Створити коаліцію, обрати спікера та порадитися у Верховній Раді з Президентом та прем'єр-міністром стосовно кризової ситуації - такий план у депутатів Верховної ради на наступний тиждень. Це набір політичних завдань, от щодо господарських, то й говорити не варто - у Раді безнадійно застрягли проект бюджету України на наступний рік, не кажучи вже про низку антикризових законопроектів.
Створити коаліцію, обрати спікера та порадитися у Верховній Раді з Президентом та прем'єр-міністром стосовно кризової ситуації - такий план у депутатів Верховної ради на наступний тиждень. Це набір політичних завдань, от щодо господарських, то й говорити не варто - у Раді безнадійно застрягли проект бюджету України на наступний рік, не кажучи вже про низку антикризових законопроектів.
Утім, чи вдасться обранцям виконати хоча б один із пунктів цього плану - невідомо. Враховуючи продуктивність роботи парламенту останніми тижнями, особливих надій на успішний пленарний тиждень нема. Але політичні консультації, які тривають чи не цілодобово, так само можуть піднести сюрприз і з обранням спікера, і зі створенням коаліції.
Учора повідомили, що Президент "на килим" до депутатів не прийде. Через свого прес-секретаря він передав, що вважає недоцільним зустрічатися з недієздатними депутатами.
"Віктор Ющенко впевнений, що депутати повинні відновити власну дієздатність перед тим, як вимагати від голови держави побачитися", - сказала Ірина Ванникова.
Якщо говорити про можливе створення більшості у ВР, то найбільше цього тижня говорили про ймовірне створення коаліції Партії регіонів та БЮТ. Так народний депутат від БЮТ Валерій Писаренко заявив, що переговори про створення більшості завершені на 90%. "Я бачу, що 90% роботи зроблено, залишилися лише паперові справи закінчити", - повідомив він. При цьому в коаліцію, за словами бютівця, увійдуть уламки фракції НУ-НС та, можливо, Блок Литвина.
На випередження ситуації зіграв Президент Віктор Ющенко. Ще не створеній коаліції ПР і БЮТ він заборонив проводити ревізію Конституції. Зокрема, Ющенко оцінив створення у парламенті більшості у форматі БЮТ - ПР як дуже ймовірне. "Створення цієї коаліції є дуже ймовірним. Формально вона на сьогодні створена", - вважає Президент. У появі такого політичного союзу Ющенко вбачає серйозні загрози демократичним здобуткам України. "Якщо не стримувати такого роду консолідацію ідейними позиціями, національними інтересами, демократичними інтересами, це може привести до серйозних викликів українській демократії", - сказав він.
Президент уточнив, що серед таких загроз - глибока ревізія української Конституції, зокрема, скасування прямих виборів Президента і обрання його в парламенті. "Це речі, які руйнують українську демократію, не відповідають нашим прагненням. Це Україну відкине у сфері стабільності на багато років", - вважає Ющенко.
При цьому Президент заявив, що не допустить такого варіанту подій. "Такого роду спроби ревізії Конституції під персону в Україні не пройдуть", - запевнив Ющенко.
Стосовно кандидатури голови ВРУ, то при різних політичних розкладах його кандидатура може змінитися. Сьогодні називають прізвища Івана Плюща, якого нібито пропонують обрати на Банковій, Віктора Януковича, який може стати спікером через домовленість БЮТ і ПР у разі створення ними коаліції, а також Володимира Литвина, за обрання якого виступає частина НУ-НС.
Тим часом народні депутати ставлять антирекорди продуктивності своєї праці. Так останнє засідання парламенту 4 грудня тривало аж вісім хвилин, за які обранці не зробили нічого, окрім того, що проголосували за те, аби викликати у вівторок до Ради перших осіб держави. Втомившись від праці, депутати розійшлися. Варто зазначити, що навіть за таку "роботу" слугам народу нараховується немала заробітна плата, деякі з них живуть за рахунок держави у наданих Верховною Радою квартирах та послуговуються недоторканністю і всіма пільгами, від яких так обіцяли відмовитися.