Спокій нам лише сниться

Росія заявила, що відводить свої війська від наших кордонів. Українські прикордонники наразі цього не змогли підтвердити. А Захід тим часом розширив санкції проти РФ

фото: Getty images
Ту спецоперацію, яку нині проводить Росія проти України, на Заході вже назвали “гібридною війною”. І протистояти цьому нам надзвичайно важко. Про що свідчить млява антитерористична операція, яку українські силовики проводять у східних областях нашої держави, намагаючись боротись із російськими та проросійськими терористами.
Терористи ж, натомість, відчувають фактичну безкарність, захоплюють у заручники представників місії ОБСЄ, катують захоплених офіцерів СБУ. Дійшло вже до того у Слов’янську, в самому епіцентрі АТО, яку веде українська влада, терористи почали роздавати акредитацію “російським журналістам”. В якій країні ми живемо?! Що роблять наші силовики?!
“Яка довіра може бути в громадян до влади та силовиків, якщо 35 тисяч працівників СБУ в своїй країні дозволяють купці злочинців безкарно викрадати, катувати й утримувати трьох своїх колег?! Чи можливе таке в принципі?! Як армія і МВС після цього хочуть довести, що захистять звичайних громадян? Що б зробили в такій ситуації  “Моссад”, ЦРУ чи ФСБ? Турчинов повинен негайно озброювати готових до захисту країни громадян. Нині некомпетентність в.о. президента несе пряму загрозу національній безпеці”, – заявив на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
А Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень та координатор групи “Інформаційний опір”, цього тижня констатував, що АТО перетворилась на фарс. “Вище керівництво “зливає” все, що може, а відповідальність у протистоянні лягає на плечі командирів середньої ланки. Будь-який крок, і ледь не кожен постріл жорстко контролюється “зверху”. Росія вела загарбницькі війни (Чечня і Грузія), і в її командирів були розв’язані руки. У нас війна свята – оборонна. Але, не дивлячись на це, руки у командирів пов’язані намертво…Результат плачевний”, – заявив експерт.
І тепер, повертаючись до самого визначення “гібридна війна”, яку проти нас ведуть сусіди, варто нагадати слова Франка ван Каппена, генерал-майора у відставці, члена верхньої палати парламенту Нідерландів. “Це називається hybrid warfare, “гібридна війна”. У цього терміна безліч дефініцій, йому присвячено багато книжок. Гібридна війна – це мішанина класичного ведення війни з використанням нерегулярних збройних формувань. 
Держава, яка веде гібридну війну, укладає оборудку з недержавними виконавцями – бойовиками, групами місцевого населення, організаціями, зв’язок з якими формально повністю заперечується. Ці виконавці можуть робити такі речі, які сама держава робити не може, тому що будь-яка держава зобов’язана дотримуватися Женевської конвенції та Гаазької конвенції про закони сухопутної війни, домовленості з іншими країнами. Всю брудну роботу можна перекласти на плечі недержавних формувань… 
З одного боку, використовуються регулярні війська, нехай лише з метою налякати – зараз до кордону з Україною стягнуто близько 40 тисяч російських військовослужбовців (є розбіжності в підрахунках, але приблизно стільки, і це чимало). Таким чином на Україну чиниться тиск: “Неправильний крок, і дивіться, що з вами буде!” З іншого боку, на території України діють групи, якими керують із Росії. На таку схему ведення війни надзвичайно складно реагувати”, – нещодавно наголосив ван Каппен в інтерв’ю Радіо Свободі.

