Час зривати маски

Терористи пішли у контрнаступ. Бойовик Гіркін у Донецьку запровадив комендантську годину. Тим часом українська влада боїться називати речі своїми іменами і відкидає можливість введення воєнного стану

фото: Evgeny Feldman
Війна увійшла в наше життя несподівано і миттєво, як “зелені чоловічки” у Крим. І ось вже не перший місяць, уже із відтятим півостровом, тепер вже і нова влада чемно називає бойові дії на Донбасі антитерористичною операцією. 
А тим часом Росія перекидає в Україну все новішу зброю, від якої щодня гинуть наші військові, силовики, добровольці, котрі захищають територіальну цілісність країни. Після доволі успішного часового відтинку АТО в останні дні російські бойовики пішли у масштабний контрнаступ.
Учора нацгвардійці повідомили про такий наступ на них поблизу с. Маринівка на Донеччині (поблизу кордону із Росією). А в РНБО у середу, 16 липня, повідомили, що за добу бойовики здійснили 14 обстрілів сил АТО біля різних населених пунктів Донбасу. Бойовики знову ж таки використовували “Гради”, танки і міномети. Неподалік населеного пункту Ізварине  у Луганській області військові потрапили у засідку. Інформація про точну кількість втрат станом на учора уточнювалась.
Ще більше загострюється ситуація і на кордоні. “Найбільш гаряче в точці між населеними пунктами Амвросіївка та Маринівка. Нас тиснуть з обох сторін. З півночі бойовики зі Сніжного атакують нас, і через кордон йдуть бойовики”, – зазначав у середу Владислав Селезньов, керівник прес-центру АТО.

Російські злочини

Заручниками війни стало все мирне населення Донбасу. Бойовики завдають масованих артилерійських ударів по житлових кварталах міст. Зокрема, в Луганську цього тижня оголосили триденну жалобу за загиблими мирними мешканцями. 
А по Сніжному 15 липня було завдано авіаудару, при цьому українська авіація у вівторок не літала, після того як напередодні було збито наш Ан-26. Кількість жертв у Сніжному зросла вже до 11 людей. Україна поки навіть не може розслідувати цей  обстріл, адже Сніжне контролюють бойовики. В РНБО заявили, що удару завдав “невідомий літак” з метою дискредитації українських військових. Та речі потрібно називати своїми іменами – це міг бути лише російський літак.

фото: korrespondent.net
“Я не знаю, чому ми вперто соромимося назвати речі своїми іменами і на офіційному рівні констатувати, що йде війна Росії проти України. Адже доходить до абсурду. В РНБО загадали ребус. По м. Сніжне Донецької області нанесено авіаудар. Наша авіація в повітря не піднімалася. Спеціалісти в штабі АТО стверджують, що ніякої авіації у терористів бути не може апріорі. Питання: хто б міг нанести цей удар? В РНБО винайшли термін “невідомий літак”. То чий літак це може бути – якщо ні сили АТО, ні бойовики, то чи багато варіантів? Поки ми не назвемо чорне чорним, а війну війною, цей театр абсурду продовжуватиметься”, – заявляє Дмитро Тимчук, координатор групи “Інформаційний опір”.
Зауважимо: про те, що український Ан-26 могли збити ракетою з сучасного наземного ракетно-гарматного комплексу “Панцер” з території РФ або ж ракетою “повітря-повітря” із російського літака у РНБО вже заявили. Нагадаємо, що четверо із восьми льотчиків, які були на борту врятувались, двоє потрапили у полон російських бойовиків, доля ще двох залишалась невідомою.

