Литвин потрібен?

"Троїстій" коаліції прогнозують недовге і важке життя

"Троїстій" коаліції прогнозують недовге і важке життя

lytvyn.jpgВолодимира Литвина вдруге обрано головою Верховної Ради. Передували цьому довгі та напружені переговори, і як наслідок - 244 голоси "за" нового старого спікера. Той не приховував своєї радості від обрання.

Кандидатуру Володимира Михайловича підтримали троє депутатів від Партії регіонів, 154 - від БЮТ, 20 - Блоку Литвина, 40 - НУ-НС та, як не дивно, 27 обранців з фракції КПУ.

Відтак було оголошено про створення коаліції БЮТ, НУ-НС та того ж таки Блоку Литвина. Новообраний спікер заявив про створення коаліції тільки на підставі виписок із протоколів засідань фракцій. Наразі коаліція працює без коаліційної угоди - підписати її планують най­ближчим часом.

Після засідання фракції НУ-НС її депутат Ксенія Ляпіна сказала, "що на сьогодні не існує взагалі коаліційної угоди, яка нібито вчора була підписана... Сьогодні на фракції ми дійшли висновку, що коаліційної угоди немає, ніхто з нас її не підписував і нікого не уповноважували підписувати, і протягом чотирьох днів ми маємо або підписати угоду, або голова Верховної Ради зобов'язаний буде спростувати свою заяву про створення коаліції".

"Я залишаюсь оптимістом і вірю, що ми зможемо все ж таки чесно виробити угоду, за яку чесно проголосує наша фракція, - додала К. Ляпіна. - На сьогодні коаліції скоріше немає, ніж є".

Отож, до понеділка у лідерів фракцій є час для створення коаліції "по-справжньому". Разом з тим можливе і традиційне для українського парламенту затягування коаліціади.

Пані Ляпіна наголосила, що ті, хто вчора квапився з оголошенням про створення коаліції, робили це, щоб застрахуватися від позачергових виборів.

Ще у вівторок новообраний спікер під час першого брифінгу задекларував, що не бачить підстав для відставки прем'єр-міністра Юлії Тимошенко: "Я сьогодні не бачу підстав, зокрема правових, відносно того, щоб починати кардинально змінювати уряд, в першу чергу - прем'єр-міністра України".

Сама ж Юлія Володимирівна у зв'язку із входженням до коаліції Блоку Литвина повідомила, що має намір оновити склад уряду: "Найближчими днями ми зможемо підсилити склад Кабінету Міністрів новими людьми, які прийдуть працювати в уряд".

Вона уточнила, яких посад торкнуться зміни: "Я думаю також, що найближчими днями ми зможемо привести нове керівництво ФДМ і АМКУ. По суті справи, є надія, що країна заробить", - додала голова уряду.

Задоволення від обрання Литвина, попри песимістичні прогнози скептиків, висловив і Президент України. "Сподіваюся, що обрання на цю відповідальну посаду такого досвідченого і виваженого політика, як Володимир Михайлович, дозволить розблокувати роботу вищого законодавчого органу країни", - зазначив Ющенко. Президент привітав увесь парламент "з першим кроком на шляху до відновлення повно­цінної діє­здатності Верховної Ради України". "Констатую: кожен день політичної лихоманки занадто дорого коштував країні і кож­ній українській сім'ї, зокрема. Парламент, який працює, має кардинально під­вищити якість законодавчого забезпечення антикризової політики та встановити жорсткий контроль за її реалізацією, передусім діями уряду", - сказав Ющенко. Щоправда, гарант не уточнив, чи у зв'язку з подіями у парламенті він передумав його розпускати. Але той факт, що права рука Президента, очільник його секретаріату Віктор Балога пішов у відпустку, може свідчити про те, що пік політичної кризи минув.

На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень Володимира Фесенка, з обранням спікера і створенням коаліції політична криза в Україні не закінчиться. Експерт не виключив, що Президент і НУ-НС затягуватимуть остаточне оформлення коаліційної угоди, щоб мати можливість розпустити Верховну Раду в будь-який час.

Сама ж політична криза в Україні, за прогнозами В. Фесенка, триватиме до обрання нового президента. На його думку, поновлення роботи парламенту вирішує частину полі­тичних проблем, однак після чергової спікеріади та коаліціади в Києві знову розпочнеться чергова прем'єріада.

Володимир Фесенко вважає, що БЮТ і Володимирові Литвину вигідно, щоб Тимошенко очолювала Кабмін, тому вони пропонуватимуть залишити все, як є. Замість цього, за словами Фесенка, Президент і його представники в парламенті наполягатимуть, щоб нинішня прем'єр-міністр про­йшла всю процедуру - від звільнення до нового призначення.

"Тут можуть бути дискусії як у середині нової коаліції, так і ризики для Тимошенко під час голосування щодо її кандидатури в парламенті, якщо воно відбудеться. Можна сказати, що конфлікти навколо коаліції і в середині коаліції на нас іще чекають", - зауважив політолог.

Разом з тим, голова правлін­ня Центру прикладних полі­тичних досліджень не став прогнозувати, скільки проіснує створена коаліція, але погодився, що навіть відносна політична стабілізація всередині країни може допомогти подолати наслідки економічної кризи.

На думку директора Центру політичних досліджень і конфліктології Михайла Погребинського, новоутворена коа­ліція за визначенням не може бути стабільною. На його думку, такої мети і не ставили. Створення більшості розглядалось як вихід із "суперкризової точки" і недопущення перевиборів. "Спрацювало бажання депутатів від НУ-НС зберегти свою політичну кар'єру. Одночасно мали місце думки про те, що кандидат на президентські вибори Ющенко не перспективний, тому 40 людей з НУ-НС проголосували саме так", - зазначив він.

Керівник соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко вважає: жодна коаліція не може бути стабільною в умовах кризи, бо всі економічні або політичні проблеми вирішуватимуться за рахунок партнерів або ворогів. "Тому ніяка коаліція зараз не може бути стабільною. Але якщо коаліція між Партією регіонів і БЮТ могла бути стабільною декілька місяців, то говорити про демократичну коаліцію-2 доводиться зі значними застереженнями", - сказав він, додавши, що коли відбуваються регулярні голосування парламентської біль­шості на противагу голосам опозиції - це називається коаліцією". Тому експерт каже: "Ми ще не знаємо, чи не буде завтра відкликання голосів і чи будуть ці голосування коалі­ційними".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5160 / 1.6MB / SQL:{query_count}