Одразу після президентських виборів антитерористичну операцію відновили на Донбасі. А Росія, яка цинічно заявляє, що не має стосунку до терористів на нашій території, не припиняє ротації своїх диверсантів.
На місце ліквідованих силами АТО терористів через українсько-російський кордон щодня прориваються нові бойовики. На цьому наголошує і Семен Семенченко, командир добровольчого батальйону територіальної оборони Донецької області “Донбас”.
“Групи виводять із міст і перекидають на відпочинок у табори (колишні дитячі табори на території Луганської та Донецької областей), там же відбувається навчання ополчення “гопників” ДНР і збивання з них бойових груп. Періодично групи відводять в РФ. Кордон не на замку. Із суміжної території завозять зброю і найманців. В одному тільки Новоазовському районі на день просочується до 15 осіб. Зараз основну ударну силу сепаратистів становить колишня кримська “Альфа”, “Беркут”, чеченські бойовики. Якщо дати терористам час одурити людей і сколотити армію (на озброєнні вже є БТРи і зенітки, легка і важка стрілецька зброя), то...
Висновки: завтра це не закінчиться, вони візьмуть стільки, скільки ми віддамо. Не можна домовлятися, не можна консервувати цей гнійник на роки. Я зараз не про Донбас лише, а й про корупцію, неефективну державу, злодійство, безвідповідальність і некомпетентність”, – написав у середу Семенченко на своїй сторінці у соцмережі Facebook.
За даними групи “Інформаційний опір”, серед знищених за останні три доби в зоні проведення АТО бойовиків ідентифіковані, крім громадян України, серби й громадяни Росії з Інгушетії, Чечні, Дагестану, а ще з Абхазії.
Ненадійний кордон

|
фото: e-go.gr
|
Як тут не згадати, що у ніч на вівторок в Україну із території РФ проривалось кілька десятків КамАЗів, мікроавтобусів та легковиків. Українські прикордонники прийняли бій, але так і не дочекались підмоги від сил АТО. Хоча інформація про можливий прорив терористів була відома заздалегідь…
Зрештою, прикордонники зауважили, що частина російських вантажівок таки прорвалась через кордон. Затримати вдалось лиш один мікроавтобус і два легкові автомобілі, вщент заповнені автоматами Калашникова, РПГ і вибухівкою. Ось такий “привіт” українцям передав Путін після оголошення результатів виборів у нашій країні.
“Всі українські прикордонні відділи в Донецькій та Луганській областях оточені озброєними бойовиками. Щодня прикордонники з ризиком для життя оминаюсь ці блокпости, де сидять по 30-40 бойовиків. На російсько-українському кордоні працюють 63 пункти. Фактично всі наші відділи, зокрема “Бірюкове”, оточені озброєними людьми. Для того, щоб відіслати резервні сили туди, в нас немає фізичної можливості, але ми ведемо роботу, ми діємо.
Українська влада найближчим часом ухвалить рішення про значне посилення східного кордону, але до його закриття не дійде
Не так просто вирішувати питання, що можна було б догнати, перегнати, влаштувати засідку і знешкодити. Щодо кожного випадку зв’язуємося із нашими колегами, застерігаємо їх. Будь-яку інформацію з кордону передаємо у відповідні органи в режимі онлайн. Учора з дозволу МЗС ми скерували листа керівництву прикордонної служби РФ, що треба виконувати базовий договір, угоду про перетин Держкордону”, – заявив у середу Микола Литвин, глава Державної прикордонної служби. І наголосив, що українська влада найближчим часом ухвалить рішення про значне посилення східного кордону, але до його закриття не дійде.