Важке питання

З огляду на те, що ситуація на Донбасі стає все небезпечнішою, в українському суспільстві все гостріше постає питання: чому Президент не вводить воєнний стан? Та влада досі відкидає такий варіант. 
“Ведення воєнного стану передбачає, що армія буде передислокована з зони АТО у звільнені міста, де будуть створюватися комендатури для налагодження життєдіяльності населених пунктів. Тобто ви пропонуєте забрати армію від активних дій для виконання інших завдань? Тому, коли пропонується введення воєнного стану, я закликаю керуватися не емоціями, а аналізувати наслідки”, – заявив у середу під час брифінгу Валерій Чалий, заступник глави Адміністрації Президента.
Зрештою, це дуже складне питання і навіть серед експертів немає одностайності. Зокрема, Микола Сунгуровський, керівник військових програм Центру Разумкова, вважає введення воєнного стану не є обов’язковим. 
“Потрібно підвищити керованість АТО, координованість дій залучених до неї сил. Для цього немає необхідності у запровадженні воєнного стану та передачі командування АТО Генеральному штабу. Орган управління будь-якою операцією визначається не масштабом залучених сил і засобів, а специфікою функцій, до якої ні ГШ, ні ВСУ не готові. В чому насправді є необхідність, так це в налагодженні роботи Штабу АТО та в безпосередньому підпорядкуванні йому придатних сил і засобів. Що стосується особливого режиму в зоні АТО, то відповідно до Закону “Про боротьбу з тероризмом”, Штаб АТО має право звернутися через РНБО про введення на території проведення операції надзвичайного стану. В цьому випадку військове керівництво складається з СБУ, МВС і Військової служби правопорядку ВСУ (варто було б замінити на ГШ) – тобто з тих само сил, що й Штаб АТО”, – пише Сунгуровський у своїй статті.
Тим часом може це і смішно прозвучить, але один із лідерів бойовиків Гіркін запровадив у Донецьку “воєнний стан” і комендантську годину від з 23.00 до 06.00.

Західний фронт

Та не лише на Донбасі нині лінія фронту. Адже Україні потрібно ще добитись перемоги у перемовинах із західними партнерами в ситуації, коли найбільші європейські гравці (Німеччина і Франція) прийняли позицію Путіна і  намагаються змусити Порошенка знову оголосити перемир’я з терористами.
Які ще докази потрібно продемонструвати міжнародному співтовариству, аби воно визнало, що Росія веде проти України повномасштабну війну? У Києві вже навіть відкрили спеціальну виставку зброї, яку сили АТО відбили в російських бойовиків. Серед експонатів танк Т-64, самохідна гармата “Нона”, машина залпового вогню “Град”, ПЗРК із маркуванням російських військових частин. 

інфографіка: rnbo.gov.ua (збільшити)
“Усі бойові підрозділи – учасники антитерористичної операції показали громадськості захоплені в боях із бандформуваннями на сході зброю та військову техніку, окремі зразки якої є на озброєнні лише Російської Федерації… Детальні зізнання затриманих найманців та диверсантів Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних сил Росії, паспорти та військові квитки російських громадян, сепаратистські агітки – все це речові докази, вилучені у фігурантів кримінальних проваджень, розпочатих СБУ за ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України), ст. 111 (державна зрада), ст. 113 (диверсія), ст. 114 (шпигунство), ст. 258-258-5 (терористичний акт, створення терористичної організації, фінансування тероризму) Кримінального кодексу України”, – зазначають у службі безпеки України.
Напередодні цю виставку продемонстрували іноземним послам. А представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв передав європейськими “партнерам” задокументовані факти підтримки Росією проросійських збройних угруповань та закликав ухвалити жорсткіші санкції щодо Москви. Зазначимо, що учора відбулось засідання Європейської Ради, на якому мало обговорюватись й українське питання. Найбільше ми чекали третього етапу санкцій проти РФ, на цей раз проти цілих секторів російської економіки.
Напередодні в телефонному режимі німецький канцлер Ангела Меркель запевнила Петра Порошенка, що Україна отримає підтримку від Європейської Ради. Та, показово, що сам початок засідання учора перенесли аж на вечір. Тож на момент здачі номера в друк не були відомі ні результати власне засідання Європейської Ради, ні позиції представників різних країн, висловлені на ньому. 
На думку прем’єр-міністра Фінляндії Олександра Стубба, воно могло затягнутись на всю сьогоднішню ніч. “Пошта” проаналізує позицію європейців у наступному номері.
18.07.2014 10:22
http://www.linkedin.com/profile/view?id=CWkMXN7IKE

Кому война а кому мать родна. При введении военного положения, за воровство и махинации, придется отвечать по закону военного времени, да и у многих бизнес там, признать официально войну, значит практически отказаться от жирного куссочка.


18.07.2014 10:01
Катерина Дубна

Так, це війна. І прості люди давно уже називають речі своїми іменами. Тільки "галантні" можновладці бояться когось образити таким недопустимим припущенням. А вже усе на поверхні. І зрозуміло.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4326 / 1.65MB / SQL:{query_count}