Постійне залякування


фото: Getty Images
Зрозуміло, що зараз для Росії важливо тримати Україну в безперервному напруженні, зробити все можливе для зриву президентських виборів. А ці вибори, як уже не раз писала “Пошта”, для нашої країни надзвичайно важливі. Одним із чинників утримування України в постійному страху є періодичні заяви російських можновладців про початок військових навчань біля наших кордонів чи відведення військ. 
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу за результатами телефонної розмови із Чаком Хейгелом 28 квітня заявив, що РФ відвела свої війська. “Перспектива жорстких силових дій проти мирного населення змусила російську сторону оголосити про початок масштабних військових навчань на національній території в регіонах, прилеглих до кордонів з Україною. Це рішення було оприлюднене публічно. Однак, щойно українська влада заявила про відсутність намірів використовувати регулярні військові частини проти беззбройного населення, російські підрозділи були повернуті в місця їх постійної дислокації”, – передала слова Шойгу прес-служба Міноборони РФ.
Українські прикордонники спростували правдивість цього повідомлення. “Ще зарано коментувати ситуацію, оскільки її варто ретельно відстежити, адже відведення військ – це справа не однієї години. Проте станом на другу половину дня понеділка ми спостерігали поблизу кордону російські літаки, вертольоти, іншу військову техніку”, – зазначили в Прикордонній службі України. 
Як розвиватиметься ситуація найближчими днями, невідомо. Але цілком зрозуміло, що навіть відведену армію Росія може будь-коли повернути до наших кордонів. На нас чекають Травневі свята, ЗМІ уже повідомляли, що РФ готується до масштабних провокацій саме в цей період.
І що ж робить нинішня українська влада у ситуації, в якій не має права на помилку? З одного боку, добре, що у парламенті вже почали обговорювати зміни до Конституції. А з іншого – дуже небезпечними є ігри з проведенням всеукраїнського референдуму щодо державного устрою України.  В.о. голови фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв у вівторок повідомив, що такий референдум може бути проведений 15 червня (дата другого туру дострокових президентських виборів). А для проведення такого референдуму парламент готується ухвалити закон одноразової дії, адже, відповідно до чинного законодавства, референдум не може оголошувати в.о. президента. І РНБО вже доручила уряду розробити законопроект стосовно проведення всеукраїнського референдуму. 
Зауважимо, що відповідно до календарного плану парламентарі мали б зараз мати два тижні канікул у зв’язку із Травневими святами, а планерний тиждень має розпочатись із 11 травня. Проте не виключені й позачергові засідання. Зокрема, вже відомо, що нардепи зберуться під куполом ВР 6 травня, щоправда, спікер Турчинов заявив, що тоді відбудеться закрите засідання, на якому силовики звітуватимуть про ситуацію на сході України.

Нові санкції

 
фото: Reuters
Зрозуміло, що нам потрібно надіятись тільки на себе. Але що ж нині роблять наші західні партнери, котрі постійно наголошують на підтримці України.
Цього тижня американський президент Барак Обама під час прес-конференції на Філіппінах заявив: “І що мені тепер робити? Вводити війська в Україну?”. Захід не спроможний на силову підтримку України, сумніви виникають навіть щодо того, чи зможе США та ЄС допомогти нам у випадку повномасштабного вторгнення російських військ на схід. Анексію Криму уже “проковтнули” і нинішня українська влада, і Захід.
Але цього тижня США розширили список російських громадян та установ, проти яких запроваджені санкції. До оновленого чорного списку ввійшло ще семеро російських чиновників (серед них керівник компанії “Роснефть” Ігор Сєчін, гендиректор держкорпорації “Ростех” Сергій Чемезов, віце-прем’єр російського уряду Дмитро Козак і заступник глави адміністрації президента В’ячеслав Володін) та 17 компаній,  пов’язаних із Володимиром Путіним.
Крім того, ЄС розширив санкції проти Росії. До нового європейського чорного списку ввійшло ще 15 осіб, серед яких російські чиновники, силовики, представники самопроголошеної Донецької республіки. Так, ми дочекались третьої хвилі санкцій Заходу проти РФ. Американський журнал Forbes вже написав, що ці нові санкції перетворять Росію на СРСР. Видання стверджує, що вони не дозволять Кремлю платити за війну в Україні. 
Головний економіст Deut­sche Bank Давид Фолькертс-Ландау в ін­терв’ю німецькій газеті Die Welt також заявив, що Росія заплатить дуже високу ціну за дії проти України. Ми бачимо посилення санкцій США в російському напрямку. Це тривожно… Ми не драматизуємо, не хочемо зараз казати, що світ перевернувся, але серйозність цих заходів для нас абсолютно очевидна. Особливо щодо обмеження співпраці у сфері високих технологій, постачання виробів подвійного призначення зі США до Росії, питань, пов’язаних із запусками космічних апаратів американського виробництва або тих, що містять певну частку американських компонентів. Все це б’є по наших високотехнологічних підприємствах і галузях… 
Це відродження створеної ще в 1949 році системи, коли країни Заходу, по суті, опустили “залізну завісу” на поставку високотехнологічної продукції в СРСР та інші країни. Тепер, у 2014 році, те ж саме США намагаються зробити”, – а це вже реакція Сергія Рябкова, заступника глави російського МЗС, на санкції Заходу, висловлена у інтерв’ю Газете.ru.
Але тут також потрібно бути свідомим того, що так звана третя хвиля санкцій не стала санкціями проти цілих секторів російської економіки, як обіцялось. Таким кроком Захід лише й далі лякає Путіна. “Зараз ми до цього надзвичайно близькі. Якщо Росія продовжить йти тим самим шляхом, саме до цього ми і прийдемо”, – сказав держсекретар США Джон Керрі газеті Wall Street Journal.
Загалом тут можна зауважити, що серйозні санкції проти Росії лякають однаково як РФ, так і США з ЄС. І поки західні партнери України будуть думати, господар Кремля вестиме свою гру.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5225 / 1.63MB / SQL:{query_count}