|
фото: AP
|
Микола Литвин підтвердив часткове відведення військ РФ від кордону з Україною. “За нашою інформацією триває відведення військ від нашого кордону, але з певними особливостями. Розвідувальні радіопідрозділи, підрозділи радіоперехоплення залишаються на місцях, тилова інфраструктура таборів залишається теж на метри. Цей процес розтягнутий у часі, але цей процес пішов”, – каже він.
Розуміємо, що завдяки таким крокам наші сусіди хочуть зберігати обличчя перед Заходом, повністю зосередившись на диверсійній діяльності на нашій території. Учора терористи в Слов’янську обстріляли житлові квартали, аби дискредитувати наші сили АТО. “Терористи продовжують провокації. Вони вже нахабно стріляють з мінометів по житлових кварталах, по школах, щоб місцеві жителі думали, що це роблять українські силовики”, – зазначає Владислав Селезньов, керівник прес-центру АТО, передає “Українська правда”.
Крім цього, ще в понеділок увечері в Донецьку пропала одна з груп Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. У середу вдень Євген Перебийніс, директор Департаменту інформаційної політики МЗС України, повідомив, що представників ОБСЄ тримають в заручниках проросійські терористи. Зі слів представника МЗС, поки що місце перебування заручників невідоме, але на базі правоохоронних органів створена оперативна група, яка працює над їх звільненням.
Між Заходом і Сходом
Те, що в Україні таки відбулись позачергові президентські вибори, вже є значною перемогою. Петро Порошенко ще офіційно не вступив на найвищий пост, але, вочевидь, це станеться найближчим часом.
У штабі Порошенка ймовірною датою інавгурації називають 8-10 червня. І тут потрібно пам’ятати, що одна з перших його заяв після оприлюднення результатів голосування стосувалась саме АТО. “Я підтримую продовження антитерористичної операції, але вона має змінити формат… Вона повин¬на бути коротшою і більш ефективною… Буде різке збільшення ефективності антитерористичної операції. АТО не триватиме два-три місяці, вона триватиме години”, – заявив він.
Від нового президента український народ очікує чітких і рішучих дій. Західні країни вже привітали Порошенка з обранням і пообіцяли співпрацю. У Росії ж поки що заявили, що чекатимуть оголошення офіційних результатів ЦВК. “Коли будуть остаточні результати, офіційні – тоді й будемо приймати рішення”, – сказав Юрій Ушаков, помічник президента РФ. “Путін вже заздалегідь сказав, що ми поважаємо результати виборів, які відбулися”, – заявив він 28 травня, повідомляють РИА Новости. А ще раніше очільник російського МЗС Сергій Лавров сказав, що РФ начебто готова до діалогу із Петром Порошенком, якщо ці перемовини відбуватимуться без посередників.

Нині надзвичайно цікавим і важливим для України є те, як саме Порошенко будуватиме відносини з Росією. Сам Петро Олексійович вже встиг публічно звернутись до Путіна. У інтерв’ю російському виданню “КоммерсантЪ” він заявив: якщо Путін неодноразово називає екс-диктатора Януковича легітимним президентом України, то це виключно особиста думка господаря Кремля.
“Якщо хтось вважає, що щось у країні не так, подайте до Конституційного Суду. Громадянин Янукович може подати до КСУ оскарження рішення Верховної Ради про своє відсторонення (…) А хто вам дав право трактувати мою Конституцію? (...) шановний Володимире Володимировичу, хто вам дав право трактувати нашу Конституцію? (…) Ваша думка як громадянина вашої країни щодо того, хто у мене повинен бути президентом, мене не цікавить. Так само як громадянина Росії думка якого-небудь громадянина Канади чи громадянина Австралії, чи громадянина Папуа-Нової Гвінеї не цікавить”, – заявив Порошенко.
Терористи вже нахабно стріляють з мінометів по житлових кварталах, по школах, щоб місцеві жителі думали, що це роблять українські силовики
Зазначимо, що Петро Олексійович уже кілька разів змінював свою думку щодо вступу України до НАТО. Востаннє він казав, що наша держава ще не готова до цього і що нас там ще не чекають. І заявив, що потрібно шукати альтернативні шляхи убезпечення країни.

|
фото: EPA
|
Цього тижня вийшло цікаве інтерв’ю Петра Порошенка американському виданню The Washington Post, в якому він попросив у США прямої військової допомоги. “Ми повинні співпрацювати у військово-технічній та консультативній допомозі. Ми готові боротися за незалежність і ми повинні зміцнювати збройні сили. Велика агресія проти України можлива. У такому випадку не допоможуть ніякі санкції, які до того ж не дають сильного ефекту. Пряма американська військова допомога на зразок програми ленд-ліз мала б набагато більший вплив”, – вважає він.
Розуміємо, що часу “розкачуватись” на президентському кріслі у Порошенка не буде. Найважливішим питанням стане забезпечення обороноздатності країни. І тут потрібно розуміти, що Захід знову буде багато говорити про свою підтримку українського народу… Проте на конкретну військову допомогу сподіватись нині не можна! Ба навіть більше, цього тижня на неформальному саміті ЄС європейські урядовці розповіли про фінансову допомогу Україні та повідомили, що поки не мають наміру запроваджувати нові санкції про Росії, бо сподіваються “деескалацію ситуації”.
А якщо повертатись до допомоги НАТО у нинішній ситуації, то варто зазначити, що цього тижня Франція скерувала в Чорне море фрегат “Сюркуф”. Як уже повідомляли ЗМІ, в акваторію Чорного моря у травні вже ввійшли французький розвідувальний корабель “Дюпюї-де-Лом” і крейсер ВМС США “Велла Галф”. Тож найближчим часом там має бути вже три кораблі НАТО.