірю, що ми зможемо все ж таки чесно виробити угоду, за яку чесно проголосує наша фракція, - додала К. Ляпіна. - На сьогодні коаліції скоріше немає, ніж є".
Отож, до понеділка у лідерів фракцій є час для створення коаліції "по-справжньому". Разом з тим можливе і традиційне для українського парламенту затягування коаліціади.
Пані Ляпіна наголосила, що ті, хто вчора квапився з оголошенням про створення коаліції, робили це, щоб застрахуватися від позачергових виборів.
Ще у вівторок новообраний спікер під час першого брифінгу задекларував, що не бачить підстав для відставки прем'єр-міністра Юлії Тимошенко: "Я сьогодні не бачу підстав, зокрема правових, відносно того, щоб починати кардинально змінювати уряд, в першу чергу - прем'єр-міністра України".
Сама ж Юлія Володимирівна у зв'язку із входженням до коаліції Блоку Литвина повідомила, що має намір оновити склад уряду: "Найближчими днями ми зможемо підсилити склад Кабінету Міністрів новими людьми, які прийдуть працювати в уряд".
Вона уточнила, яких посад торкнуться зміни: "Я думаю також, що найближчими днями ми зможемо привести нове керівництво ФДМ і АМКУ. По суті справи, є надія, що країна заробить", - додала голова уряду.
Задоволення від обрання Литвина, попри песимістичні прогнози скептиків, висловив і Президент України. "Сподіваюся, що обрання на цю відповідальну посаду такого досвідченого і виваженого політика, як Володимир Михайлович, дозволить розблокувати роботу вищого законодавчого органу країни", - зазначив Ющенко. Президент привітав увесь парламент "з першим кроком на шляху до відновлення повноцінної дієздатності Верховної Ради України". "Констатую: кожен день політичної лихоманки занадто дорого коштував країні і кожній українській сім'ї, зокрема. Парламент, який працює, має кардинально підвищити якість законодавчого забезпечення антикризової політики та встановити жорсткий контроль за її реалізацією, передусім діями уряду", - сказав Ющенко. Щоправда, гарант не уточнив, чи у зв'язку з подіями у парламенті він передумав його розпускати. Але той факт, що права рука Президента, очільник його секретаріату Віктор Балога пішов у відпустку, може свідчити про те, що пік політичної кризи минув.
На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень Володимира Фесенка, з обранням спікера і створенням коаліції політична криза в Україні не закінчиться. Експерт не виключив, що Президент і НУ-НС затягуватимуть остаточне оформлення коаліційної угоди, щоб мати можливість розпустити Верховну Раду в будь-який час.
Сама ж політична криза в Україні, за прогнозами В. Фесенка, триватиме до обрання нового президента. На його думку, поновлення роботи парламенту вирішує частину політичних проблем, однак після чергової спікеріади та коаліціади в Києві знову розпочнеться чергова прем'єріада.
Володимир Фесенко вважає, що БЮТ і Володимирові Литвину вигідно, щоб Тимошенко очолювала Кабмін, тому вони пропонуватимуть залишити все, як є. Замість цього, за словами Фесенка, Президент і його представники в парламенті наполягатимуть, щоб нинішня прем'єр-міністр пройшла всю процедуру - від звільнення до нового призначення.
"Тут можуть бути дискусії як у середині нової коаліції, так і ризики для Тимошенко під час голосування щодо її кандидатури в парламенті, якщо воно відбудеться. Можна сказати, що конфлікти навколо коаліції і в середині коаліції на нас іще чекають", - зауважив політолог.
Разом з тим, голова правління Центру прикладних політичних досліджень не став прогнозувати, скільки проіснує створена коаліція, але погодився, що навіть відносна політична стабілізація всередині країни може допомогти подолати наслідки економічної кризи.
На думку директора Центру політичних досліджень і конфліктології Михайла Погребинського, новоутворена коаліція за визначенням не може бути стабільною. На його думку, такої мети і не ставили. Створення більшості розглядалось як вихід із "суперкризової точки" і недопущення перевиборів. "Спрацювало бажання депутатів від НУ-НС зберегти свою політичну кар'єру. Одночасно мали місце думки про те, що кандидат на президентські вибори Ющенко не перспективний, тому 40 людей з НУ-НС проголосували саме так", - зазначив він.
Керівник соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко вважає: жодна коаліція не може бути стабільною в умовах кризи, бо всі економічні або політичні проблеми вирішуватимуться за рахунок партнерів або ворогів. "Тому ніяка коаліція зараз не може бути стабільною. Але якщо коаліція між Партією регіонів і БЮТ могла бути стабільною декілька місяців, то говорити про демократичну коаліцію-2 доводиться зі значними застереженнями", - сказав він, додавши, що коли відбуваються регулярні голосування парламентської більшості на противагу голосам опозиції - це називається коаліцією". Тому експерт каже: "Ми ще не знаємо, чи не буде завтра відкликання голосів і чи будуть ці голосування коаліційними".