За результатами дострокових виборів – поки тільки ймовірних – до парламенту потрапили би сім політичних сил. Партія регіонів не входить до цього переліку.
Як свідчать результати опитування Центру Разумкова, “регіонали” сьогодні можуть розраховувати лише на 4% підтримки серед тих, хто має намір піти на вибори. Пояснення цьому просте – на традиційних електоральних полях ПР зараз дуже багато розгублених: 23% мешканців сходу не братимуть участі у виборах президента (принаймні так сьогодні вважають), а 24% – не пішли б на вибори до Верховної Ради.
Взагалі, схід із погляду соціології зараз є дуже цікавим. Схоже, спроби “регіоналів” підібрати тут свої голоси, не будуть успішними. На президентських виборах найбільшою підтримкою серед мешканців п’яти східних областей (Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської та Харківської) користуватиметься Петро Порошенко. Він може розраховувати щонайменше на 15% голосів у гарячих регіонах. Його найближчий суперник тут – головний кандидат Партії регіонів Михайло Добкін (потенційно – 9% голосів).
Загалом Порошенко трішки збільшив свій відрив від Юлії Тимошенко. Якщо так піде й далі, то можемо стати свідками виборів в один тур. Зараз, за підрахунками соціологів Центру Разумкова, Петро Порошенко має 47,7% голосів, а Юлія Тимошенко – 14,8%. Третім у цих перегонах йде Сергій Тігіпко (6,7%), далі – Анатолій Гриценко (5,6%), Олег Ляшко (5,0%), Петро Симоненко (4,5%), Михайло Добкін (4,2%), Ольга Богомолець (4,0%) та Олег Тягнибок (1,9%).
Але насправді більшість кандидатів можуть ще серйозно покращити свої шанси, адже 17% українців досі не знають, за кого голосувати, а ще 11% – не мають наміру йти на вибори. Хоч, як часто зауважують соціологи, у більшості випадків такі голоси розподіляються поміж кандидатами рівномірно, а тому суттєвих несподіванок чекати не варто, однак сьогодні кампанія відбувається у доволі специфічних умовах, відтак кожен кандидат ще має шанси впасти в немилість перед симпатиками.
Більшість кандидатів можуть ще серйозно покращити свої шанси, адже 17% українців досі не знають, за кого голосувати, а ще 11% – не мають наміру йти на вибори
Є ще один цікавий момент, пов’язаний уже не стільки із самими виборами, скільки із протистоянням найбільш рейтингових кандидатів. “Я покладаю надії на те, що мудрість народу, усі випробування, які ми разом пройшли, дадуть мені можливість реально міняти країну на посаді президента. І можу вам сказати, що все це буде зметено буквально за лічені місяці. Тому що я не хочу більше відповідати за провал революції. Інша справа, якщо країна обере іншого президента, а, власне, у мене сьогодні є один конкурент… Я думаю, тоді нам доведеться заходити ще на третє коло революції. Тому що я не бачу там навіть шансу для яких-небудь змін. Я просто знаю всіх цих людей”. Така реакція Юлії Тимошенко вказує, що як би не закінчилися вибори, для Тимошенко вони триватимуть доти, поки вона не переможе.
Цікаво, що вчора під час прес-конференції за підсумками зустрічі з чинним головою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером Володимир Путін заявив, що вибори президента в Україні – “рух у правильному напрямку”. “Хочу підкреслити, що заплановані в Києві президентські вибори – сам по собі рух у правильному напрямку, але вони нічого не вирішать, якщо всі громадяни України не будуть розуміти, як будуть гарантовані їх права після проведення цих виборів”, – заявив Путін. Раніше, як відомо, він казав, що Москва може й не визнати результатів голосування 25 травня. І на думку багатьох спостерігачів, головна мета Росії – зірвати президентські вибори. Відтак залишається тільки здогадуватися, що нового придумав Путін…
Наостанок нагадаємо, що вже завтра, дев’ятого травня, відбудуться перші теледебати кандидатів у президенти. Дискутуватимуть цього дня Анатолій Гриценко, Ольга Богомолець та Валерій Коновалюк.