Учора, сьомого травня, стало відомо, що суд зупинив рішення місцевих рад про проведення референдумів у Донецькій та Луганській області. Та й без цього сьогодні важко уявити будь-яке голосування на Донбасі – ЦВК закрило доступ до реєстрів виборців, а самі члени комісій навряд чи зможуть працювати у місцях бойових дій.
Щоправда, це зовсім не означає, що референдуми там не відбудуться. Що б не було на сході, завдання – будь-що провести “голосування”. Уже відомі не тільки питання, які будуть у бюлетенях, а й результати голосування…
У вівторок під час закритого засідання у Верховній Раді не вистачило голосів, аби призначити на 25 травня проведення так званого всенародного консультативного опитування – своєрідного компромісу, на який готовий був піти Кабмін із сепаратистами. Поданий до парламенту того ж дня урядовий проект отримав усього 154 голоси.
“Будь-який референдум треба проводити лише коли є впевненість, що волевиявлення громадян не проходитиме під дулами автоматів. Тому, в принципі, всі фракції виступають за те, щоб провести такий референдум, але питання може бути проголосоване лише після того, як сепаратистами буде складено зброю і правоохоронні органи зуміють локалізувати бандформування на сході країни”, – пояснив результати після засідання депутатів член фракції “Батьківщина” Андрій Сенченко.
Втім, сепаратисти від своїх намірів не відмовляються – у неділю проводитимуть референдуми у Донецькій та Луганській областях. СБУ перехопила розмову керівника руху “Русское единство” Олександра Баркашова (Москва) із лідером незареєстрованої організації “Православний Донбас” Дмитром Бойцовим (Донецьк), які погоджували нюанси референдуму.
“У нас під Донецьком на 150 км стоїть ешелон бойової техніки, десант висаджується. Донецьк не вистоїть, якщо нам не допоможуть… якщо Росія не увійде… Я відміняю референдум 11 числа, тому що він не проведеться” – “Діма, відміняти ніяк не можна. Вийде, що ви злякалися...” – “Ні, ми не злякалися. Ми просто його не проведемо, у нас нічого не готово…” – “Ви впарте все, що завгодно. Напишіть, що там було 99%... Ви що, будете ходити і папірці збирати?!” – “А, все, я зрозумів” – “Напишіть, що дев’яносто, ну, не дев’яносто, але 89% за Донецьку республіку…”.
Цей запис, як вважають у Службі безпеки, є доказом того, що саме Росія координує підготовку до референдумів. Хоч тут не все так просто: як заявив учора під час прес-конференції виконувач обов’язків генпрокурора Олег Махніцький, вже виявлено 17 банків, яких підозрюють у фінансуванні сепаратистів…
Взагалі, плани у сепаратистів грандіозні. Невідомо, чи це ідея, нав’язана усім бойовикам на сході, чи тільки тим, які займаються референдумом на Луганщині, однак після серії голосувань вони хочуть створити нову республіку – Новоросію.
До Новоросії увійдуть Херсонська, Миколаївська, Одеська, Запорізька, Дніпропетровська, Харківська, Луганська та Донецька області – “це по кордонах Малоросійської губернії, які були у царський час”
“Учора я зібрав представників старої політичної гвардії, депутатів обласної ради, політиків, бізнесменів луганських. Зібрали народну раду, вона виробила питання, які будуть озвучені на референдумі 11 травня. Це питання російською та українською мовою: “Чи підтримуєте Ви незалежність Луганської області?” – заявив у інтерв’ю російському каналу Lifenews “регіонал” і донедавна кандидат у президенти Олег Царьов. Аналогічне питання буде й на референдумі у Донецькій області.
“А далі все залежить від рішення людей: якщо люди підтримають, то таким чином ми отримаємо два суверенних утворення – Донецьку та Луганську республіки. Після цього Донецька та Луганська республіки звернуться до всіх регіонів південного сходу із тим, аби там теж підтримали цю ініціативу. Сподіваємося, що її підтримають і в Центральній, і в Західній Україні, тому що сама ідея правильна й потрібна. Якщо її підтримають тільки на південному сході, то це буде нове утворення – Федеративна республіка Новоросія”, – додав Царьов. На його переконання, до Новоросії увійдуть Херсонська, Миколаївська, Одеська, Запорізька, Дніпропетровська, Харківська, Луганська та Донецька області – “це по кордонах Малоросійської губернії, які були у царський час”.
Те, що інтерв’ю було зроблене редакцією телеканалу Lifenews, показує, що це не просто домисли одного Царьова. Це, щонайменше те, що втовкмачуватимуть росіянам, а, можливо, навіть те, чого добиватиметься Росія під час другої женевської зустрічі. Міністр зовнішніх справ РФ Сергій Лавров уже заявив, що наступна зустріч не може відбуватися у попередньому форматі – до них мають долучитись опоненти київської влади, ті, хто палко бажає вийти зі складу України. Що ж до Lifenews, то достатньо сказати, що це один із небагатьох каналів, журналістів якого за “правильне висвітлення подій у Криму” таємно нагородив Путін.
До теми
Учора, сьомого травня, Володимир Путін закликав сепаратистів перенести референдум. “Закликаємо представників південного сходу України, прихильників федералізації країни перенести запланований на 11 травня референдум. З тим, щоб створити необхідні умови для цього діалогу”, – цитує слова Володимира Путіна “РИА Новости”.
Також під час прес-конференції за підсумками зустрічі із швейцарським колегою, чинним головою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером президент РФ закликав українську владу “негайно припинити каральну операцію на південному сході країни”.